GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2012, Kvarn, Östergötland

Tävlingen genomfördes 5-6 maj 2012 vid markstridsskolan i Kvarn.

Klass: Herrar (121 km)

Nu åter en hälsning från östgötska nejder, där kavlarnas kavle på nytt gör sin färd, ett budskap förs fram under fredliga fejder med bön om besinning till orolig värld. Ni mäktiga män, lyss till skogens ledstjärna, en önskan om frihet för vuxna och barn, att på stigfinnarvis egna vägval få värna fram till målet är nått på arenan i Kvarn.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (39 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 10 Herrar 2012

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Halden SK 1 Olav Lundanes 10:50:01 0:00 1 -0:15
2 Kristiansand OK 1 Hans Gunnar Omdal 10:53:31 3:30 -1 3:30
3 Kalevan Rasti 1 Thierry Gueorgiou 10:55:04 5:03 0 -0:34
4 OK Linné 1 Henrik Löfås 11:05:20 15:19 0 8:14
5 OK Denseln 1 Olle Kalered 11:05:49 15:48 0 3:48
6 IFK Lidingös Skid o OK 1 Fredrik Johansson 11:06:22 16:21 1 0:07
7 Göteborg-Majorna OK 1 Johan Runesson 11:07:50 17:49 -1 4:41
8 IFK Göteborg 1 Audun Weltzien 11:08:21 18:20 0 1:55
9 Södertälje-Nykvarn OF 1 Scott Fraser 11:08:46 18:45 0 1:00
10 Järla Orientering 1 Anders Holmberg 11:10:46 20:45 1 1:00
11 Delta 1 Valentin Novikov 11:11:21 21:20 -1 2:49
12 OK Pan-Kristianstad 1 Gernot Kerschbaumer 11:16:46 26:45 2 3:09
13 IK Hakarpspojkarna 1 Kalvis Mihailovs 11:16:50 26:49 0 5:04
14 Vaajakosken Terä 1 Jani Lakanen 11:16:59 26:58 1 3:01
15 NTNUI 1 Thomas Natvig Årstad 11:21:44 31:43 -3 10:52
16 Malungs OK Skogsmårdarna 1 William Lind 11:24:31 34:30 1 5:05
17 MS Parma 1 Yury Tambasov 11:24:35 34:34 -1 6:13
18 Stora Tuna OK 1 Jan Sedivy 11:33:04 43:03 0 6:56
19 Lynx 1 Antti Parjanne 11:33:17 43:16 0 7:08
20 OK Tisaren 1 Matthias Merz 11:35:44 45:43 7 1:52
21 Paimion Rasti 1 Markus Lindeqvist 11:42:10 52:09 0 10:48
22 Turun Metsänkävijät 1 Edgars Bertuks 11:42:26 52:25 4 8:40
23 Tampereen Pyrintö 1 Marian Davidik 11:43:21 53:20 0 11:10
24 IL Tyrving 1 Bjørn Ekeberg 11:45:24 55:23 1 12:07
25 IFK Moras OK 1 Roman Ryapolov 11:47:51 57:50 6 6:45
26 Angelniemen Ankkuri 1 Alexey Sidorov 11:51:33 1:01:32 4 10:35
27 Hiisirasti 1 Roman Efimov 11:51:38 1:01:37 1 15:33
28 Frol IL 1 Ulf Forseth Indgaard 11:54:04 1:04:03 1 17:32
29 Halden SK 2 Denis Monich 11:57:41 1:07:40 -5 24:30
30 Leksands OK 1 Niclas Jonasson 11:58:00 1:07:59 3 9:03
31 Kangasala SK 1 Santtu Sainio 11:59:47 1:09:46 -9 27:57
32 IF Sibbo-Vargarna 1 Victor Mansner 12:02:16 1:12:15 3 12:55
33 Vehkalahden Veikot 1 Petteri Muukkonen 12:03:40 1:13:39 -1 16:09
34 OK Hällen 1 Frédéric Tranchand 12:04:57 1:14:56 0 15:50
