GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2012, Kvarn, Östergötland

Tävlingen genomfördes 5-6 maj 2012 vid markstridsskolan i Kvarn.

Klass: Herrar (121 km)

Nu åter en hälsning från östgötska nejder, där kavlarnas kavle på nytt gör sin färd, ett budskap förs fram under fredliga fejder med bön om besinning till orolig värld. Ni mäktiga män, lyss till skogens ledstjärna, en önskan om frihet för vuxna och barn, att på stigfinnarvis egna vägval få värna fram till målet är nått på arenan i Kvarn.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (39 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Damer 2012

Pl Lag Tid Efter
1 Halden SK 1 3:49:04 0:00
2 OK Tisaren 1 3:51:52 2:48
3 Tampereen Pyrintö 1 3:53:15 4:11
4 OK Linné 1 3:54:07 5:03
5 Domnarvets GOIF 1 3:55:49 6:45
6 IFK Lidingös Skid o OK 1 3:56:16 7:12
7 Sävedalens AIK 1 3:59:12 10:08
8 Göteborg-Majorna OK 1 3:59:30 10:26
9 Paimion Rasti 1 4:01:33 12:29
10 Hellas Orientering 1 4:02:05 13:01
11 Bækkelagets SK 1 4:02:13 13:09
12 OK Pan Århus 1 4:02:29 13:25
13 IFK Moras OK 1 4:02:31 13:27
14 Södertälje-Nykvarn OF 1 4:02:44 13:40
15 OK Linné 2 4:02:56 13:52
16 NTNUI 1 4:06:37 17:33
17 Lillomarka OL 1 4:06:42 17:38
18 IFK Lidingös Skid o OK 2 4:06:43 17:39
18 Kalevan Rasti 1 4:06:43 17:39
20 Halden SK 2 4:06:44 17:40
21 Linköpings OK 1 4:06:45 17:41
22 Lynx 1 4:06:47 17:43
23 OK Kolmården 1 4:07:03 17:59
24 Stora Tuna OK 1 4:07:06 18:02
25 Tullinge SK 1 4:08:13 19:09
26 MS Parma 1 4:09:37 20:33
27 IK Hakarpspojkarna 1 4:09:53 20:49
28 IFK Göteborg 1 4:10:03 20:59
29 Angelniemen Ankkuri 1 4:13:34 24:30
30 IFK Lidingös Skid o OK 3 4:13:43 24:39
31 Koovee 1 4:13:53 24:49
32 Delta 1 4:14:02 24:58
33 Konnerud IL 1 4:15:24 26:20
34 OK Skogsfalken 1 4:15:50 26:46
35 Kristiansand OK 1 4:16:12 27:08
36 Kongsberg OL 1 4:16:16 27:12
37 Kangasala SK 1 4:16:31 27:27
38 OK Linné 3 4:16:38 27:34
39 Hiisirasti 1 4:17:18 28:14
40 NTNUI 2 4:17:25 28:21
41 Eksjö SOK 1 4:17:35 28:31
42 CopenhagenO 1 4:17:45 28:41
43 OK Denseln 1 4:19:28 30:24
44 Tullinge SK 2 4:19:54 30:50
45 Vehkalahden Veikot 1 4:20:42 31:38
46 Halden SK 3 4:21:02 31:58
47 Göteborg-Majorna OK 2 4:21:48 32:44
48 OK Ravinen 1 4:21:50 32:46
49 OK Orion 1 4:23:33 34:29
50 Täby OK 1 4:23:36 34:32
51 OK Hällen 1 4:24:52 35:48
52 Rastikarhut 1 4:25:32 36:28
53 Sävedalens AIK 2 4:25:35 36:31
54 IF Femman 1 4:25:40 36:36
55 Tampereen Pyrintö 2 4:26:10 37:06
56 Rajamäen Rykmentti 1 4:26:43 37:39
57 OK Raseborg 1 4:27:18 38:14
58 KFUM Örebro OK 1 4:27:43 38:39
59 Hagaby GOIF 1 4:28:09 39:05
60 OK Södertörn 1 4:28:15 39:11
61 OK Tisaren 2 4:29:44 40:40
