GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2010, Finspång

Tävlingen genomfördes 1-2 maj 2010 på Arena Grosvad, Finspång.

Klass: Herrar (111 km)

Bland sjöar och urberg i östgötamarker är tvåtusentio i maj månads tid i aktiva Finspång, en bruksort som stark är du löpare bjuder till budkavlestrid. Kring kungliga högar från folkvandringsdagar den föddes vid våldsamma världskrigets slut vår kavle som ständigt oss tjusar, behagar för pigg pensionär vi nu skjuter salut.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (35 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Öppen

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Damer 2010

Pl Lag Tid Efter
1 IFK Lidingö SOK 1 3:51:57 0:00
2 Ulricehamns OK 1 3:53:03 1:06
3 Halden Skiklubb 1 3:56:41 4:44
4 Domnarvets GoIF 1 3:56:58 5:01
5 OK Hällen 1 3:59:18 7:21
6 Sävedalens AIK 1 4:00:22 8:25
7 NTNUI 1 4:00:30 8:33
8 LYNX 1 4:02:08 10:11
9 Bækkelaget SK 1 4:03:16 11:19
10 OK Linné 1 4:04:12 12:15
11 SK Pohjantähti 1 4:04:22 12:25
12 Tullinge SK 1 4:05:54 13:57
13 Tampereen Pyrintö 1 4:05:58 14:01
14 Paimion Rasti 1 4:08:26 16:29
15 IFK Moras OK 1 4:08:28 16:31
16 Stora Tuna OK 1 4:08:34 16:37
17 KOO-VEE 1 4:08:53 16:56
18 Soik Hellas 1 4:15:19 23:22
19 Kalevan Rasti 1 4:15:58 24:01
20 OK Kolmården 1 4:15:59 24:02
21 MS Parma 1 4:16:37 24:40
22 Hagaby GoIF 1 4:16:39 24:42
23 Järla Orientering 1 4:16:44 24:47
24 Bækkelaget SK 2 4:16:59 25:02
25 Täby Ok 1 4:17:08 25:11
26 IK Hakarpspojkarna 1 4:18:52 26:55
27 Leksands OK 1 4:19:17 27:20
28 Göteborg-Majorna 1 4:19:21 27:24
29 Fredrikstads SK 1 4:19:27 27:30
30 Eksjö SOK 1 4:19:34 27:37
31 Angelniemen Ankkuri 1 4:21:39 29:42
32 DELTA 1 4:21:45 29:48
33 Tullinge SK 2 4:22:42 30:45
34 Bromma-Vällingby/Järfälla 1 4:22:59 31:02
35 OK Tisaren 1 4:24:05 32:08
36 Nydalens Skiklub 1 4:24:09 32:12
37 OK Kåre 1 4:24:30 32:33
38 Konnerud I.L. 1 4:24:37 32:40
39 IF Thor 1 4:24:52 32:55
40 OK Rodhen 1 4:27:10 35:13
41 Tampereen Pyrintö 2 4:27:25 35:28
42 Pan-Kristianstad 1 4:28:51 36:54
43 IFK Moras OK 2 4:29:06 37:09
44 Kangasala SK 1 4:29:11 37:14
45 IFK Göteborg 1 4:29:20 37:23
46 Västerås SOK 1 4:31:05 39:08
47 SK Zabovresky Brno 1 4:31:20 39:23
48 OK Orion 1 4:31:37 39:40
49 NTNUI 2 4:32:20 40:23
50 OK Tyr 1 4:34:47 42:50
51 IF Hagen 1 4:35:37 43:40
52 Sävedalens AIK 2 4:35:48 43:51
53 Turun Suunnistajat 1 4:36:11 44:14
54 Alfta ÖSA OK 1 4:36:19 44:22
55 Lillomarka O-lag 1 4:36:29 44:32
56 Domnarvets GoIF 2 4:36:46 44:49
57 NTNUI 3 4:37:20 45:23
58 IK Hakarpspojkarna 2 4:37:44 45:47
59 OK Skogsfalken 1 4:38:11 46:14