35 Lillomarka OL 1 Robert Merl 12:11:03 1:21:02 2 15:55
36 OK Orion 1 Aleksander Bernaciak 12:11:19 1:21:18 2 14:27
37 Ärla IF 1 Patrik Lind 12:13:49 1:23:48 -1 21:56
38 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Dmitrij Tsvetkov 12:15:13 1:25:12 15 1:37
39 Kalevan Rasti 2 Simo Martomaa 12:15:21 1:25:20 2 16:08
40 Södertälje-Nykvarn OF 2 Andreu Blanes Reig 12:15:37 1:25:36 -1 18:13
41 IFK Göteborg 2 Sören Schwartz 12:21:38 1:31:37 6 15:56
42 Helsingin Suunnistajat 1 Raido Mitt 12:22:51 1:32:50 1 21:45
43 IF Femman 1 Magnus Torrkulla 12:23:25 1:33:24 2 22:02
44 OK Ravinen 1 Gustav Bergman 12:24:03 1:34:02 17 1:08
45 Pellon Ponsi 1 Olli-Markus Taivainen 12:24:27 1:34:26 13 2:39
46 OK Pan Århus 1 Per Hjerrild 12:25:35 1:35:34 -4 26:10
47 IFK Umeå 1 Tiago Aires 12:26:39 1:36:38 -3 25:25
48 Raumar Orientering 1 Håvard Haga 12:29:43 1:39:42 -2 25:31
49 IFK Lidingös Skid o OK 2 Biel Ràfols i Perramon 12:37:14 1:47:13 3 23:47
50 Nydalens SK 1 Sverre Waaler Kaas 12:37:48 1:47:47 1 25:00
51 NTNUI 2 Öyvind Enger 12:40:43 1:50:42 -1 28:34
52 Söders-Tyresö 1 Magnus Glännefors 12:42:21 1:52:20 -4 32:51
53 Tullinge SK 1 Andreas Kyburz 12:43:32 1:53:31 12 12:30
54 Hestra IF 1 Rickard Börjesson 12:43:37 1:53:36 9 14:51
55 OK Kåre 1 Carl Wiking 12:45:38 1:55:37 0 26:23
56 Sävedalens AIK 1 Sergej Fedatsenka 12:46:05 1:56:04 16 11:59
57 OK Tisaren 2 Niklas Gustafsson 12:46:18 1:56:17 -3 30:52
58 Linköpings OK 1 Ivan Nikitin 12:47:58 1:57:57 -1 26:26
59 Rasti-Kurikka 1 Denis Grishman 12:48:05 1:58:04 5 18:44
60 Hellas Orientering 1 Stanislav Chistyakov 12:48:48 1:58:47 0 26:21
61 KFUM Örebro OK 1 Per Jonhed 12:53:44 2:03:43 7 22:05
62 OK Orient 1 Christoffer Mikander 12:53:48 2:03:47 -13 42:12
63 Täby OK 1 Daniel Hájek 12:54:05 2:04:04 -1 26:37
64 IK Hakarpspojkarna 2 Ingvar Åkesson 12:54:25 2:04:24 7 21:29
65 Anttolan Urheilijat 1 Risto Haikonen 12:57:21 2:07:20 8 21:03
66 Ronneby OK 1 Denys Shcherbakov 13:00:28 2:10:27 20 11:59
67 Delta 2 Edvard Sundman 13:00:38 2:10:37 -8 38:41
68 Rajamäen Rykmentti 2 Rémi Dubois 13:01:43 2:11:42 2 29:00
69 Espoon Suunta 1 Niklas Ahti 13:02:46 2:12:45 -13 41:30
70 OK Skogsfalken 1 Olof Nilsson 13:03:17 2:13:16 -5 32:15
71 Vänersborgs SK 1 Daniel Netz 13:05:57 2:15:56 4 29:30
72 Lapuan Virkiä 1 Teemu Rantala 13:09:02 2:19:01 6 29:24
73 JWOC 2013 1 Michal Cerny 13:09:21 2:19:20 -6 38:16
74 Nyköpings OK 1 Oscar Arman 13:09:52 2:19:51 -5 37:55
75 Järla Orientering 2 David Healy 13:12:13 2:22:12 1 33:06
76 Kristiansand OK 2 Jakub Kamenický 13:14:08 2:24:07 1 34:49
77 Bækkelagets SK 1 Rune Olsen 13:14:17 2:24:16 10 23:10