62 Ås-UMB Orientering 1 4:31:31 42:27
63 Paimion Rasti 2 4:31:57 42:53
64 Halden SK 4 4:32:10 43:06
65 Fossum IF 1 4:32:52 43:48
66 Frol IL 1 4:32:56 43:52
67 Järla Orientering 1 4:34:13 45:09
68 OK Landehof 1 4:34:20 45:16
69 Halmstad OK / OK Löftan 1 4:35:26 46:22
70 MS Parma 2 4:35:28 46:24
71 IL Tyrving 1 4:35:33 46:29
72 OK Linné 4 4:35:35 46:31
73 Delta 2 4:35:39 46:35
74 OK Kåre 1 4:35:46 46:42
75 Sävedalens AIK 3 4:35:59 46:55
76 Nyköpings OK 1 4:36:25 47:21
77 Långhundra IF 1 4:36:29 47:25
78 OK Rodhen 1 4:36:52 47:48
79 Ärla IF 1 4:36:57 47:53
80 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 4:37:00 47:56
81 OK Orient / Pargas IF 1 4:37:01 47:57
82 Stora Tuna OK 2 4:37:36 48:32
83 Helsingin Suunnistajat 1 4:37:56 48:52
84 Göteborg-Majorna OK 3 4:38:11 49:07
85 OK Tyr 1 4:39:15 50:11
86 OK Vilse 87 1 4:39:27 50:23
87 Nydalens SK 1 4:39:45 50:41
88 Gävle OK 1 4:40:04 51:00
89 Västerås SOK 1 4:42:07 53:03
90 Säterbygdens OK / Malungs OK Skogsmårdarna 1 4:42:48 53:44
91 Tullinge SK 3 4:43:11 54:07
92 Rasti-Kurikka 1 4:43:21 54:17
93 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 4:43:23 54:19
94 Bækkelagets SK 2 4:43:37 54:33
95 Leksands OK 2 4:43:47 54:43
96 OK Pan Århus 2 4:44:46 55:42
97 Hagaby GOIF 2 4:45:00 55:56
98 Varegg Fleridrett 1 4:45:05 56:01
99 FK Göingarna 1 4:46:14 57:10
100 IFK Göteborg 2 4:48:04 59:00
101 Tumba-Mälarhöjden OK 1 4:48:28 59:24
102 Kalevan Rasti 2 4:48:34 59:30
103 Lunds OK 1 4:48:43 59:39
104 Eiker OL 1 4:48:50 59:46
105 Oppsal IF 1 4:48:54 59:50
106 Haninge SOK 1 4:48:55 59:51
107 Söders-Tyresö 1 4:49:00 59:56
108 Södertälje-Nykvarn OF 2 4:50:23 1:01:19
109 IFK Moras OK 2 4:50:33 1:01:29
110 IF Thor 1 4:50:53 1:01:49
111 Turun Suunnistajat 1 4:50:55 1:01:51
112 OK Renen 1 4:51:01 1:01:57
113 OK Kolmården 2 4:51:08 1:02:04
114 Alfta-Ösa OK / Rehns BK 2 4:51:09 1:02:05
115 Rastivarsat 1 4:51:13 1:02:09
116 Falköpings AIK OK 1 4:51:18 1:02:14
117 Tullinge SK 4 4:51:28 1:02:24
118 OK Nolaskogsarna 1 4:51:35 1:02:31
119 Vänersborgs SK 1 4:52:01 1:02:57
120 Modum O-lag 1 4:52:03 1:02:59
121 Helsingborgs SOK 1 4:52:43 1:03:39
122 Kalmar OK 1 4:52:49 1:03:45
123 Kils OK 1 4:52:54 1:03:50
124 Kangasala SK 2 4:52:56 1:03:52
125 Domnarvets GOIF 2 4:53:09 1:04:05
126 Umeå OK 1 4:53:42 1:04:38
127 OK Ravinen 2 4:54:07 1:05:03
128 OK Linné 5 4:54:08 1:05:04
129 Espoon Suunta 1 4:54:28 1:05:24
130 Vallentuna-Össeby OL 1 4:54:38 1:05:34
131 Lynx 2 4:55:02 1:05:58
132 Stora Tuna OK 3 4:55:05 1:06:01
133 Tullinge SK 6 4:55:12 1:06:08
134 Raumar Orientering 1 4:55:17 1:06:13
135 OK Tyr 2 4:55:31 1:06:27