60 Halden Skiklubb 2 4:39:16 47:19
61 OK Vilse - 87 1 4:39:24 47:27
62 Kalevan Rasti 2 4:39:48 47:51
63 Tumba-Mälarhöjden OK 1 4:40:57 49:00
64 Frol IL 1 4:41:06 49:09
65 OK Ravinen 1 4:41:11 49:14
66 Magnus Orienteering 1 4:41:26 49:29
67 OK Pan Århus 1 4:41:30 49:33
68 Rastikarhut 1 4:42:54 50:57
69 Söders SOL-Tyresö 1 4:43:26 51:29
70 OK Skogsfalken 2 4:45:41 53:44
71 Långhundra IF 1 4:45:49 53:52
72 Helsingin Suunnistajat 1 4:45:52 53:55
73 Kongsberg O-lag 1 4:47:11 55:14
74 Rajamäen Rykmentti 1 4:47:30 55:33
75 OK Landehof 1 4:47:43 55:46
75 Linköpings OK 6 4:47:43 55:46
77 Rasti-Lukko 1 4:49:07 57:10
78 Domnarvets GoIF 3 4:49:38 57:41
79 SK Praga 1 4:51:16 59:19
80 Ulricehamns OK 2 4:51:17 59:20
81 KFUM Örebro OK 1 4:51:19 59:22
82 IFK Umeå 1 4:51:24 59:27
83 Södertälje-Nykvarn 1 4:51:31 59:34
84 OK Denseln 1 4:51:32 59:35
85 IL Tyrving 1 4:51:46 59:49
86 Linköpings OK 1 4:53:43 1:01:46
87 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 4:53:45 1:01:48
88 Heming/Njård O-lag 1 4:53:51 1:01:54
89 Lunds OK 1 4:54:00 1:02:03
90 Hiisirasti 1 4:54:28 1:02:31
90 Lillomarka O-lag 2 4:54:28 1:02:31
92 NTNUI 4 4:54:32 1:02:35
93 Vimmerby OK 1 4:54:43 1:02:46
94 Sandefjord o-klubb 1 4:54:56 1:02:59
95 IFK Lidingö SOK 2 4:54:59 1:03:02
96 Linköpings OK 2 4:55:04 1:03:07
97 Pihkaniskat 1 4:55:52 1:03:55
98 OK Linné 2 4:55:57 1:04:00
99 OK Södertörn 1 4:56:23 1:04:26
100 Paimion Rasti 2 4:58:20 1:06:23
101 Stora Tuna OK 2 4:58:34 1:06:37
102 Vänersborgs SK 1 4:58:36 1:06:39
103 Nydalens Skiklub 2 4:58:43 1:06:46
104 Magnus Orienteering 2 5:00:11 1:08:14
105 LYNX 2 5:00:36 1:08:39
106 Anttolan U./Kouvolan R./SK Vuoksi 1 5:00:39 1:08:42
107 Rasti-Kurikka 1 5:00:43 1:08:46
108 Porsgrunn OL 1 5:00:44 1:08:47
109 Skarpnäcks OL 1 5:00:54 1:08:57
110 Täby Ok 2 5:01:15 1:09:18
111 OK Skogsstjärnan 1 5:01:17 1:09:20
112 IK Hakarpspojkarna 3 5:01:20 1:09:23
113 OK Tisaren 2 5:01:22 1:09:25
114 Valkeakosken Haka 1 5:01:44 1:09:47
115 Ås-UMB Orientering 1 5:02:07 1:10:10
116 FK Friskus-Varberg 1 5:02:21 1:10:24
117 Nässjö OK 1 5:02:43 1:10:46
118 NTNUI 6 5:03:10 1:11:13
119 Soik Hellas 2 5:03:58 1:12:01
120 KOO-VEE 2 5:04:14 1:12:17
121 Dalaportens OL 1 5:04:15 1:12:18
122 OK Tyr 3 5:04:22 1:12:25
123 Nydalen/Moss/Hämee 5:04:25 1:12:28
124 Skogslöparna 1 5:05:00 1:13:03
125 Leksands OK 2 5:05:43 1:13:46
126 Gävle OK 1 5:05:47 1:13:50
127 Polish Junior Team 1 5:06:05 1:14:08
128 Söders SOL-Tyresö 2 5:06:19 1:14:22
129 Sävedalens AIK 3 5:06:20 1:14:23
130 OK Hällen 2 5:06:26 1:14:29
131 IFK Göteborg 2 5:06:35 1:14:38
132 Tumba-Mälarhöjden OK 2 5:06:41 1:14:44