78 Göteborg-Majorna OK 3 Robbie Anderson 13:17:06 2:27:05 7 28:40
79 OK Rodhen 1 Christian Wöllm 13:20:15 2:30:14 0 40:08
80 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Alexander Kharchenko 13:21:12 2:31:11 12 21:16
81 Malungs OK Skogsmårdarna 2 Stefan Jonsson 13:22:37 2:32:36 7 31:00
82 IFK Moras OK 2 Mattias Argårds 13:26:04 2:36:03 -8 49:45
83 OK Orion 2 Tom Olausson 13:26:28 2:36:27 -2 45:31
84 OK Tyr 1 Anders Lindberg 13:28:48 2:38:47 -1 42:01
85 IK Hakarpspojkarna 3 Marcus J Karlsson 13:30:37 2:40:36 6 32:38
86 Västerås SOK 1 Kasper Westman 13:36:18 2:46:17 -6 55:44
87 Kongsberg OL 1 Bjørn Haavengen 13:36:52 2:46:51 6 36:50
88 Attunda OK 1 Anders Frisk 13:36:56 2:46:55 6 32:10
89 IF Brahe 1 Wouter Leeuws 13:37:01 2:47:00 0 43:16
90 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 Jan Hollbeck 13:37:12 2:47:11 0 41:51
91 Rehns BK 2 Andreas Calleberg 13:43:24 2:53:23 7 31:35
92 MS Parma 2 Jussi Tokola 13:44:26 2:54:25 9 29:45
93 Skåneslättens OL 1 Marcus Svensson 13:46:34 2:56:33 3 36:06
94 IFK Göteborg 3 Matthieu Puech 13:46:38 2:56:37 8 25:14
95 Ås-UMB Orientering 1 Eirik Jansson Haverstad 13:46:42 2:56:41 0 36:25
96 Eksjö SOK 1 Andreas Bergander 13:48:09 2:58:08 1 36:44
97 CopenhagenO 1 Rune Nygaard Monrad 13:53:01 3:03:00 9 27:19
98 Østmarka OK 1 Ferenc Lévai 13:53:53 3:03:52 6 30:41
99 OK Hällen 2 Nils Wistrand 13:54:47 3:04:46 0 42:14
100 IL Tyrving 2 Duncan Coombs 13:56:06 3:06:05 13 16:46
101 Helsingborgs SOK 1 Björn Hellrup 13:58:02 3:08:01 4 33:36
102 Ylistaron Kilpa-Veljet 1 Arto Puro-Aho 14:02:16 3:12:15 1 40:25
103 Lahden Suunnistajat-37 1 Pekka Huusari 14:02:23 3:12:22 7 26:38
104 Växjö OK 1 Daniel Evaldsson 14:02:28 3:12:27 -4 49:41
105 Markbygdens OK 1 Simon Skogman 14:03:19 3:13:18 2 35:39
106 Jönköpings OK 1 Oscar Nykvist 14:10:17 3:20:16 6 32:52
107 OK Skogshjortarna 1 Desmond Franssen 14:11:42 3:21:41 4 34:58
108 OK Roslagen 1 Rickard Ekman 14:11:55 3:21:54 10 29:49
109 Suunta Jyväskylä 1 Mikko Heikkilä 14:17:33 3:27:32 0 41:57
110 OK Klemmingen 1 Artjoms Rekunenko 14:17:43 3:27:42 4 37:57
111 Leksands OK 2 Beat Roth 14:18:34 3:28:33 10 31:48
112 Byåsen IL / Freidig 1 Tomas Eidsmo 14:19:45 3:29:44 -4 45:51
113 Varegg Fleridrett 1 Per Ola Ottesen 14:20:13 3:30:12 4 39:48
114 Trollhättans SOK 1 Bengt Norrman 14:22:33 3:32:32 2 42:15
115 OK Löftan 1 Elias Svanberg 14:22:37 3:32:36 19 20:35
116 Södertälje-Nykvarn OF 3 Oskar Ek-Larsson 14:23:14 3:33:13 3 38:55
117 IFK Lidingös Skid o OK 3 Giacomo Seidenari 14:25:37 3:35:36 -2 45:31
118 Lillomarka OL 2 Terje Faugstad Bjertnes 14:30:01 3:40:00 10 35:34
119 Helsingin Suunnistajat 2 Pekka Lammi 14:32:54 3:42:53 1 47:20
