GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2010, Finspång

Tävlingen genomfördes 1-2 maj 2010 på Arena Grosvad, Finspång.

Klass: Herrar (111 km)

Bland sjöar och urberg i östgötamarker är tvåtusentio i maj månads tid i aktiva Finspång, en bruksort som stark är du löpare bjuder till budkavlestrid. Kring kungliga högar från folkvandringsdagar den föddes vid våldsamma världskrigets slut vår kavle som ständigt oss tjusar, behagar för pigg pensionär vi nu skjuter salut.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (35 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Öppen

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 10 Herrar 2010

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Kalevan Rasti 1 Thierry Gueorgiou 10:52:55 0:00 0 0:00
2 Kristiansand OK 1 Daniel Hubmann 10:59:22 6:27 3 -0:23
3 Halden Skiklubb 1 Emil Wingstedt 10:59:32 6:37 -1 3:34
4 Tampereen Pyrintö 1 Marian Davidik 11:06:19 13:24 -1 8:42
5 OK Linné 1 Mattias Millinger 11:06:24 13:29 -1 7:43
6 Bækkelaget SK 1 Carl Waaler Kaas 11:08:02 15:07 2 1:18
7 IFK Lidingö SOK 1 Anders Skarholt 11:09:19 16:24 0 2:47
8 IFK Göteborg 1 Francois Gonon 11:11:05 18:10 2 2:55
9 Södertälje-Nykvarn Orientering 1 Matthias Müller 11:11:56 19:01 0 4:36
10 OK Hällen 1 Peter Öberg 11:13:00 20:05 1 1:45
11 Stora Tuna OK 1 Jan Mrazek 11:20:32 27:37 -5 20:45
12 IL Tyrving 1 Audun H Weltzien 11:22:06 29:11 1 3:36
13 Ikaalisten NV 1 Dmitry Tsvetkov 11:25:04 32:09 -1 10:05
14 Malungs OK 1 David Andersson 11:25:57 33:02 2 1:46
15 Vaajakosken Terä 1 Jani Lakanen 11:26:04 33:09 4 0:45
16 DELTA 1 Valentin Novikov 11:28:29 35:34 1 3:30
17 Leksands OK 1 Andreas Ruedlinger 11:33:31 40:36 -3 12:10
18 Paimion Rasti 1 Kim Fagerudd 11:34:12 41:17 3 7:04
19 NTNUI 1 Olav Johannes Deelstra 11:35:18 42:23 -1 10:00
20 IFK Moras OK 1 Martin Johansson 11:38:24 45:29 5 0:16
21 Rajamäen Rykmentti 1 Matthias Merz 11:38:56 46:01 2 3:15
22 OK Denseln 1 Olle Kalered 11:39:45 46:50 -2 13:22
23 Vehkalahden Veikot 1 Petteri Muukkonen 11:43:42 50:47 6 3:30
24 Angelniemen Ankkuri 1 Tuomo Mäkelä 11:43:50 50:55 -2 10:44
25 Järla Orientering 1 Sebastian Hägler 11:44:02 51:07 -10 20:24
26 IFK Lidingö SOK 2 Klaus Schgaguler 11:51:47 58:52 1 12:40
27 IK Hakarpspojkarna 1 Henrik Jansson 11:51:50 58:55 -3 16:05
28 LYNX 1 Roman Ryapolov 11:53:54 1:00:59 2 7:06
29 MS Parma 1 Markus Puusepp 11:56:16 1:03:21 -1 16:30
30 Lapuan Virkiä 1 Maxim Davydov 11:58:54 1:05:59 -4 19:56
31 OK Orion 1 Vojciech Kowalski 11:58:55 1:06:00 3 3:27
32 Kristiansand OK 2 Rasmus Djurhuus 12:01:07 1:08:12 -1 14:13
33 Sävedalens AIK 1 Yury Tambasov 12:01:19 1:08:24 0 9:09
