GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2012, Kvarn, Östergötland

Tävlingen genomfördes 5-6 maj 2012 vid markstridsskolan i Kvarn.

Klass: Herrar (121 km)

Nu åter en hälsning från östgötska nejder, där kavlarnas kavle på nytt gör sin färd, ett budskap förs fram under fredliga fejder med bön om besinning till orolig värld. Ni mäktiga män, lyss till skogens ledstjärna, en önskan om frihet för vuxna och barn, att på stigfinnarvis egna vägval få värna fram till målet är nått på arenan i Kvarn.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (39 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 4 Ungdom 2012

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Ounasvaaran Hiihtoseura 1 Olli Ojanaho 34:10 0:00
2 Konnerud IL 1 Audun Heimdal 37:38 3:28
3 Lynx 1 Ollipekka Heikkilä 37:39 3:29
4 Hestra IF 1 Markus Larsson 38:06 3:56
5 SOK Viljan / Tenhults SOK / Waxholms OK 1 Nils Gumaelius 38:16 4:06
6 Halden SK 1 Håkon Raadal Bjørlo 38:22 4:12
7 Hagaby GOIF 1 Harald Larsson 38:42 4:32
8 OK Kolmården 1 Oskar Leinonen 38:43 4:33
9 OK Bävern 1 Oliwer Lundberg 38:59 4:49
10 Kils OK 1 Viktor Skoog 39:48 5:38
11 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 Isak Langerak 39:52 5:42
12 OK Landehof 1 Filip Wadsten 39:58 5:48
12 Ås-UMB Orientering 1 Olai Stensland Lillevold 39:58 5:48
14 CopenhagenO 1 Mikkel Aaen 40:12 6:02
15 Tullinge SK 2 Olle Andersson 40:37 6:27
16 CopenhagenO 2 Emil Øbro 41:14 7:04
17 Tullinge SK 4 Joel Pettersson 41:16 7:06
18 OK Kolmården 2 Emil Ljungemyr 41:24 7:14
18 Ringerike OL 1 Lars Grønlund 41:24 7:14
20 Heming Orientering 1 Ulrik Astrup Arnesen 41:26 7:16
21 Varegg Fleridrett 1 Vegard Jarvis Westergård 41:33 7:23
22 Katrineholms OK 1 Erik Molitor 41:34 7:24 Omstart
23 Nydalens SK 2 Vebjørn Tandberg 41:54 7:44
24 OK Hällen / Trosabygdens OK 1 Gustaf Sundbüe 41:55 7:45
25 OK Roxen 1 Emil Thellsén 42:03 7:53
26 Tormestorps IF 1 Joel Einarsson 42:04 7:54
27 Raumar Orientering 1 Bjørnar Brevik 42:20 8:10
28 Eksjö SOK 1 Lucas Sundblad 42:26 8:16
29 Skattkärrs IF 1 David Risberg 42:31 8:21
30 Linköpings OK 1 Sven Engström 42:38 8:28
31 Markbygdens OK 2 Klas Udd 42:50 8:40
32 Snättringe SK 1 Simon Hector 43:16 9:06
33 Finspångs SOK 1 Andrea Svensson 43:17 9:07
34 Østmarka OK 1 Skarnes Aleksander 43:27 9:17
34 Domnarvets GOIF 1 Fredrik Persson 43:27 9:17
36 OL Tønsberg og Omegn 1 Håkon Fruseth Christiansen 43:38 9:28
37 OK Tranan 2 Ludvig Holmberg 43:44 9:34
38 OK Roxen 2 Albin Lillieström 43:45 9:35