136 Anttolan Urheilijat / Navi 1 4:55:48 1:06:44
137 Linköpings OK 2 4:56:50 1:07:46
138 Raja-Karjalan Suunnistajat 1 4:57:04 1:08:00
139 Lapuan Virkiä 1 4:57:07 1:08:03
140 Attunda OK 1 4:57:19 1:08:15
141 OK Skogsfalken 2 4:57:33 1:08:29
142 Köping-Kolsva OK 1 4:57:48 1:08:44
143 Helsingin Suunnistajat 2 4:58:28 1:09:24
144 Lillomarka OL 2 4:58:34 1:09:30
145 Järla Orientering 2 4:58:56 1:09:52
146 Ulricehamns OK 1 5:00:26 1:11:22
147 OK77 1 5:00:43 1:11:39
148 Trollhättans SOK 1 5:00:49 1:11:45
149 OK Klyftamo 1 5:01:45 1:12:41
150 JWOC 2013 1 5:03:26 1:14:22
151 CopenhagenO 2 5:03:57 1:14:53
152 Mäntsälän Urheilijat 1 5:04:14 1:15:10
153 OK Roxen 1 5:04:26 1:15:22
154 IFK Moras OK 3 5:04:57 1:15:53
155 Norbergs OK 1 5:05:08 1:16:04
156 NTNUI 3 5:05:09 1:16:05
157 OK Pan-Kristianstad 1 5:05:16 1:16:12
158 Centrum OK 1 5:05:21 1:16:17
159 Vittjärvs IK 1 5:06:13 1:17:09
160 Skarpnäcks OL 1 5:06:24 1:17:20
161 Sandefjord OK 1 5:06:27 1:17:23
162 IL Tyrving 2 5:07:04 1:18:00
163 IK Hakarpspojkarna 2 5:07:20 1:18:16
164 Arboga OK 1 5:07:54 1:18:50
165 Täby OK 2 5:08:55 1:19:51
166 Vimmerby OK 1 5:09:46 1:20:42
167 OK Kåre 2 5:10:34 1:21:30
168 Harstad OL / Bul-Tromsø IL / OK Hällen 10 5:10:40 1:21:36
169 Porsgrunn OL 1 5:10:48 1:21:44
170 OK Klemmingen 1 5:11:06 1:22:02
171 Växjö OK 1 5:11:07 1:22:03
172 Markbygdens OK 1 5:11:09 1:22:05
173 Bredaryds SOK 1 5:11:10 1:22:06
174 Eksjö SOK 2 5:11:23 1:22:19
175 Tullinge SK 5 5:11:38 1:22:34
176 Leksands OK 3 5:11:42 1:22:38
177 Bredareds IF 1 5:11:43 1:22:39
178 Asker SK 1 5:13:40 1:24:36
179 Hellas Orientering 2 5:13:48 1:24:44
180 IF Sibbo-Vargarna 1 5:14:02 1:24:58
181 Kouvolan Suunnistajat 1 5:14:12 1:25:08
182 OK Alehof 1 5:14:22 1:25:18
183 Sjövalla FK / OK Renen 5:14:23 1:25:19
184 Suunta-Sepot 1 5:14:29 1:25:25
185 FK Friskus-Varberg / IF Rigor 1 5:15:12 1:26:08
186 Nybro OK 1 5:15:16 1:26:12
187 Uddevalla OK 1 5:16:01 1:26:57
188 Rajamäen Rykmentti 2 5:17:09 1:28:05
189 OK Linné 6 5:18:59 1:29:55
190 Angelniemen Ankkuri 2 5:20:01 1:30:57
191 Göteborg-Majorna OK 5 5:20:03 1:30:59
192 Finspångs SOK 1 5:20:24 1:31:20
193 Sävedalens AIK 4 5:21:33 1:32:29
194 Lahden Taimi 1 5:22:26 1:33:22
195 Tormestorps IF 1 5:22:51 1:33:47
196 Rastikarhut 2 5:23:08 1:34:04
197 Tampereen Pyrintö 3 5:23:16 1:34:12
198 Sundsvalls OK 2 5:24:37 1:35:33
199 Hjärnarps GH OL 1 5:24:40 1:35:36
200 Fjärås AIK / IF Rigor 2 5:25:55 1:36:51
201 Ähtärin Urheilijat 1 5:26:02 1:36:58
202 Falkenbergs OK 1 5:27:34 1:38:30
203 Göteborg-Majorna OK 4 5:28:06 1:39:02
204 Løten OL / Hamar OK 1 5:28:32 1:39:28
205 Sol Tranås 1 5:28:38 1:39:34