34 Göteborg-Majorna 1 Johan Strand 12:08:27 1:15:32 2 9:51
35 OK Tisaren 1 Lukas Bartak 12:09:59 1:17:04 -3 18:14
36 Frol IL 1 Ulf Forseth Indgaard 12:11:42 1:18:47 -1 15:57
37 Rehns BK 1 Jerker Lysell 12:12:17 1:19:22 1 10:03
38 Hiisirasti 1 Andrei Hramov 12:12:19 1:19:24 5 6:18
39 Raumar Orientering 1 Harald Aas 12:12:35 1:19:40 3 7:12
40 Linköpings OK 1 Artem Panchenko 12:21:24 1:28:29 -1 18:52
41 Söders SOL-Tyresö 1 Tomas Dlabaja 12:21:35 1:28:40 0 16:46
42 OK Ravinen 1 Gustav Bergman 12:24:07 1:31:12 6 6:47
43 IF Sibbo-Vargarna 1 Ken Peeters 12:24:14 1:31:19 -6 22:54
44 Lillomarka O-lag 1 Per Harald Havnen Johans 12:27:48 1:34:53 -4 23:38
45 Kalevan Rasti 2 Kalle Rantala 12:30:19 1:37:24 0 19:38
46 Halden Skiklubb 2 Lacho Iliev 12:33:55 1:41:00 -2 24:53
47 Tullinge SK 1 Andreas Kyburz 12:33:57 1:41:02 5 10:36
48 Gävle OK 1 Hans Persson 12:37:01 1:44:06 -2 25:49
49 Kangasala SK 1 Topias Tiainen 12:38:16 1:45:21 -2 23:11
50 SK Zabovresky Brno 1 Milos Nykodym 12:39:57 1:47:02 0 17:41
51 IFK Umeå 1 Alessio Tenani 12:44:59 1:52:04 2 20:50
52 Ärla IF 1 Jonathan Rosendahl 12:45:01 1:52:06 5 15:47
53 Nydalens Skiklub 1 Sverre Waaler Kaas 12:45:03 1:52:08 5 15:38
54 OK Orient 1 Mikko Reitti 12:45:04 1:52:09 -3 22:29
55 OK Linné 2 Anders Håkansson 12:45:17 1:52:22 0 19:00
56 Ulricehamns OK 1 Erik Nilsson-Simkovics 12:46:47 1:53:52 -2 20:33
57 Anttolan Urheilijat 1 Olli-Pekka Koistinen 12:49:15 1:56:20 9 11:53
58 OK Kåre 1 David Procházka 12:50:55 1:58:00 -9 31:30
59 Pellon Ponsi 1 Olli-Markus Taivainen 12:53:34 2:00:39 17 3:14
60 Kongsberg O-lag 1 Ivan Sirakov 12:55:52 2:02:57 0 26:08
61 Helsingin Suunnistajat 1 Gernot Kerschbaumer 12:55:55 2:03:00 10 11:00
62 Wing OK Trondheim 1 Tore Bjørseth Berdal 12:55:57 2:03:02 0 23:45
63 Södertälje-Nykvarn 2 Erik Swahn 12:58:21 2:05:26 7 15:19
64 KOO-VEE 1 Jani Myllärinen 12:58:59 2:06:04 16 7:52
65 OK Tyr 1 Christian Wartbichler 12:59:55 2:07:00 3 22:27
66 IFK Göteborg 2 Markus Johansson 13:00:45 2:07:50 -3 26:30
67 Mäntsälän Urheilijat 1 Vasily Leksin 13:00:48 2:07:53 -8 31:13
68 KFUM Örebro OK 1 Stefan Aronsson 13:02:28 2:09:33 -7 30:19
69 IF Femman 1 Staffan Tunis 13:07:04 2:14:09 0 27:39
70 Vänersborgs SK 1 Erik Tengvall 13:07:36 2:14:41 -6 31:57
71 Gustavsbergs OK 1 Dan Norin 13:09:45 2:16:50 3 22:39
72 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Juri Kirjanov 13:14:05 2:21:10 7 23:04
73 Nybro OK 1 Kamil Wlodarczyk 13:14:16 2:21:21 12 20:18
74 DELTA 2 Ville Luoma 13:14:25 2:21:30 -1 28:41
75 LYNX 2 Petteri Lauronen 13:14:32 2:21:37 6 23:17
76 Bromma-Vällingby/Järfälla 1 Gunnar Lindberg 13:14:41 2:21:46 2 23:55