39 Fredrikstad SK 1 Asgeir Ristesund 43:54 9:44
40 Eksjö SOK 2 Philip Edvardsson 43:58 9:48
41 Fossum IF 1 Oskar Størmer 44:02 9:52
42 OK Orient 1 Emil Lönnström 44:06 9:56
42 OK Dacke 1 Oscar Johansson 44:06 9:56
44 Lillomarka OL 1 Steinar Kollerud 44:18 10:08
45 Jönköpings OK 1 Eric Rosjö 44:20 10:10
46 IK Hakarpspojkarna 1 Filip Ossiansson 44:22 10:12
47 MS Parma 1 Aaro Ruohola 44:38 10:28
48 MS Parma 2 Akseli Ruohola 44:45 10:35
49 Hiisirasti 1 Joona Huila 44:51 10:41
50 OK Ravinen 1 Felix Hellgren 44:54 10:44
51 Bohuslän-Dals OF 1 Mattias Johansson 44:55 10:45
52 OK Roxen 4 Lukas Eveborn 45:01 10:51
53 OL Trollelg 1 Brynjar Forseth 45:03 10:53
54 Markbygdens OK 1 Ivar Sörqvist 45:09 10:59
55 IF Hagen 1 Erik Widmark 45:10 11:00
56 Larvik OK / Notodden OL 1 Magnus Sandven 45:13 11:03
57 Freidig 1 Rein Mårdalen 45:16 11:06
57 OK Tisaren 1 Martin Särnbrink 45:16 11:06
59 OK77 1 Kare Visuri 45:25 11:15
60 Södertälje-Nykvarn OF 1 Joakim Andén 45:26 11:16
61 Kongsberg OL 1 Einar Lund 45:34 11:24
62 Kungälvs OK 1 Albin Pålsson 45:43 11:33
62 Fossum IF 3 Tatjei Holo 45:43 11:33
64 JWOC 2013 1 Adam R?ži?ka 46:09 11:59
65 Oppsal IF 1 Are Vigård 46:15 12:05
66 Nydalens SK 3 Jørgen Weidemann 46:31 12:21
67 Täby OK 1 Martin Herbert 46:40 12:30
68 JWOC 2013 3 Karel R?ži?ka 46:44 12:34
69 Gudhems IF / Mullsjö SOK 1 Tim Lundberg 46:48 12:38
70 OK Milan 1 Jakob Fransson 46:54 12:44
71 Fossum IF 5 Sigurd Melsom 47:21 13:11
72 Asker SK 1 Erland Kvisle 47:23 13:13
73 OK Linné 1 Johannes Ridefelt 47:45 13:35
74 Korsnäs IF OK 1 Emil Åberg 47:54 13:44
75 Modum O-lag 1 Sigurd Rönning 48:00 13:50
76 Koovee 1 Jaakko Skog 48:04 13:54
77 Lerums SOK 1 Erik Hagman 48:05 13:55
78 Fredrikstad SK 2 Lasse Simonsen 48:07 13:57
79 Haninge SOK 1 Joakim Skärlén 48:08 13:58
80 SK Prostejov 2 Vojtech Otruba 48:12 14:02
81 Espoon Suunta 1 Juha Rauhala 48:17 14:07
82 OK Tyr 1 Egil Simes 48:20 14:10
83 Asker SK 2 Ola Løvald Bråten 48:21 14:11
84 OK Landehof 2 Anders Magnusson 48:30 14:20
85 Gävle OK 1 Erik Hållström 48:35 14:25
86 Västerbergslagens OL / Grycksbo IF OK 1 André Andersson 48:40 14:30
87 Sigtuna OK 1 Gustaf Berglund 48:45 14:35
88 OK Skogshjortarna 1 William Johnsson 48:46 14:36
89 IK Vista 1 Karin Björnlinger 48:49 14:39
90 Bredaryds SOK 2 Daniel Johansson 48:59 14:49
91 OK Ravinen 2 Erik Forsberg 49:02 14:52
91 Sundsvalls OK 1 Oscar Sundlöf 49:02 14:52
91 Nyköpings OK 1 Oskar Engman 49:02 14:52
94 IF Hagen 2 Filip Karlsson 49:08 14:58
95 Kuzmolovo 110% 2 Mikhail Tyulenev 49:27 15:17