206 Kuzmolovo 110% 1 5:29:10 1:40:06
207 Helsingborgs SOK 2 5:29:12 1:40:08
208 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 5:29:15 1:40:11
209 Ronneby OK 1 5:29:32 1:40:28
210 IF Sturla 1 5:29:40 1:40:36
211 NTNUI 4 5:30:40 1:41:36
212 OK Ravinen 3 5:30:55 1:41:51
213 Västerås SOK 2 5:31:40 1:42:36
214 Sävedalens AIK 5 5:31:42 1:42:38
215 Nässjö OK / Bredaryds SOK 2 5:32:18 1:43:14
216 Forsa OK 1 5:33:32 1:44:28
217 OK Roslagen 1 5:34:11 1:45:07
218 IF Hagen 1 5:34:13 1:45:09
219 Strängnäs-Malmby OL 1 5:34:15 1:45:11
220 Asker SK 2 5:34:39 1:45:35
221 Söders-Tyresö 2 5:35:37 1:46:33
222 Sundbybergs IK 1 5:37:07 1:48:03
223 Lillomarka OL 3 5:37:32 1:48:28
224 Väsby OK 1 5:37:36 1:48:32
225 Järla Orientering 3 5:38:03 1:48:59
226 Skattkärrs IF 1 5:38:13 1:49:09
227 OK Kåre 3 5:38:24 1:49:20
228 Boxholm-Mjölby OL 2 5:39:04 1:50:00
229 OK Södertörn 2 5:39:16 1:50:12
230 Gotlands OF 1 5:39:31 1:50:27
231 Istrums SK 1 5:39:33 1:50:29
232 Ringerike OL 1 5:40:18 1:51:14
233 OK Rodhen 2 5:40:24 1:51:20
234 Lunds OK 2 5:40:29 1:51:25
235 Hagaby GOIF 4 5:40:37 1:51:33
236 OK Tyr 3 5:40:43 1:51:39
237 Ärla IF 2 5:40:56 1:51:52
238 Kouvolan Suunnistajat 2 5:41:37 1:52:33
239 Tullinge SK / Hellas Orientering 7 5:43:54 1:54:50
240 OK Torfinn / OK Gynge 1 5:45:06 1:56:02
241 Motala AIF OL 1 5:45:29 1:56:25
242 Rasti-Kurikka 2 5:46:20 1:57:16
243 OK Denseln 3 5:48:57 1:59:53
244 Keravan Urheilijat 1 5:49:33 2:00:29
245 NAIS Orienteringsklubb 1 5:49:58 2:00:54
246 Umeå OK 2 5:51:43 2:02:39
247 Snättringe SK 1 5:52:54 2:03:50
248 Skogslöparna / Hägglunds IoFK / IF Hallby SOK 1 5:53:51 2:04:47
249 Jönköpings OK 1 5:59:31 2:10:27
250 OK Kolmården 3 6:01:18 2:12:14
251 GOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 1 6:01:26 2:12:22
252 Markbygdens OK 2 6:01:40 2:12:36
253 IF Thor / Bjursås OK 2 6:02:04 2:13:00
254 Almby IK 1 6:02:57 2:13:53
255 OK Österåker 1 6:03:28 2:14:24
256 Tibro OK 1 6:03:30 2:14:26
257 IFK Enskede 1 6:03:41 2:14:37
258 Tuusulan Voima-Veikot + Lahden Suunnistajat -37 1 6:04:51 2:15:47
259 KFUM Örebro OK 2 6:05:34 2:16:30
260 Kristiansand OK 2 6:05:40 2:16:36
261 Sidensjö IK 1 6:05:50 2:16:46
262 Trollhättans SOK 2 6:06:19 2:17:15
263 OK Raseborg 2 6:08:34 2:19:30
264 OK Gränsen 1 6:09:13 2:20:09
265 Gudhems IF / Mullsjö SOK 1 6:10:03 2:20:59
266 Hagaby GOIF 3 6:23:36 2:34:32
267 Falköpings AIK OK 2 6:31:13 2:42:09
268 OK Tylöskog 1 6:51:29 3:02:25
269 Centrum OK 2 5:23:07 1:34:03 Omstart 5
270 Skåneslättens OL 1 5:24:48 1:35:44 Omstart 5
271 Boxholm-Mjölby OL / Björkfors GOIF 1 5:30:37 1:41:33 Omstart 5