120 Norbergs OK 1 Rasmus Elmertoft 14:36:09 3:46:08 5 43:37
121 OK Pan Århus 2 Johan MacLassen 14:36:15 3:46:14 9 39:46
122 Paimion Rasti 2 Simon Fröjdö 14:36:39 3:46:38 9 38:23
123 OK Tranan 1 Alexander Westberg 14:38:36 3:48:35 -1 49:19
124 Angelniemen Ankkuri 2 Janne Kivelä 14:42:24 3:52:23 8 43:06
125 OK Tisaren 3 Anton Sundin 14:45:43 3:55:42 4 50:00
126 Joutsenon Kullervo 1 Pasi Asikainen 14:46:37 3:56:36 0 52:47
127 Lappeen Riento 1 Ville Taussi 14:47:30 3:57:29 10 42:31
128 Täby OK 2 Christina Løvald Hellberg 14:48:57 3:58:56 -1 54:34
129 Haninge SOK 1 Love Ottosson 14:52:32 4:02:31 -6 1:01:49
130 Motala AIF OL 1 Jonas Axén 14:55:18 4:05:17 6 51:20
131 Nydalens SK 2 Simen Eid Nielsen 14:58:28 4:08:27 7 53:20
132 Långhundra IF 1 Tommy Ivarsson 15:00:51 4:10:50 1 59:03
133 Halden SK 3 Slava Zhuravlev 15:03:14 4:13:13 7 53:49
134 Tullinge SK 2 Emil Andersson 15:14:13 4:24:12 7 1:04:16
135 Kangasala SK 2 Mikko Saarinen 15:22:35 4:32:34 0 1:20:05
136 Halmstad OK 1 Christian Karlsson 14:03:15 3:13:14 10 -10:17 Omstart 10
137 St.Petersburg 1 Dmitrii Maslovskii 14:04:24 3:14:23 11 -11:52 Omstart 10
138 Hauhon Sisu 1 Markus Salo 14:05:09 3:15:08 7 -6:51 Omstart 10
139 Gävle OK 2 Dan Norin 14:11:43 3:21:42 10 -4:35 Omstart 10
140 OK Pan-Kristianstad 2 Peder Kock 14:12:14 3:22:13 12 -6:49 Omstart 10
141 Centrum OK 1 Stuart Fell 14:15:43 3:25:42 6 1:14 Omstart 10
142 Säterbygdens OK / Kvarnsvedens GOIF OK 1 Anders Westberg 14:17:24 3:27:23 8 1:05 Omstart 10
143 OK Alehof 1 Johan Blick 14:17:38 3:27:37 -1 6:53 Omstart 10
144 Fredrikstad SK / Trøsken IL 1 Asgeir Ristesund 14:18:06 3:28:05 7 1:09 Omstart 10
145 Jämsän Retki-Veikot 1 Joonas Nurminen 14:19:04 3:29:03 9 -6:10 Omstart 10
146 Lunds OK 1 Manuel Gassner 14:19:05 3:29:04 15 -12:17 Omstart 10
147 Lynx 2 Ilkka Juutilainen 14:21:09 3:31:08 10 -8:25 Omstart 10
148 Stora Tuna OK 2 Mattias Wilhelmsson 14:26:43 3:36:42 8 0:24 Omstart 10
149 OK Älvsjö-Örby 1 Magnus Nordström 14:27:29 3:37:28 14 -6:30 Omstart 10
150 OK Klyftamo 1 David Jonsson 14:28:37 3:38:36 5 3:14 Omstart 10
151 Hyvinkään Rasti 1 Tapani Partanen 14:33:22 3:43:21 -8 22:22 Omstart 10
151 Bredaryds SOK 1 Henric Johnsson 14:33:22 3:43:21 2 14:01 Omstart 10
153 Köping-Kolsva OK 1 Henrik Holmberg 14:37:19 3:47:18 11 3:12 Omstart 10
154 OK Ozons 1 Kalvis Br?ns 14:37:24 3:47:23 5 6:20 Omstart 10
155 Rastivarsat / Delta / Lahden Suunnistajat-37 3 Olli-Petteri Hirvonen 14:37:32 3:47:31 11 0:43 Omstart 10
156 OK Österåker 1 Pontus Bergström 14:38:01 3:48:00 11 1:00 Omstart 10
157 Modum O-lag 1 Leif Eriksson 14:38:17 3:48:16 8 2:02 Omstart 10
158 Sundsvalls OK 1 David Holmberg 14:39:18 3:49:17 11 -2:27 Omstart 10