77 Turun Suunnistajat 1 Matti Saari 13:17:32 2:24:37 -10 40:05
78 Stora Tuna OK 2 Zlatko Kamenarov 13:17:56 2:25:01 -6 32:47
79 Ylistaron Kilpa-Veljet 1 Mikko Kivelä 13:19:10 2:26:15 8 24:24
80 IFK Moras OK 2 Mattias Argårds 13:20:08 2:27:13 -3 29:45
81 Lappeen Riento 1 Kalle Tiitinen 13:20:09 2:27:14 2 27:27
82 Göteborg-Majorna 2 Daniel Martinsson 13:20:47 2:27:52 -7 33:09
83 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Johan Eklöv 13:22:35 2:29:40 5 25:51
84 Fredrikstads SK 1 Lars Øyvind Amundsen 13:22:42 2:29:47 -28 54:57
85 Pan-Kristianstad 2 Anders Hultgren 13:25:48 2:32:53 5 26:20
86 NTNUI 2 Hans Aleksander Östhagen 13:26:43 2:33:48 -2 33:21
87 FK Göingarna 1 Andreas Ferm 13:27:48 2:34:53 6 21:29
88 Arboga OK 1 Grigory Lazarev 13:31:29 2:38:34 4 25:39
89 OK Rodhen 1 Robin Brotman 13:33:38 2:40:43 -3 39:29
90 Rasti-Kurikka 1 George Mavchun 13:34:05 2:41:10 -25 57:51
91 Västerås SOK 1 Simon Lindberg 13:38:18 2:45:23 4 30:45
92 Täby Ok 1 Oskar Sjöberg 13:40:43 2:47:48 17 15:42
93 Turun Metsänkävijät 2 Toni Louhisola 13:43:02 2:50:07 14 19:02
94 Hestra IF 1 Martin Ahlberger 13:43:26 2:50:31 -12 52:05
95 OK Skogshjortarna 1 Calle Stenberg 13:43:42 2:50:47 1 34:42
96 Växjö OK 1 Måns Faxén 13:44:40 2:51:45 -7 46:29
97 Ronneby OK 1 Roger Casal 13:45:06 2:52:11 16 12:22
98 Järla Orientering 2 Don Standle 13:46:33 2:53:38 -7 40:49
99 Espoon Suunta 1 Turo Väätäinen 13:47:11 2:54:16 -5 40:29
100 IK Hakarpspojkarna 3 Fredrik Lindgren 13:47:46 2:54:51 8 23:19
101 OK Pan Århus 1 Rasmus Kragh 13:47:48 2:54:53 4 26:21
102 Skåneslättens OL 1 Stefan Pålsson 13:51:44 2:58:49 -4 41:48
103 IK Hakarpspojkarna 2 Karlis Dislers 13:53:05 3:00:10 0 33:17
104 Vänersborgs SK 2 Daniel Larsson 13:55:13 3:02:18 -7 45:31
105 OK Ravinen 2 Zdenek Mazal 13:55:23 3:02:28 -3 35:41
106 Leksands OK 2 Simon Jakob 13:55:47 3:02:52 -6 40:01
107 SK Pohjantähti 1 Jari Hannuksela 13:59:51 3:06:56 4 32:55
108 Attunda OK 1 Oskar Daniels 13:59:54 3:06:59 -4 39:44
109 Asker Skiklubb 1 Bjørn Gulbrandsen 14:01:00 3:08:05 35 -13:39
110 IF Brahe 1 Bart Delobel 14:05:36 3:12:41 6 29:45
111 Eksjö SOK 1 Andreas Bergander 14:05:46 3:12:51 37 -14:21
112 Siilin Rasti 1 Olli Saavalainen 14:05:52 3:12:57 -13 52:30
113 OK Hällen 2 Christian Teish 14:07:05 3:14:10 16 13:44
114 Spring Cup OK 1 Rasmus Folino 14:08:06 3:15:11 3 29:12
115 IFK Göteborg 3 Anders Hederskog 14:08:09 3:15:14 31 -7:56
116 OK Löftan 1 Elias Svanberg 14:09:52 3:16:57 3 30:26
117 Fossum IF 1 Leif Størmer 14:12:00 3:19:05 43 -15:19
118 Kalmar OK 1 Slawomir Cygler 14:13:19 3:20:24 40 -13:00