96 Sandefjord OK 1 Fredrik Moe 49:30 15:20
97 OK Södertörn 1 Max Hård 49:33 15:23
98 Boxholm-Mjölby OL 1 Emanuel Urdal 49:34 15:24
99 Sala OK 1 Martin Norrbom 49:39 15:29
100 Trollhättans SOK 1 Josefine Kristiansson 49:53 15:43
101 Frölunda OL 1 Rasmus Arfwedson 50:02 15:52
102 Degerfors OK / OK Djerf 1 Robin Svennberg 50:03 15:53
103 Sävedalens AIK 1 John Gabrielsson 50:04 15:54
104 Attunda OK 1 Karl Enges 50:05 15:55
105 Göteborg-Majorna OK 2 Kajsa Jungbjer 50:10 16:00
106 OK Södertörn 2 Alexander Nilsson 50:12 16:02
107 Sävedalens AIK 2 Oscar Renberg 50:15 16:05
108 Nydalens SK 1 Elias Wiklund 50:25 16:15
109 Fossum IF 2 Erling Hjermstad 50:26 16:16
110 Gotlands OF 1 Fredrik Levin 50:32 16:22
110 Rånäs OK 2 Michael Andersson 50:32 16:22
112 Hestra IF 2 Erik Fors 50:33 16:23
113 Espoon Suunta 2 Niko Larmala 50:38 16:28
114 Hjärnarps GH OL 1 Jakob Höst 50:39 16:29
115 Rastivarsat 2 Eemeli Kiljunen 50:42 16:32
116 IF Sturla 1 Sturla Frydenlund 50:43 16:33
117 Kangasala SK 1 Netta Rajamäki 50:46 16:36
118 Skarpnäcks OL 1 Mathias Myrefelt Norlinger 50:47 16:37 Omstart
119 FK Göingarna 1 Fritjof Axelsson 50:51 16:41
120 OK Denseln 1 Gustav Engman 51:02 16:52
121 SK Prostejov 1 Ondrej Vystavel 51:20 17:10
121 Byåsen IL 1 Øyvind Wiggen 51:20 17:10
123 Tullinge SK 3 Olle Skog 51:32 17:22
124 Strängnäs-Malmby OL / Eskilstuna OL / OK Grip 1 Douglas Persson 51:36 17:26
125 Kongsberg OL 3 Anneline Larsen 51:37 17:27
126 Helsingin Suunnistajat 1 Atte Hietaoja 51:41 17:31
127 Helsingin Suunnistajat 2 Artur Kulagin 51:47 17:37
128 OK Tyr 2 Pontus Kullin Alfredsson 51:48 17:38
129 Finspångs SOK 2 Sebastian Svensson 51:53 17:43
130 Indre Østfold OK 2 Henrik Aandstad 52:03 17:53
130 OK Tranan 1 Sara Kindlund 52:03 17:53
132 Tullinge SK 5 Erik Engstedt 52:07 17:57
133 Rånäs OK 1 Joel Bohman 52:09 17:59
134 Umeå OK / Robertsfors IK 1 Henrik Johansson 52:23 18:13
135 IF Sibbo-Vargarna 1 Christoffer Hindsberg 52:29 18:19
135 Sundsvalls OK 2 Ellen Sjögren 52:29 18:19
137 Sundbybergs IK 2 Niklas Carlsson 52:32 18:22
138 Suunta Jyväskylä 1 Otto Kaario 52:36 18:26
138 Ulricehamns OK 1 Sebastian Åsedal 52:36 18:26
140 Indre Østfold OK 1 Odd Kasper Ekre 52:51 18:41
141 IL Tyrving 2 Skjalg H Kamsvåg 52:54 18:44
142 Stora Tuna OK 1 Melina Carlsson 52:55 18:45
143 Järbo OK 1 Joakim Ståhl 53:13 19:03
144 JWOC 2013 2 Petr Horá?ek 53:19 19:09
145 Lunds OK 1 Carl Rämmal 53:36 19:26
146 Sol Tranås 1 Victor Thörnqvist 53:39 19:29
147 Västerås SOK 1 Andreas Sundström 53:46 19:36