159 Bohuslän-Dals OF 1 David Nilsson 14:43:37 3:53:36 12 1:18 Omstart 10
160 OK Ravinen 2 Jon Marsden 14:43:51 3:53:50 -2 13:08 Omstart 10
161 Nybro OK / Kalmar OK 1 Slawomir Cygler 14:45:58 3:55:57 7 6:27 Omstart 10
162 IF Thor 1 Daniel Andersson-Olm 14:46:24 3:56:23 0 12:50 Omstart 10
163 Göteborg-Majorna OK 4 Judith Wyder 14:48:33 3:58:32 9 2:48 Omstart 10
164 Gjø-Vard OL / Toten-Troll 1 Audun Strandlie 14:48:37 3:58:36 12 -10:31 Omstart 10
165 Falkenbergs OK 1 Daniel Johansson 14:51:02 4:01:01 12 -12:19 Omstart 10
166 OK Tyr 2 Rickard Ericsson 15:00:17 4:10:16 9 2:33 Omstart 10
167 Vallentuna-Össeby OL 1 Christer Arksand 15:01:47 4:11:46 6 9:13 Omstart 10
168 Sundbybergs IK 1 Fredrik Bjernulf 15:02:14 4:12:13 18 -11:50 Omstart 10
169 Forsa OK 1 Henrik Trolin 15:04:13 4:14:12 9 0:30 Omstart 10
170 OK Linné 4 Staffan Åkerblom 15:04:32 4:14:31 -10 33:21 Omstart 10
171 Porsgrunn OL / Larvik OK / Skien OK 1 Dag Ausen 15:05:36 4:15:35 9 0:49 Omstart 10
172 SBS Vikke 1 Jussi Leskinen 15:08:40 4:18:39 10 0:38 Omstart 10
173 OK Orinto 1 Björn Karlsson 15:12:17 4:22:16 10 3:17 Omstart 10
174 Jönköpings OK / IF Hallby SOK 3 Oskar Claesson 15:14:32 4:24:31 19 -6:59 Omstart 10
175 Målilla OK 1 Tony Zetterström 15:15:49 4:25:48 -1 21:07 Omstart 10
176 OK Kontinent / Malmö OK 1 Johan Aspegren 15:20:04 4:30:03 9 6:33 Omstart 10
177 Hagaby GOIF 2 Hans Egefalk 15:20:08 4:30:07 2 16:10 Omstart 10
178 Kils OK 1 Bengt Hansske 15:26:56 4:36:55 17 0:27 Omstart 10
179 Tullinge SK 3 Tomas Hultqvist 15:32:24 4:42:23 10 16:19 Omstart 10
180 Söders-Tyresö 2 Hans Vedin 15:33:11 4:43:10 10 14:09 Omstart 10
181 IFK Lidingös Skid o OK 4 Martin Terry 15:34:47 4:44:46 11 13:57 Omstart 10
182 Sol Tranås / Västerviks OK / Gammelby OK 1 Martin Fagerlund 15:34:55 4:44:54 6 19:11 Omstart 10
183 Sävedalens AIK 2 Albin Sunesson 15:35:43 4:45:42 4 20:00 Omstart 10
184 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 Magnus Sneitz 15:37:58 4:47:57 0 27:01 Omstart 10
185 Ulvilan Ura 1 Samuli Mäkipää 15:38:18 4:48:17 -4 32:41 Omstart 10
186 Attunda OK 2 Stefan Redtzer 15:38:21 4:48:20 5 19:14 Omstart 10
187 Keravan Urheilijat / Tuusulan Voima-Veikot 1 Jani Seppälä 15:40:52 4:50:51 9 13:47 Omstart 10
188 Istrums SK / IF Hagen 1 Adrian Pauli 15:42:15 4:52:14 9 13:49 Omstart 10
189 Skogslöparna 1 Per-Johan Josefsson 15:55:32 5:05:31 9 12:44 Omstart 10
190 Hiisirasti 2 Lassi Kyllonen 15:58:19 5:08:18 -20 1:16:33 Omstart 10
191 NTNUI 4 Henrik Svaland Aas 15:15:19 4:25:18 9 0:35 Omstart 9,10
192 KFUM Örebro OK 2 Erik Göthlin 15:20:20 4:30:19 7 7:04 Omstart 9,10
193 Kungälvs OK 1 Erik Aderstedt 15:23:59 4:33:58 8 7:19 Omstart 9,10