119 OK Kolmården 1 Niklas Andersson 14:14:14 3:21:19 -9 48:07
120 Gotlands Bro/Visborg 1 Jonn Boman 14:15:06 3:22:11 25 0:13
121 Falkenbergs OK 1 Mikael Lundqvist 14:15:31 3:22:36 33 -9:14
122 Västvärmlands OK 1 Jonas Fogelberg 14:16:05 3:23:10 34 -8:48
123 Rånäs OK 1 Magnus Ohlin 14:17:15 3:24:20 30 -7:17
124 OK Roslagen 1 Thomas Källberg 14:18:14 3:25:19 28 -5:54
125 Halmstad OK 1 Kalle Johansson 14:18:41 3:25:46 -24 1:01:51
126 Tampereen Pyrintö 2 Mikko Haikonen 14:18:56 3:26:01 -12 44:31
127 Köping-Kolsva OK 1 Jonas Vikström 14:19:11 3:26:16 -9 39:55
128 Bredaryds SOK 1 Per Sigvardsson 14:19:18 3:26:23 -22 57:24
129 Hyvinkään Rasti 1 Kimmo Niemi 14:19:29 3:26:34 20 -3:37
130 Vallentuna-Össeby 1 Christer Arksand 14:20:17 3:27:22 17 0:25
131 OK Skogsfalken 1 Olof Nilsson 14:20:22 3:27:27 31 -9:27
132 Tjällmo-Godegård 1 Tobias Trofast 14:21:21 3:28:26 -7 29:42
133 IL Tyrving 2 Sergey Solodkin 14:21:33 3:28:38 -13 39:00
134 Norbergs OK 1 Martin Moberg 14:23:00 3:30:05 -7 30:24
135 Nydalens Skiklub 2 Einar Tommelstad 14:23:44 3:30:49 26 -6:02
136 OK Roxen 1 Erik Helander 14:24:14 3:31:19 32 -9:11
137 NOSE 1 Emmanuel Leplat 14:24:51 3:31:56 13 1:03
138 Östersund OK 1 Marcus Amrén 14:24:54 3:31:59 20 -1:25
139 Gävle OK 2 Harry Hietanen 14:25:12 3:32:17 25 -6:16
140 Nyköpings OK 1 Ulf Hylander 14:25:55 3:33:00 -28 58:55
141 Lahden Suunnist. -37 1 Pekka Huusari 14:26:08 3:33:13 -10 32:16
142 SK Praga 1 Pavel Prochazka 14:26:10 3:33:15 -13 32:49
143 Sundsvalls OK 1 Tomas Edström 14:26:21 3:33:26 -21 41:31
144 Kangasala SK 2 Kai Samposalo 14:26:22 3:33:27 7 2:32
145 Bromma-Vällingby/Järfälla 2 Martin Bjurner 14:27:06 3:34:11 22 -5:56
146 Göteborg-Majorna 3 Anders H Johansson 14:27:18 3:34:23 9 2:31
147 OK Landehof 1 Johan Lidström 14:27:32 3:34:37 22 -6:32
148 OK Klemmingen 1 Björn Pramlid 14:28:05 3:35:10 25 -13:36
149 Tjalve/Västervik 1 Tommy Eriksson 14:28:09 3:35:14 8 1:52
150 Hammarby IF OF 1 Mats Berg 14:28:16 3:35:21 16 -3:40
151 OK Tisaren 3 Jonas Pettersson 14:28:24 3:35:29 19 -9:02
152 Kankaanpään Suunnist./Hiisirasti 1 Pekka Niemi 14:28:46 3:35:51 -31 44:11
153 OK Tisaren 2 Anton Hallor 14:28:47 3:35:52 21 -13:15
154 OK Orion 2 David Engström 14:29:11 3:36:16 -28 36:43
155 Modum 1 Karsten Kopland 14:29:28 3:36:33 -21 31:20
156 Østmarka OK 1 Steinar Låg 14:29:44 3:36:49 15 -9:12
157 Eskilstuna OL/OK Tor 1 Björn Löfroth 14:31:12 3:38:17 6 -0:13
158 Täby Ok 2 Johan Palmgren 14:31:40 3:38:45 7 0:09
159 OK Linné 3 Dan Hörnell 14:32:30 3:39:35 -36 46:18
160 Skogslöparna 1 Jonas Byström 14:34:40 3:41:45 -36 43:29
161 NTNUI 3 Stian Bergersen 14:35:26 3:42:31 14 -6:41