148 Västerås SOK / Vandrarringen 3 Jacob Torstensson 53:53 19:43
149 Södertälje-Nykvarn OF / IFK Enskede 2 Per Knutes 54:11 20:01
150 Kuzmolovo 110% 1 Robert Rostov 54:27 20:17
151 Västerbergslagens OL / Grycksbo IF OK 2 Lukas Danielsson 54:28 20:18
152 IF Sibbo-Vargarna 2 Valtteri Alanko 54:32 20:22
153 OK Linné 3 Sixten Jonsson 54:40 20:30
154 Freidig 2 Øystein Krogstie 54:49 20:39
155 OK Linné 2 Tuve Möller 54:54 20:44
156 Lierbygda O-lag 1 Silje Arntzen 54:57 20:47
157 OK Ravinen 5 Axel Svensson 55:03 20:53
158 IFK Moras OK / Malungs OK Skogsmårdarna / Älvdalens IF OK 1 Daniel Duhlbo 55:04 20:54
159 Ringsaker OK 1 Krister Hovde 55:05 20:55
160 Tampereen Pyrintö 3 Kiri Huhtanen 55:20 21:10
161 Forsa OK / Söderhamns OK 1 Josef Landén 55:22 21:12
162 Sundbybergs IK 1 Grim Jonsson-Wold 55:38 21:28
163 IF Sibbo-Vargarna 3 Benjamin Holmgren 55:50 21:40
164 OK Österåker 2 Johan Persson 55:53 21:43
165 OK Tyr 3 Malin Nyman 55:54 21:44
166 Gjø-Vard OL / OK Renen 1 Peder Fossheim Asplin 55:57 21:47
167 Trollhättans SOK 2 Adam Johansson 56:00 21:50
168 IL Tyrving 1 Magnus Wølneberg 56:05 21:55
169 Järla Orientering 3 Måns Antman Debels 56:28 22:18
170 IK Hakarpspojkarna 2 Moa Granstedt 56:29 22:19
171 Raumar Orientering 2 Amund Hoel 56:30 22:20
172 Halden SK 3 Tobias Thowsen 56:33 22:23
173 Falkenbergs OK 1 Linnea Kjellsson 56:35 22:25
174 Göteborg-Majorna OK 1 Felix Garmer 56:36 22:26
175 IFK Lidingös Skid o OK 2 Måns Tistad 56:48 22:38 Omstart
175 Lunds OK 3 Alfred Henriksson 56:48 22:38
177 Stokke IL 1 Ole-Jakob Olsrød 57:02 22:52 Omstart
178 IL Tyrving 3 Ida Feiring Haltia 57:08 22:58
178 Rasti E4 1 Inkeri Hyttinen 57:08 22:58
178 Sandefjord OK 2 Øystein Christiansen 57:08 22:58 Omstart
181 Rastivarsat 1 Olli Liikkanen 57:12 23:02
182 Porsgrunn OL 2 Emilie Westin 57:26 23:16
183 IF Sturla 2 Iver Sørensen 57:52 23:42
184 Västerås SOK / Vandrarringen 2 Oscar Björneklett 57:53 23:43
184 IFK Lidingös Skid o OK 1 Mattias Perneby 57:53 23:43
186 OK Roxen 3 Simon Kärrström 57:55 23:45
187 Lunds OK / Andrarums IF 4 Patricia Edgarsson 58:03 23:53
188 Rastikarhut 1 Roope Lohikoski 58:27 24:17
189 Hjärnarps GH OL 2 Jonatan Höst 58:58 24:48
190 Asker SK 5 Eilif Tandberg Swensen 59:24 25:14
191 OK77 2 Jonathan Ray 59:26 25:16
192 Lerums SOK 2 Erik Larsson 59:59 25:49
193 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Johan Giberg 1:00:02 25:52
194 Keravan Urheilijat / Tuusulan Voima-Veikot 1 Tommi Hakuli 1:00:06 25:56
195 Kongsberg OL 2 Trygve Heggedal 1:00:11 26:01