194 Raumar Orientering 2 Aslak Kinneberg 15:28:13 4:38:12 14 -11:26 Omstart 9,10
195 OK Vilse 87 1 Johan Gull 15:34:12 4:44:11 10 0:54 Omstart 9,10
196 TA Douai 1 Gaëtan Bourgogne 15:35:44 4:45:43 8 3:32 Omstart 9,10
197 Sjövalla FK / Frölunda OL / IK Uven 1 Stefan Holthoff 15:45:30 4:55:29 9 9:56 Omstart 9,10
198 OK Denseln 3 Christer Broström 15:54:28 5:04:27 4 27:50 Omstart 9,10
199 Vesaisen pojat 1 Jan Luiro 15:55:15 5:05:14 14 5:13 Omstart 9,10
200 Järla Orientering / IK Hakarpspojkarna / OK Motala 4 Ola Henriksson 15:55:28 5:05:27 9 13:45 Omstart 9,10
201 IFK Enskede 1 Ulf Persson 15:59:00 5:08:59 15 -5:24 Omstart 9,10
202 IL Tyrving 3 Ole Underthun Johansen 16:01:07 5:11:06 8 19:01 Omstart 9,10
203 OK Botnia 1 Joakim Björklind 16:01:15 5:11:14 0 32:09 Omstart 9,10
204 Hestra IF 2 Dan Börjesson 16:03:55 5:13:54 7 17:14 Omstart 9,10
205 OK Kullingshof 1 Andreas Claesson 16:06:08 5:16:07 9 13:24 Omstart 9,10
206 Skarpnäcks OL 1 Tommy Batz 16:16:24 5:26:23 9 13:27 Omstart 9,10
207 Heming Orientering 1 Kimme Arnesen 16:18:45 5:28:44 14 -4:31 Omstart 9,10
208 Korsnäs IF OK / Karlsbyhedens IK 1 Svante Lindgren 16:22:58 5:32:57 4 35:52 Omstart 9,10
209 Gudhems IF / Mullsjö SOK 1 Albin Axelsson 16:25:01 5:35:00 17 -6:52 Omstart 9,10
210 OK Hällen 3 Göran Karlsson 16:35:15 5:45:14 9 21:32 Omstart 9,10
211 Tolered-Utby Ol-klubb 1 Mattias Kuosku 16:35:30 5:45:29 7 26:07 Omstart 9,10
212 Ringerike OL 1 Leif Inge Kjemperud 16:36:52 5:46:51 5 27:32 Omstart 9,10
213 Väsby OK 1 Robert Elverö 16:40:10 5:50:09 15 3:04 Omstart 9,10
214 Lillomarka OL / Gimle IF / Vegårshei IL 3 Andrine Benjaminsen 16:41:32 5:51:31 13 6:37 Omstart 9,10
215 Rånäs OK 1 Jonas Eriksson 16:50:19 6:00:18 7 23:05 Omstart 9,10
216 OK Klemmingen 2 Klavs Stiprais 16:53:35 6:03:34 14 0:35 Omstart 9,10
217 Avesta OK 1 Hansi Kraus 16:55:43 6:05:42 12 14:13 Omstart 9,10
218 NAIS Orienteringsklubb 1 Carl Granström 17:06:25 6:16:24 7 35:29 Omstart 9,10
219 Strängnäs-Malmby OL 1 Christofher Ramström 17:08:15 6:18:14 4 40:38 Omstart 9,10
220 Sundbybergs IK 2 Göran Jonsson 17:08:37 6:18:36 11 14:57 Omstart 9,10
221 OK Tylöskog 1 Robert Forsberg 17:14:11 6:24:10 3 44:39 Omstart 9,10
222 IFK Moras OK - Ladies Night Laura Fenyvesi 17:19:06 6:29:05 11 12:54 Omstart 9,10
223 OK Skogshjortarna 3 Erik Tholén 17:24:57 6:34:56 9 21:18 Omstart 9,10
224 Järla Orientering 3 Anders Platt 17:25:32 6:35:31 10 17:39 Omstart 9,10
225 O Jura 1 Simone Niggli 17:43:56 6:53:55 15 -10:30 Omstart 9,10
226 Sigtuna OK / IF Hallby SOK / Länna IF 1 Fredrik Sörqvist 17:51:05 7:01:04 11 3:34 Omstart 9,10