272 Hyvinkään Rasti - Espoon Akilles 5:32:30 1:43:26 Omstart 5
273 Rånäs OK 1 5:37:23 1:48:19 Omstart 5
274 Dalaportens OL 1 5:37:47 1:48:43 Omstart 5
275 OK Denseln 2 5:40:53 1:51:49 Omstart 5
276 Västvärmlands OK 1 5:43:18 1:54:14 Omstart 5
277 Kungälvs OK 1 5:44:26 1:55:22 Omstart 5
278 Espoon Suunta 2 5:48:04 1:59:00 Omstart 5
279 Attunda OK 2 5:48:59 1:59:55 Omstart 5
280 Sala OK 1 5:50:16 2:01:12 Omstart 5
281 Långhundra IF 2 5:52:34 2:03:30 Omstart 5
282 Lidköpings VSK 1 5:58:18 2:09:14 Omstart 5
283 Avesta OK 1 5:58:36 2:09:32 Omstart 5
284 Järla Orientering 4 5:59:33 2:10:29 Omstart 5
285 Vallentuna-Össeby OL 2 6:01:26 2:12:22 Omstart 5
286 Hauhon Sisu 1 6:05:45 2:16:41 Omstart 5
287 OK Skogshjortarna 1 6:05:49 2:16:45 Omstart 5
288 Lunds OK 3 6:07:53 2:18:49 Omstart 5
289 Tumba-Mälarhöjden OK 2 6:23:09 2:34:05 Omstart 5
290 Gimle IF 1 6:25:23 2:36:19 Omstart 5
291 Bohuslän-Dals OF 1 6:35:08 2:46:04 Omstart 5
292 Skogsluffarnas OK 1 6:38:48 2:49:44 Omstart 5
293 Forsa OK 2 6:42:08 2:53:04 Omstart 5
294 Modum O-lag 2 6:48:17 2:59:13 Omstart 5
295 Frölunda OL 1 6:48:31 2:59:27 Omstart 5
296 FK Boken 1 6:50:54 3:01:50 Omstart 5
297 Trollhättans SOK 3 6:56:55 3:07:51 Omstart 5
298 Tolered-Utby Ol-klubb 1 7:09:58 3:20:54 Omstart 5
299 Köping-Kolsva OK 2 6:53:41 3:04:37 Omstart 4,5
300 NTNUI 7 Timini 7:12:32 3:23:28 Omstart 4,5
301 SMHI IF 1 7:38:51 3:49:47 Omstart 4,5
Halden SK 5 Utgått
Raja-Karjalan Suunnistajat 2 Utgått
Sundsvalls OK 1 Utgått
Konnerud IL 2 Utgått
Konnerud IL 3 Utgått
Fredrikstad SK 1 Utgått
Hestra IF / IK Ymer 1 Utgått
OK Hällen 2 Utgått
KFUM Örebro OK 3 Utgått
Alfta-Ösa OK 1 Utgått
OK Orion 2 Utgått
Länna IF 1 Utgått
Kongsberg OL / Notodden OL 2 Utgått
NTNUI 5 Utgått
NTNUI 6 Bygg Utgått
Keravan Urheilijat 2 Utgått
SK Pohjantähti 1 Utgått
IF Sibbo-Vargarna 2 Utgått
Koovee 2 Utgått
Leksands OK 1 Utgått
Ås-UMB Orientering 2 Utgått
OK Älvsjö-Örby 1 Ej startat
IFK Umeå 1 Ej startat
Kvarnsvedens GOIF OK / OK Kåre 4 Ej startat
Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 3 Ej startat
IFK Lidingös Skid o OK 4 Ej startat
Raumar Orientering 2 Ej startat
Fredrikstad SK 2 Ej startat
OK Hammaren 1 Ej startat
Wing OK / Byåsen IL / Freidig 1 Ej startat
OK Klemmingen 2 Ej startat
Nydalens SK 2 Ej startat
OK Pan Århus 3 Ej startat
Katrineholms OK 1 Ej startat
Södertälje-Nykvarn OF 3 Ej startat
Paimion Rasti 3 Ej startat
Fossum IF 2 Ej startat
NTNUI 8 Ej startat
Gävle OK 2 Ej startat
Frol IL 2 Ej startat
IK Gandvik 1 Ej startat
OK Ravinen 4 Ej startat
Delta 2 Ej startat
Sundsvalls OK 3 Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with