133 Tibro OK 1 5:06:50 1:14:53
134 Skogspojkarnas OK 1 5:07:25 1:15:28
135 OK Roxen 1 5:08:04 1:16:07
136 Västerås SOK 4 5:09:04 1:17:07
137 Katrineholms OK 1 5:09:33 1:17:36
138 Umeå OK 1 5:10:14 1:18:17
139 FK Herkules 1 5:10:17 1:18:20
140 Rastivarsat 1 5:10:18 1:18:21
141 Tampereen Pyrintö 3 5:10:27 1:18:30
142 Linköpings OK 4 5:10:29 1:18:32
143 Nybro OK 1 5:10:30 1:18:33
144 Tjällmo-Godegård 1 5:10:34 1:18:37
145 Bredaryds SOK 1 5:10:38 1:18:41
146 Tullinge SK 4 5:10:55 1:18:58
147 SOK Viljan 1 5:11:12 1:19:15
148 DELTA 2 5:13:00 1:21:03
149 Sippurasti 1 5:13:10 1:21:13
150 Vallentuna-Össeby 1 5:13:15 1:21:18
151 OK Hammaren 1 5:14:14 1:22:17
152 Nyköpings OK 1 5:15:04 1:23:07
153 IFK Moras OK 3 5:15:22 1:23:25
154 Espoon Suunta 1 5:15:23 1:23:26
155 SK Zabovresky Brno 2 5:15:31 1:23:34
156 OK Orient 1 5:15:42 1:23:45
157 Attunda OK 1 5:15:48 1:23:51
158 OK Linné 3 5:15:51 1:23:54
159 Fossum IF 1 5:15:57 1:24:00
160 Jönköpings OK 1 5:16:16 1:24:19
161 Täby Ok 3 5:16:31 1:24:34
162 Lahden Taimi/Lahden Suu./Mäntsälä 5:16:34 1:24:37
163 Halmstad/Oskarström 1 5:16:40 1:24:43
164 OK Tyr 2 5:16:49 1:24:52
164 Järla Orientering 2 5:16:49 1:24:52
166 Roxen/Sjärnorp 2 5:16:51 1:24:54
167 Asker Skiklubb 1 5:16:54 1:24:57
168 GoIF Tjalve 1 5:17:00 1:25:03
169 Fredrikstads SK 2 5:17:24 1:25:27
170 Ärla IF 1 5:17:35 1:25:38
171 OK Landehof 2 5:17:57 1:26:00
172 Raumar orientering 1 5:18:16 1:26:19
173 OK Kolmården 2 5:19:30 1:27:33
174 Lapuan Virkiä 1 5:20:01 1:28:04
175 OK Linné 4 5:20:05 1:28:08
176 Frölunda OL 1 5:21:00 1:29:03
177 Umeå OK 2 5:21:03 1:29:06
178 Kongsberg O-lag 2 5:21:04 1:29:07
179 OK Kåre 2 5:21:15 1:29:18
180 Uddevalla OK 1 5:21:22 1:29:25
181 OK Alehof 1 5:21:29 1:29:32
182 Modum 1 5:21:30 1:29:33
183 IF Sturla 1 5:21:31 1:29:34
184 Eiker ol 1 5:21:48 1:29:51
185 Jämsän Retki-Veikot 1 5:22:01 1:30:04
186 Centrum OK 1 5:22:13 1:30:16
187 Porsgrunn OL 2 5:22:24 1:30:27
188 Växjö OK 1 5:22:26 1:30:29
189 Eksjö SOK 2 5:22:29 1:30:32
190 OK Rodhen 2 5:22:38 1:30:41
191 OK Milan 1 5:22:49 1:30:52
192 Västerås SOK 2 5:23:01 1:31:04
193 Växjö OK 2 5:23:04 1:31:07
194 OK Klemmingen/IFK Göt 5:23:32 1:31:35
195 OK Nackhe 1 5:23:36 1:31:39
196 Linköpings OK 3 5:25:15 1:33:18
197 Centrum OK 2 5:25:20 1:33:23
198 Attunda OK 2 5:25:47 1:33:50
199 Kils OK 1 5:25:54 1:33:57
199 Motala AIF-OL 1 5:25:54 1:33:57
201 Östersunds OK 1 5:26:21 1:34:24
202 Bromma-Vällingby/Järfälla 2 5:26:51 1:34:54
203 Främmestad/Ryda 1 5:27:22 1:35:25
204 Ähtärin Urheilijat 1 5:27:24 1:35:27
205 Lillomarka O-lag 3 5:28:02 1:36:05