162 Linköpings OK 2 Fredrik Wallin 14:35:37 3:42:42 13 -6:30
163 Uddevalla OK 1 Andreas Wikström 14:36:34 3:43:39 16 -7:55
164 Linköpings OK 4 Mati Tiit 14:36:56 3:44:01 -25 30:39
165 Joutsenon Kullervo 1 Aki Myllärinen 14:38:12 3:45:17 -29 37:24
166 Tullinge SK 2 Fredrik Forsberg 14:38:18 3:45:23 -33 41:57
167 Haninge SOK 1 Peter Haglund 14:41:10 3:48:15 15 -6:06
168 Istrums SK 1 Anders Påhlman 14:42:24 3:49:29 17 -10:58
169 OK Södertörn 1 Martin Sigrand 14:43:40 3:50:45 12 -1:47
170 KFUM Örebro OK 3 Lars Jonhed 14:44:36 3:51:41 14 -7:43
171 IK Hakarpspojkarna 4 David Siebers 14:46:01 3:53:06 17 -9:42
172 Snättringe SK 1 Nn Nn 14:46:31 3:53:36 6 2:22
173 OK Botnia 1 Joel Sågfors 14:46:42 3:53:47 13 -8:30
174 Rehns BK 2 Pär Olofsson 14:46:43 3:53:48 3 2:35
175 Maarian Mahti 1 Mikko Lehto 14:48:16 3:55:21 8 -2:50
176 Jämsän Retki-Veikot 1 Matti Kärkkäinen 14:49:00 3:56:05 -61 1:14:20
177 Paimion Rasti 2 Matti Sipponen 14:49:01 3:56:06 -45 54:16
178 OK Hällen 3 Björn Carlsson 14:49:09 3:56:14 2 4:35
179 Jönköpings OK 1 Fredric Gustafsson 14:49:22 3:56:27 8 -6:08
180 Kvarnsveden/Domnarvet 1 Kalle Pettersson 14:50:27 3:57:32 -8 10:14
181 IF Thor 1 Fredrik Elwinger 14:54:56 4:02:01 -43 52:39
182 Rastivarsat 1 Jarkko Keinänen 14:57:16 4:04:21 -45 56:27
183 Helsingborgs SOK 1 Johannes Henriksson 14:58:35 4:05:40 12 -9:22
184 Sippurasti 1 Niila Ahokas 14:59:22 4:06:27 7 -4:53
185 OK Hammaren 1 Håkan Olsson 14:59:46 4:06:51 -45 53:02
186 Ulricehamns OK 2 Henrik Eriksson 14:59:53 4:06:58 10 -9:04
187 Indre Östfold OK 1 Pål Tveter 15:03:13 4:10:18 -46 54:57
188 Helsingin Suunnistajat 2 Tommi Oksanen 15:04:31 4:11:36 6 -3:15
189 Jämtland United 1 Martin Ohlsson 15:04:47 4:11:52 3 0:07
190 Västerås SOK 2 Fredrik Urby 15:05:39 4:12:44 0 5:04
191 OK Kullingshof 1 Jimmy Andersson 15:08:58 4:16:03 2 4:06
192 Navi 1 Jussi Silvennoinen 15:11:01 4:18:06 -57 1:10:16
193 Tullinge SK 3 Henrik Trofast 15:12:38 4:19:43 -4 14:34
194 Katrineholms OK 1 Thomas Andersson 15:13:08 4:20:13 3 2:34
195 Sävedalens AIK 2 Joel Sandari 15:13:45 4:20:50 -52 1:01:57
196 Suunta Jyväskylä 1 Marko Tölli 15:16:17 4:23:22 -54 1:06:49
197 Suunta-Sepot 1 Jere Siivonen 15:17:22 4:24:27 2 2:13
198 Skarpnäcks OL 1 Tommy Batz 15:18:07 4:25:12 2 1:15
199 Soik Hellas 2 Stanislav Chistyakov 15:18:35 4:25:40 7 -12:44
200 Markbygdens OK 1 David Hansson 15:19:30 4:26:35 -2 5:45
201 Hauhon Sisu 1 Juha Villa 15:20:49 4:27:54 3 -8:53
202 Södertälje-Nykvarn 3 Peter Sundén 15:23:13 4:30:18 1 -1:58
203 Bækkelaget SK 2 Elin Bjerva 15:25:25 4:32:30 -1 2:19
204 Söders SOL-Tyresö 2 Fredrik Johansson 15:26:38 4:33:43 -3 7:06