196 Rastivarsat 3 Annika Tuoresjärvi 1:00:25 26:15
197 Hyvinkään Rasti 1 Oskari Jumppanen 1:00:26 26:16
198 Falköpings AIK OK 1 Elsa Wilhelmsson 1:00:36 26:26
198 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Maiju Oksanen 1:00:36 26:26
200 Porsgrunn OL 1 Jørgen Wingerei 1:00:46 26:36
201 OL Tønsberg og Omegn 2 Jens Christian Valen Leynse 1:00:56 26:46
202 Trollhättans SOK 3 Clara Berlin 1:01:04 26:54
203 Nydalens SK / OK Ozons 4 Magnus Rokne Vågen 1:01:37 27:27
204 Vänersborgs SK 1 Markus Pettersson 1:01:46 27:36
205 Asker SK 4 Dzmitry Karpenka 1:01:47 27:37
206 Leksands OK / Säterbygdens OK 1 Maja Enges 1:01:51 27:41
207 OK Roslagen 1 Waldemar Andersson 1:02:15 28:05
208 Lynx 2 Nelli Rehn 1:02:59 28:49
209 Lillomarka OL 2 Joar Oldernes 1:03:13 29:03
209 Freidig 3 Kaja Bø Timestad 1:03:13 29:03
211 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 3 Elina Rosenborg 1:03:17 29:07
212 OK Moss 1 Michael Woodward 1:03:28 29:18
213 OK Kolmården 3 Josef Johansson 1:03:29 29:19
214 Oppsal IF 2 Thomas Johansen 1:03:33 29:23
215 OK Ravinen 4 Julia Frejd 1:03:40 29:30
216 KFUM Örebro OK 1 Karin Lindgren 1:03:43 29:33
217 Sjövalla FK 1 Joakim Logren 1:04:04 29:54
218 Lunds OK 2 Anton Hansson 1:04:07 29:57
219 Tibro OK 1 Klara Andrén 1:04:51 30:41
220 Gävle OK / Årsunda IF 2 Jesper Jissbacke 1:05:18 31:08
221 FK Göingarna / Härlövs IF 2 Hampus Larsson 1:05:19 31:09
222 Nydalens SK 6 Jørgen Wulfsberg 1:05:25 31:15
223 Nydalens SK 5 Stina Sandberg 1:05:58 31:48
224 OK Klemmingen 1 Simon Jansson-Järpling 1:06:21 32:11
225 Espoon Suunta 3 Leevi Halen 1:06:29 32:19
225 Järla Orientering 1 Oscar Wiberg 1:06:29 32:19
227 Täby OK 2 Gabriel Lundvall 1:06:40 32:30
228 OK Södertörn 3 Elias Englund 1:07:08 32:58
229 Ulricehamns OK 2 Linnea Larsson 1:07:55 33:45
230 Västerås SOK / Vandrarringen 4 Simon Österlund 1:07:58 33:48
231 Stora Tuna OK 2 Hanna Barkegren 1:08:22 34:12
232 Haninge SOK 2 Totte Malmgård 1:08:35 34:25
233 Kils OK 2 Elis Nordström 1:08:43 34:33
234 OK Österåker 1 Carl Foghammar Nömtak 1:08:59 34:49
235 Ärla IF / Gävle OK 1117 Mårten Olsson 1:09:01 34:51
236 Nydalens SK / Angelniemen Ankkuri / OK Ozons 7 Sam Lunøe 1:09:04 34:54
237 Gotlands OF 3 Axel Lindberg 1:09:06 34:56
238 OK Linné 5 / Linköpings OK Filip Hallböök 1:09:07 34:57
239 Sarpsborg OL 1 Benedicte Pedersen 1:09:34 35:24
240 Ikaalisten Nouseva-Voima 2 Juulia Vehkalahti 1:11:38 37:28
241 Gotlands OF 2 Agnes Carlsson 1:11:41 37:31
242 OK Ravinen 3 Nathalie Lybert 1:12:21 38:11