206 SOL Tranås 1 5:28:24 1:36:27
207 Helsingborgs SOK 1 5:28:46 1:36:49
208 Markbygdens OK 1 5:29:31 1:37:34
209 Angelniemen Ankkuri 2 5:30:23 1:38:26
210 Kalmar OK 1 5:30:36 1:38:39
211 Skåneslättens OL 1 5:30:45 1:38:48
212 Skåneslättens OL 2 5:31:11 1:39:14
213 Göteborg-Majorna 2 5:31:12 1:39:15
214 Boxholm-Mjölby OL 1 5:31:17 1:39:20
215 Väsby OK 1 5:31:22 1:39:25
216 IF Thor 2 5:31:32 1:39:35
217 Köping-Kolsva OK 1 5:31:45 1:39:48
218 Visborgs OK 1 5:32:54 1:40:57
219 OK Måsen 1 5:33:06 1:41:09
220 Dalaportens OL 2 5:33:16 1:41:19
221 IF Hagen 2 5:33:27 1:41:30
222 Keuruun Kisailijat 1 5:33:50 1:41:53
223 Snättringe SK 1 5:34:00 1:42:03
224 Lunds OK 2 5:34:05 1:42:08
225 Ronneby OK 1 5:34:18 1:42:21
226 Södertälje-Nykvarn 2 5:34:45 1:42:48
227 Sävedalens AIK 4 5:34:54 1:42:57
228 OK Pan Århus 2 5:34:55 1:42:58
229 Kvarnsvedens GoIF OK 1 5:35:39 1:43:42
230 Järla Orientering 3 5:35:51 1:43:54
231 Spring Cup OK 1 5:36:03 1:44:06
232 FK Göingarna 2 5:36:04 1:44:07
233 Navi 1 5:36:12 1:44:15
234 Rastikarhut/Kankaanpää 2 5:36:19 1:44:22
235 OK Klyftamo 1 5:36:23 1:44:26
236 Nyköpings OK 2 5:36:44 1:44:47
237 Sjövalla FK 1 5:37:37 1:45:40
238 Trosabygdens OK 1 5:37:52 1:45:55
239 OK RSP 1 5:39:44 1:47:47
240 Stora Tuna OK 3 5:40:26 1:48:29
241 Istrums SK 1 5:40:47 1:48:50
242 OK Dacke 1 5:40:48 1:48:51
243 Göteborg-Majorna 3 5:41:11 1:49:14
244 Forsa OK 1 5:41:48 1:49:51
245 Hagaby GoIF 2 5:42:15 1:50:18
246 Ås-UMB Orientering 2 5:42:53 1:50:56
247 Kristiansand OK 2 5:43:24 1:51:27
248 Ringsaker OK 1 5:43:29 1:51:32
249 OK Roslagen 1 5:44:13 1:52:16
250 Stenungsunds OK 1 5:44:47 1:52:50
251 OK Ravinen 3 5:44:54 1:52:57
252 OK Kolmården 3 5:44:58 1:53:01
253 Strängnäs-Malmby 1 5:45:26 1:53:29
254 OK Älvsjö Örby 1 5:45:33 1:53:36
255 Västvärmlands OK 1 5:45:35 1:53:38
256 Kuzmolovo 110 1 5:45:42 1:53:45
257 Tullinge SK 6 5:46:50 1:54:53
258 NTNUI 5 5:46:55 1:54:58
259 Linköpings OK 5 5:47:25 1:55:28
260 Indre Östfold OK 1 5:47:49 1:55:52
261 OK Södertörn 2 5:47:52 1:55:55
262 OK Ravinen 2 5:47:53 1:55:56
263 Skattkärrs IF 1 5:48:20 1:56:23
264 Ringerike o-lag 1 5:48:26 1:56:29
265 Fjärås AIK 1 5:48:36 1:56:39
266 Tjällmo-Godegård 2 5:50:04 1:58:07
267 Løten/Gjøvard/Lillehammer 1 5:50:41 1:58:44
268 Østmarka OK 1 5:50:46 1:58:49
269 OK Tylöskog 1 5:51:20 1:59:23
270 IS Kullen 1 5:54:09 2:02:12
271 Länna IF 1 5:54:19 2:02:22
272 NTNUI 10 5:54:55 2:02:58
273 Haninge SOK 1 5:55:08 2:03:11
274 Bjursås OK 1 5:57:43 2:05:46
275 OK Skogshjortarna 1 5:57:52 2:05:55
276 Linköpings OK 8 5:59:03 2:07:06
277 Aalborg OK 1 5:59:05 2:07:08