227 Härnösands OK 1 Per Edström 17:54:12 7:04:11 8 36:23 Omstart 9,10
228 Ballerup OK 1 Mikkel Skaarup 18:04:38 7:14:37 13 2:47 Omstart 9,10
229 Matteus SI 1 Sofie Strömberg 18:08:47 7:18:46 10 16:56 Omstart 9,10
230 OK Grip 1 Anders Lundgren 18:13:04 7:23:03 8 21:21 Omstart 9,10
231 Tio Rättens Män 1 Jarkko Jaatela 18:19:54 7:29:53 5 33:39 Omstart 9,10
232 Raja-Karjalan Suunnistajat 1 Jarmo Viskari 17:19:46 6:29:45 10 3:02 Omstart 8,9,10
233 GOIF Tjalve 1 Tommy Eriksson 17:46:47 6:56:46 11 15:31 Omstart 8,9,10
234 Korven Honka 1 Sami Korhonen 17:48:36 6:58:35 9 17:24 Omstart 8,9,10
235 Halden SK 4 Jan Granstedt 17:53:35 7:03:34 10 13:43 Omstart 8,9,10
236 FK Boken 1 Magnus Larsen 18:08:46 7:18:45 11 9:33 Omstart 8,9,10
237 Centrum OK 2 Magnus Grafström 18:12:58 7:22:57 11 12:58 Omstart 8,9,10
238 Markbygdens OK 2 Carl Johan Högstrand 19:07:42 8:17:41 11 15:02 Omstart 8,9,10
239 NTNUI 9 vacant 19:15:58 8:25:57 11 21:04 Omstart 8,9,10
240 CopenhagenO 2 Tore Linde 19:38:49 8:48:48 11 -4:09 Omstart 8,9,10
241 OK Södertörn / Waxholms OK 2 Mattias Nylund 19:03:59 8:13:58 11 14:21 Omstart 7,8,9,10
242 Kungälvs OK / Frölunda OL 2 Anna Berlin 19:31:38 8:41:37 11 16:26 Omstart 7,8,9,10
243 Trollhättans SOK 2 Stefan Hornebrant 19:41:24 8:51:23 11 21:29 Omstart 7,8,9,10
244 Norbergs OK 2 Jonas Hagelin 20:48:18 9:58:17 11 41:29 Omstart 7,8,9,10
245 Fredrikstad SK / Trøsken IL 2 Lasse Simonsen 22:29:42 11:39:41 12 16:12 Omstart 6,7,8,9,10
246 SMHI IF 1 Erik Kjellström 23:26:28 12:36:27 10 1:19:42 Omstart 6,7,8,9,10
OK Skogshjortarna 2 Benjamin Anciaux Utgått
Vaajakosken Terä 2 vacant Utgått
OK Landehof 1 Johan Lidström Utgått
OK Nolaskogsarna 1 Erik Sandh Utgått
Rehns BK 1 Jerker Lysell Utgått
OK Raseborg 1 Ville Forsström Utgått
OK Kolmården 1 Niclas Andersson Utgått
Umeå OK / Högåkers OK / Robertsfors IK 1 Dag Stridh Utgått
OK Älvsjö-Örby / Stigfinnarna 2 Magnus Irestig Utgått
OK Södertörn 1 John Svanberg Utgått
OK Denseln 2 Max Berggren Utgått
Saarijärven Pullistus 1 Oleg Vokulov Utgått
Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 3 vacant Utgått
Hagaby GOIF 1 Martin Regborn Utgått
Lerums SOK 1 Johan Sparrevik Utgått
Hjärnarps GH OL 1 Emil Ljungdahl Utgått
Rastikarhut 1 Petja Pöyhönen Utgått
Asker SK 1 Erlend Isachsen Utgått
Alajärven Ankkurit 1 Timo Halla-aho Utgått
Turun Metsänkävijät 2 Jouni Vidqvist Utgått
OK Raseborg 2 Henrika Malmström Utgått
Løten OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 1 Erlend Fjeld Utgått
Fossum IF 1 David Franko Utgått
OK Linné 2 Johan Hamelius Utgått
OK Linné 3 Nils Nedfors Utgått
Turun Suunnistajat 1 Alexander Raykov Utgått
SK Vuoksi 1 Lauri Similä Utgått