205 Väsby OK 1 Magnus Gadefors 15:26:41 4:33:46 4 -8:46
206 Motala AIF-OL 1 Per Johansson 15:31:21 4:38:26 13 -13:59
207 Løten o-lag/Lillehammer/Hamar 1 Simen Jevne Arnesen 15:31:44 4:38:49 7 -9:34
208 Ås-UMB Orientering 2 Håkon Danevad 15:32:07 4:39:12 2 -5:52
209 Markaryd/Älme 1 Andreas Nilsson 15:33:52 4:40:57 -1 -1:19
210 OK Linné 4 Pär Tögenmark 15:36:24 4:43:29 1 -1:50
211 OK Ravinen 3 Vladan Henek 15:37:24 4:44:29 9 -8:36
212 Trollhättans SOK 1 Stefan Hornebrandt 15:37:33 4:44:38 -7 7:36
213 Pihkaniskat 1 Juha Skinnari 15:40:06 4:47:11 -1 0:04
214 Kexholms SK 1 Jonathan Magnusson 15:41:36 4:48:41 -7 8:25
215 Boxholm-Mjölby OL 1 Erik Erlandsson 15:42:37 4:49:42 -87 1:49:40
216 Lunds OK 1 Samuel Tranemyr 15:44:06 4:51:11 0 2:38
217 Lerum/Sjövalla/Herkules 1 Stefan Holthoff 15:44:27 4:51:32 1 0:06
218 Kungälvs OK 1 Jan Hansson 15:46:20 4:53:25 6 -7:25
219 IFK Enskede 1 Ulf Persson 15:46:33 4:53:38 7 -7:45
220 Centrum OK 1 Jonas Nylund 15:47:51 4:54:56 3 -5:48
221 Sundbybergs IK 1 Göran Jonsson 15:49:15 4:56:20 -4 7:41
222 Södertälje-Nykvarn 4 Tore Eklund 15:51:48 4:58:53 5 -2:59
223 Attunda OK 2 Henrik Hammas 15:52:57 5:00:02 6 -6:03
224 Vetelin Urheilijat 1 Esa Leppäniemi 15:53:59 5:01:04 -3 7:46
225 IF Thor 2 Rickard Ekström 15:58:54 5:05:59 -10 17:33
226 OK Alehof 1 Johan Blick 16:00:39 5:07:44 11 -5:23
227 Frölunda OL 1 Anders Arfwedson 16:02:07 5:09:12 4 2:52
228 SK Zabovresky Brno 2 Jan Zhanal 16:02:41 5:09:46 5 -0:19
229 OK Älvsjö Örby 1 Henrik Almkvist 16:03:28 5:10:33 7 -1:55
230 SOK Viljan 1 David Svensson 16:03:54 5:10:59 -8 15:21
231 OK Gipen 1 Hampus Möller 16:06:10 5:13:15 -18 25:06
232 Linköpings OK 5 Johan Åtting 16:08:13 5:15:18 2 4:50
233 Vehkalahden Veikot 2/Essu/OK77 Kaj-Asser Skog 16:08:56 5:16:01 -3 9:51
234 Falköpings AIK OK 1 Jan Hjort 16:10:50 5:17:55 1 5:47
235 IK Hakarpsflickorna 1 Anna Envall 16:12:42 5:19:47 5 -0:02
236 OK Moss 1 Henning Carlsen 16:12:50 5:19:55 3 1:54
237 OK Milan 1 Jonas Lindahl 16:14:42 5:21:47 6 -2:04
238 Dalaportens OL 1 Per Wiréhn 16:16:56 5:24:01 9 -13:20
239 Friskus-Varberg/Rigor/Fjärås 1 Thomas Josarp 16:19:37 5:26:42 3 2:54
239 OK Nackhe 1 Erik Gustafsson 16:19:37 5:26:42 7 -8:34
241 Kils OK 1 Sofia Holmgård 16:24:36 5:31:41 4 -2:42
242 Matteus SI 1 Niklas Uneram 16:25:41 5:32:46 -17 31:48
243 Pan-Krist./Örkellj/Åsen 3 Robert Wetterlöf 16:30:44 5:37:49 11 -9:26
244 Ringerike o-lag 1 Nn Nn 16:31:54 5:38:59 5 0:00
245 FK Boken 1 Petter Westerlund 16:32:19 5:39:24 -13 30:11
246 Korahdus 1 Janne Aumo 16:33:14 5:40:19 4 -1:37
247 OL-Universities of Turku 1 Matias Vanhanen 16:35:49 5:42:54 8 -6:44