278 Rehns BK 1 5:59:10 2:07:13
279 OK Pan Århus 3 5:59:25 2:07:28
280 Skarpnäcks OL 2 5:59:27 2:07:30
281 Rånäs OK 1 5:59:48 2:07:51
282 Lunds OK 3 6:00:44 2:08:47
283 OK Nolaskogsarna 1 6:02:36 2:10:39
284 SK Zabovresky Brno 3 6:03:30 2:11:33
285 Ylistaron Kilpa-Veljet 1 6:04:33 2:12:36
286 OK Kolmården 4 6:04:49 2:12:52
287 Sundsvalls OK 2 6:05:06 2:13:09
288 Tullinge SK 5 6:05:14 2:13:17
289 Helsingin Suunnistajat 2 6:05:30 2:13:33
290 Tidaholm/Mullsjö 1 6:05:58 2:14:01
291 KFUM Örebro OK 3 6:05:59 2:14:02
292 Tumba-Mälarhöjden OK 3 6:07:32 2:15:35
293 Jönköpings OK 2 6:07:48 2:15:51
294 Pan-Kristianstad 2 6:07:52 2:15:55
295 Kungälvs OK 1 6:08:14 2:16:17
296 NTNUI 7 6:10:31 2:18:34
297 Avesta OK 1 6:11:53 2:19:56
298 Trollhättans SOK 1 6:12:36 2:20:39
299 Skogsluffarnas OK 1 6:14:04 2:22:07
300 Frol IL 2 6:14:57 2:23:00
301 OK Rodhen 3 6:15:38 2:23:41
302 OK Enen 1 6:18:32 2:26:35
303 Falköpings AIK OK 1 6:24:37 2:32:40
304 Helsingborgs SOK 2 6:27:57 2:36:00
305 Vimmerby OK 2 6:30:31 2:38:34
306 Oppsal IF 1 6:31:15 2:39:18
307 Konnerud I.L. 2 6:31:28 2:39:31
308 Vallentuna-Össeby 2 6:32:12 2:40:15
309 Västerås SOK 3 6:32:38 2:40:41
310 GoIF Tjalve 2 6:34:41 2:42:44
311 Espoon Suunta 2 6:37:42 2:45:45
312 KFUM Örebro OK 4 6:39:34 2:47:37
313 Lidköpings VSK 1 6:43:13 2:51:16
314 IK Gandvik 1 6:44:14 2:52:17
315 Trollhättans SOK 2 7:01:43 3:09:46
316 NTNUI 9 7:51:00 3:59:03
317 Rånäs OK 2 7:56:57 4:05:00
318 OK Kroppefjäll 1 8:08:17 4:16:20
319 SMHI IF 1 8:39:08 4:47:11
320 Aalborg OK 2 9:21:51 5:29:54
Sundbybergs IK 1 Utgått
Umeå OK 3 Utgått
Norbergs OK 1 Utgått
Tullinge SK 3 Utgått
OK Tyr 4 Utgått
FK Göingarna 1 Utgått
IFK Enskede 1 Utgått
Hyvinkään Rasti 1 Utgått
Sundsvalls OK 1 Utgått
Kristiansand OK 1 Utgått
IL Tyrving 2 Utgått
Kangasala SK 2 Utgått
Halden Skiklubb 3 Utgått
OK Raseborg 1 Utgått
Vänersborgs SK 2 Utgått
NTNUI 11 Utgått
OK Skogshjortarna 2 Utgått
Kristiansand OK 3 Utgått
NTNUI 8 Utgått
NTNUI 12 Utgått
FarumTisvilde OK 1 Ej startat
Halden Skiklubb 4 Ej startat
Soik Hellas 3 Ej startat
Boxholm-Mjölby OL 2 Ej startat
Kongsberg O-lag 3 Ej startat
OK 64 Torpa 1 Ej startat
KFUM Örebro OK 2 Ej startat
Forsa OK 2 Ej startat
Avesta OK 2 Ej startat
Eskilstuna OL 1 Ej startat
Wing OK Trondheim 1 Ej startat
IF Thor 3 Ej startat
Vehkalahden Veikot 1 Ej startat
Linköpings OK 7 Ej startat
Sundsvalls OK 3 Ej startat
MS Parma 2 Ej startat
Bækkelaget SK 3 Ej startat
Alfta ÖSA OK 2 Ej startat
IFK Lidingö SOK 3 Ej startat
Lerums SOK 1 Ej startat
Rajamäen Rykmentti 2 Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with