243 Nyköpings OK 2 Carl Carlsson 1:12:39 38:29
244 Halden SK 2 Olav Schmitt Gran 1:13:06 38:56
245 OK Kåre 2 Magnus Östgren 1:13:08 38:58
246 Linköpings OK 2 Emma Lindell 1:13:46 39:36
246 Länna IF 1 Johan Edenhamn 1:13:46 39:36
248 IFK Lidingös Skid o OK 3 vacant 1:14:15 40:05
249 Konnerud IL 3 Vegard Eek 1:14:41 40:31
250 Vänersborgs SK 2 Anna Moberg 1:15:26 41:16
251 Skarpnäcks OL 2 Måns Söder 1:15:38 41:28
252 OK Linné 4 Oliver Angelsiöö 1:16:00 41:50
253 Fredrikstad SK / Gimle IF 3 Marie Bergstrøm 1:16:06 41:56
254 Järla Orientering 2 Ida Torbiörnsson 1:18:08 43:58 Omstart
255 OK Tylöskog 1 Felicia Gustafsson 1:18:17 44:07 Omstart
256 Østmarka OK 2 Audun Jørgensen 1:19:16 45:06
257 Lardal OL 1 Martin Sollie Nåtedal 1:19:29 45:19
258 Asker SK 3 Eilif Tandberg Swensen 1:20:49 46:39
259 Saarijärven Pullistus 1 Sakari Ålgars 1:21:11 47:01
260 Alfta-Ösa OK / Rehns BK 1 Elin Kindlundh 1:21:38 47:28
261 Sarpsborg OL 2 Even Lunde 1:26:14 52:04
262 Modum O-lag 2 Erlend Nordbö 1:29:59 55:49
263 Almby IK 1 Elsa Saikoff 1:35:08 1:00:58
264 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 Felix Ekesiöö 1:43:14 1:09:04
OK Kåre 1 Isac Von Krusenstierna Utgått
Emblem IL 1 Ane Åröen Lykke Utgått
Helsingborgs SOK / FK Boken 1 David Svensson Utgått
Snättringe SK 2 Niklas Granberg Utgått
Konnerud IL 2 Nora Skyttersæter Saugerud Utgått
Tampereen Pyrintö 1 Anton Kuukka Utgått
Tampereen Pyrintö 2 Pyry Mustonen Utgått
OK Nolaskogsarna 1 Henrik Näslund Utgått
Bredaryds SOK 1 Linnéa Andersson Utgått
Nydalens SK 8 Åse Bergan Diskvalificerad
Heming Orientering 2 Kristine Nilsen Sand Diskvalificerad
Fossum IF 4 Ola Brende Diskvalificerad
GOIF Tjalve 1 Felix Luks Diskvalificerad
Raumar Orientering 3 vacant Ej startat
OK Skogshjortarna 2 Linus Sundberg Ej startat
OK Österåker 3 vacant Ej startat
Ounasvaaran Hiihtoseura 2 vacant Ej startat
OK Roslagen 2 Olivia Kvarnlöf Ej startat
IL Tyrving 4 vacant Ej startat
IK Gandvik 1 Jesper Lindström Ej startat
Stora Tuna OK 3 vacant Ej startat
Vallentuna-Össeby OL 1 vacant Ej startat
IFK Enskede 1 vacant Ej startat
Halden SK 4 vacant Ej startat
Frol IL 1 vacant Ej startat
Ringerike OL 2 vacant Ej startat
Gimle IF 1 vacant Ej startat
Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 4 vacant Ej startat
Tullinge SK 1 Andreas Hultqvist Ej startat
Eiker OL 1 vacant Ej startat
Bjursås OK 1 Albin Bergkvist Ej startat
Boxholm-Mjölby OL 2 Joar Lönngren Ej startat
Heming Orientering 3 Kristine Nilsen Sand Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with