248 Aaterbaaten 1 Magnus Hektor 16:38:32 5:45:37 0 7:27
249 OK Måsen 1 Kent Börjesson 16:41:05 5:48:10 3 4:31
250 Forsa OK 1 Urs Biitikofer 16:41:32 5:48:37 3 4:10
251 Tjällmo-Godegård 2 James Melander 16:44:27 5:51:32 0 8:14
252 Saarijärven Pullistus 1 Raine Kivelä 16:50:10 5:57:15 5 -8:00
253 OK Kolmården 2 Niklas Levinsson 16:50:15 5:57:20 6 -9:00
254 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Daniel Torén 16:50:41 5:57:46 -10 25:18
255 Heming/Njård O-lag 1 Mathias Martinsen 16:54:22 6:01:27 -27 58:07
256 Ballerup OK 1 Mikkel Skaarup 16:57:11 6:04:16 0 7:23
257 Turun Metsänkävijät 3 Antti Karhunen 16:57:26 6:04:31 1 -1:18
258 Nyköpings OK 2 Mats Edengren 16:58:08 6:05:13 -17 42:47
259 Sigtuna OK/Länna IF 1 Fredrik Sörqvist 17:05:21 6:12:26 1 4:29
260 Kongsberg O-lag 2 Torjus Trømborg 17:08:44 6:15:49 -22 1:00:12
261 Oppsal IF 1 Stoyan Tsarski 17:23:01 6:30:06 0 10:08
262 Linköpings OK 6 Mats Backteman 17:33:15 6:40:20 3 14:47
263 Reilut Miehet Havumetsien 1 Frère Colline 17:36:26 6:43:31 0 22:50
264 Sundbybergs IK 2 Carl Fey 17:44:37 6:51:42 -2 31:37
265 Jönköpings OK 2 Oskar Nykvist 17:50:01 6:57:06 -1 31:43
266 Muurlan Vihuri 1 Pasi Saastamoinen 17:52:32 6:59:37 5 -12:49
267 Bredaryds SOK 2 Andreas Johnsson 17:54:29 7:01:34 0 11:23
268 Korven Honka 1 Matti Maiskuttelija 18:04:16 7:11:21 -2 30:44
269 Rastikarhut 1 Veli-Petteri Nieminen 18:04:19 7:11:24 -1 12:25
270 Gudhems IF 1 Magnus Blennow 18:05:00 7:12:05 0 7:18
271 Linköpings OK 3 Henrik Tosteberg 18:09:36 7:16:41 -2 14:31
272 Svaide Roma SOK 1 Torbjörn Sköldefors 18:13:25 7:20:30 2 2:44
273 Härnösands OK 1 Emil Edebo 18:21:45 7:28:50 2 10:23
274 LiTHe Vilse 1 Sofia Salomonsson 18:27:02 7:34:07 2 12:15
275 Falkenbergs OK 2 Johan Hagström 18:34:46 7:41:51 2 2:15
276 Tibro OK 1 Pär-Magnus Bjurek 18:37:06 7:44:11 -4 28:48
277 OK Grip 1 Mats Johansson 18:52:26 7:59:31 -4 43:28
278 Lidköping/Gandvik 1 Anders Franzén 18:59:37 8:06:42 0 25:08
279 OK Kolmården 3 Jenny Röjgård 19:12:23 8:19:28 2 17:36
280 Ärla IF 2 Ivar Näsholm 19:16:41 8:23:46 -1 28:20
281 Stigmännen Karlshamn 1 Peter Andersson 19:22:00 8:29:05 1 15:28
282 OK Raseborg 2 André Nylund 19:24:38 8:31:43 -2 33:30
283 ASS Raisu Lumous 1 Markku Ijas 19:50:10 8:57:15 0 32:35
284 Lunds OK 2 Keith Larson 20:59:16 10:06:21 0 1:01:52
285 NTNUI 5 Anders Sätermoen 21:48:41 10:55:46 0 22:44
286 IS Kullen 1 Bo-Arne Ståhl 22:25:21 11:32:26 0 52:49
Bromma-Vällingby/Järfälla 3 Calle Sundelius Maxtid
Hagaby GoIF 2 Olof Dahlgren Utgått
Järla Orientering 3 Harald Henriksson Utgått
KFUM Örebro OK 2 Stefan Aläng Utgått
Spring Cup OK 2 Finn Skouenborg Utgått