Jönköpings OK 2 Anna Johansson Utgått
Ulricehamns OK 1 Anders Konring Olesen Utgått
Arboga OK 1 Anton Bordyukov Utgått
Østmarka OK 2 Skarnes Aleksander Utgått
Finspångs SOK 1 Olle Lindman Utgått
Kexholms SK / OK Njudung 1 Johan Sandlund Utgått
IK Ymer / Bredareds IF / Hjobygdens OK 1 Samuel Plumppu Utgått
Lunds OK 2 Anders Ericsson Utgått
Tumba-Mälarhöjden OK 1 Anders Boström Utgått
FK Göingarna 1 Andreas Ferm Utgått
Kouvolan Suunnistajat 1 Mikko Simola Utgått
Nydalens SK 3 vacant Utgått
Suunta-Sepot 1 Jaakko Mäkelä Utgått
FK Friskus-Varberg / IF Rigor / IK Trenne Ullared 1 Fredrik Andersson Utgått
Nousiaisten Alku 1 Lauri Kojola Utgått
Sala OK / Heby AIF / OK Norden 1 Sten-Åke Holmberg Utgått
OK Skogsfalken 2 Pontus Larsson Utgått
Skogsluffarnas OK 1 Ulf Malmborg Utgått
Kongsberg OL 2 Torbjørn Barikmo Utgått
Rasti E4 1 Satu Annila Utgått
Göteborg-Majorna OK 2 Wolfgang Siegert Utgått
Södertälje-Nykvarn OF 4 Tore Eklund Utgått
OL-Universities of Turku 1 Johanna Keskitalo Utgått
Gotlands OF 1 Marcus Högberg Utgått
Rajamäen Rykmentti 1 Tuomas Tervo Utgått
Attunda OK 3 Frida Forshällen Utgått
Lidköpings VSK 1 vacant Utgått
NTNUI 3 Fredrik Omdal Utgått
NTNUI 5 Asbjörn Björgum Utgått
NTNUI 6 Maskin Sondre Halden Utgått
NTNUI 7 Bygg Magnus Melbye Larsen Utgått
NTNUI 8 Ski og Fjell ++ Espen Tunhövd Haug Utgått
Keravan Urheilijat 2 Kari Hakuli Utgått
Snättringe SK 1 Jörgen Hector Utgått
OK Moss / Gimle IF / Ås-UMB Orientering 2 Henning Carlsen Utgått
Freidig / Byåsen IL / OL Trollelg 2 Olle Malmring Utgått
Gävle OK 1 Anton Tynong Utgått
Kemiön Kiilat 1 Olli Vesalainen Utgått
Tampereen Pyrintö 2 Ari Virekunnas Utgått
Bergnäsets AIK / Gammelstads IF / Älvsby IF OK 1 Erik Ögren Utgått
Koovee 1 vacant Utgått
Aalborg OK 1 Christian Holm Hansen Utgått
Frol IL 2 vacant Utgått
Oppsal IF 1 Espen Vigård Utgått
Ärla IF 2 Willie Kantarp Utgått
Boxholm-Mjölby OL/Vänersborg SK Jonas Våtz Utgått
IK Gandvik 1 Erik Hellsvik Utgått
Indre Østfold OK 1 Ståle Ruud Utgått
Stigmännen Karlshamns OK 1 Martin Nilsson Utgått
MHS Karlberg Försvarsmakten Erik Jonsson Utgått
Espoon Suunta 2 vacant Utgått
Oppsal IF 2 Endre Vigård Utgått
IF Sturla / Eiker OL 1 Axel Berlin Utgått
Kristiansand OK 3 Arne Bujordet Utgått
NTNUI 10 Berg Fredrik Tunestam Utgått
Vänersborgs SK 2 vacant Ej startat
OK Hammaren 1 vacant Ej startat
Ulricehamns OK 2 Henrik Erickson Ej startat
Hellas Orientering 2 vacant Ej startat
Tumba-Mälarhöjden OK 2 Mikael Mellberg Ej startat
Bohuslän-Dals OF 2 vacant Ej startat
Västerås SOK 2 Jonas Jensen-Tornehed Ej startat
Västerbergslagens OL 1 Kristoffer Holmström Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with