NTNUI 9 Frode Sterten Heide Utgått
Klyftamo/Mariestad 1 Albin Evertsson Utgått
Soik Hellas 1 Sergej Syslov Utgått
OK Raseborg 1 Niklas Wickholm Utgått
Magnus Orienteering 1 Tomas Sedlacek Utgått
Pan-Kristianstad 1 Jakob Lööf Utgått
Rajamäen Rykmentti 2 Antti Paasikoski Utgått
Malungs OK 2 Elis Bengtsson Utgått
Polish Junior Team 1 Jacek Nowak Utgått
Hagaby GoIF 1 Martin Regborn Utgått
Ås-UMB Orientering 1 Håvard Tveite Utgått
OK Tyr 2 Tom Ryan Utgått
Bredareds IF/IK Ymer 1 Mikael Nordh Utgått
Porsgrunn OL 1 Dag Ausen Utgått
Strängnäs-Malmby 1 Christofher Ramström Utgått
Lillomarka O-lag 2 Hans Erik Heggem Utgått
Halden Skiklubb 3 Kajsa Nilsson Utgått
NTNUI 4 Tor Andreas Andersen Utgått
OK Roslagen 2 David Holmström Utgått
OK Nolaskogsarna 1 Erik Sandh Utgått
OK Orinto 1 Johan Andersson Utgått
FarumTisvilde OK 1 Sten Skytte Kirkegaard Utgått
OK Österåker 1 Stefan Svanström Utgått
Konnerud I.L. 1 Halvor Horveli Utgått
Valkeakosken Haka 1 Janne Joensivu Utgått
Säterbygdens OK 1 Robert Östlund Utgått
OK RSP 1 Kalvis Br?ns Utgått
OK Vilse - 87 1 Niclas Tjernlund Utgått
SOL Tranås 1 Tommy Pap Utgått
IK Gandvik 1 Erik Hellsvik Utgått
Umeå OK 1 Mats Sandevall Utgått
Gisle/Reftele 1 Staffan Edström Utgått
Turun Suunnistajat 2 Esa Viitanen Utgått
Skåneslättens OL 2 Karl Dannbring Utgått
Skogspojkarnas OK 1 Jan Kalered Utgått
OK Skogshjortarna 2 Mikael Axelsson Utgått
Täby Ok 3 Roland Hellberg Utgått
IFK Lidingö SOK 3 Neil Dobbs Utgått
Aalborg OK 1 Lasse Grøn Utgått
Hjärnarps GH OL 1 Jan Ackesjö Utgått
Kuzmolovo 110 1 Alexey Maslov Utgått
OK Tylöskog 1 Olle Algotson Utgått
Sundsvalls OK 2 Christer Lundstedt Utgått
OK Pan Århus 2 Eskil Schøning Utgått
OK Roskilde 1 Kristian Juda Husgard Utgått
Østmarka OK 2 Per Stedje Utgått
Rasti E4 1 Teemu Rautiainen Utgått
Ronneby OK 2 Erik Heinemark Utgått
NTNUI 6 Dris Van Der Kleij Utgått
SMHI IF 1 Gustav Strandbrg Utgått
Turun Metsänkävijät 1 Scott Fraser Utgått
IFK Lidingö SOK 4 Sven-Åke Emanuelsson Utgått
Bassen OK 1 Nn Nn Utgått
Tio rättens män 1 Nn Nn Utgått
NTNUI 7 Ståle Gjelsten Utgått
NTNUI 8 Eirik Lydersen Utgått
Kristiansand OK 3 Jan Blandkjenn Utgått
Hjobygdens OK 1 Anders Olsson Utgått
Hyvinkään Rasti 2 Kari Hassinen Utgått
Halden Skiklubb 4 Nn Nn Ej startat
Avesta OK 1 Nn Nn Ej startat
Halmstad OK 2 Mr Vakant 10 Ej startat
Målilla OK 1 Nn Nn Ej startat
OK Rodhen 2 N N Ej startat
OK Kontinent 1 Nn Nn Ej startat
IF Hagen 1 Nn Nn Ej startat
HOI 1 Nn Nn Ej startat
Linköpings OK 7 Jonas Roth Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
se593
no174
fi116
dk44
cz14
ru4
gb4
it2
pl2
fr1
ch1
lt1

In association with