GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2013, Gällöfsta, Upplands-Bro

Tävlingen genomfördes 4-5 maj 2013 vid Gällöfsta herrgård, Upplands-Bro kommun.

Klass: 10MILA (120 km)

Budkavlar bärs genom becksvarta natten, budskap förs fram över stock och sten. I Fjärran förnimmer man kluckande vatten, kämparna kämpar i pannlampornas sken. ""Alla som äger den svenska naturen, besinna er, värna den, den kräver vård. Vi mänskor behöver den, likaså djuren"", vårt budskap vid målgång på Gällöfsta Gård.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (40 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

En hälsning från decenniers ärrade 10MILA-kämpar till dagens alla härliga orienteringsungdomar. Ni är sportens framtida fortsätt jobba på. Spännande utmaningar väntar runt hörnet.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Ungdom 2013

Pl Lag Tid Efter
1 Helsingin Suunnistajat 1 1:58:51 0:00
2 Snättringe SK 1 1:59:24 0:33
3 OK Kolmården 1 1:59:37 0:46
4 Trollhättans SOK 1 1:59:43 0:52
5 Halden SK 1 2:01:43 2:52
6 Asker SK 1 2:01:58 3:07
7 Eksjö SOK 1 2:02:00 3:09
8 MS Parma 1 2:02:02 3:11
9 Stora Tuna OK 1 2:02:16 3:25
10 Heming Orientering 1 2:02:20 3:29
11 Kangasala SK 1 2:03:23 4:32
12 Markbygdens OK 1 2:03:30 4:39
13 IK Hakarpspojkarna 1 2:03:52 5:01
14 Emblem IL 1 2:03:53 5:02
15 Espoon Suunta 1 2:05:19 6:28
16 OK Orient 1 2:05:24 6:33
17 Lynx 1 2:05:38 6:47
18 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 2:05:44 6:53
19 Hamar OK 1 2:05:45 6:54
20 Kils OK 1 2:05:47 6:56
21 JWOC 2013 1 2:05:48 6:57
22 OK Kåre 1 2:05:51 7:00
23 Fredrikstad SK 1 2:06:44 7:53
24 Byåsen IL 1 2:07:52 9:01
25 Eksjö SOK 2 2:09:24 10:33
26 Lunds OK 1 2:09:26 10:35
27 Tullinge SK 1 2:09:27 10:36
28 Hestra IF 1 2:09:29 10:38
29 Junior O-sport 1 2:09:33 10:42
30 Helsingin Suunnistajat 2 2:09:34 10:43
31 Korsnäs IF OK 1 2:09:35 10:44
32 Sundsvalls OK 1 2:09:38 10:47
33 OK Roxen 1 2:09:42 10:51
34 OK77 1 2:09:52 11:01
35 Göteborg-Majorna OK 1 2:10:02 11:11
36 Täby OK 1 2:10:07 11:16
37 Suunta Jyväskylä 1 2:10:09 11:18
38 Kymin Suunnistajat 1 2:10:11 11:20
39 Fossum IF 1 2:10:12 11:21
40 OK Kolmården 3 2:10:13 11:22
41 Västerbergslagens OL / Grycksbo IF OK 1 2:10:15 11:24
42 OK Ravinen 1 2:10:17 11:26
43 Kongsberg OL 2 2:10:29 11:38
44 Falköpings AIK OK 1 2:10:35 11:44
45 OK Linné 1 2:11:17 12:26
46 Hiisirasti 1 2:11:56 13:05
47 OK Denseln 1 2:11:58 13:07
48 Hiidenkiertäjät 1 2:12:37 13:46
49 Sandefjord OK 1 2:12:40 13:49
49 Konnerud IL 1 2:12:40 13:49
51 IL Tyrving 1 2:12:43 13:52
52 Heming Orientering 2 2:12:56 14:05
53 Nydalens SK 3 2:13:04 14:13
54 Mäntsälän Urheilijat 1 2:13:05 14:14
55 Bredaryds SOK 1 2:13:35 14:44
56 Koovee 1 2:13:36 14:45
57 Rastivarsat 1 2:13:44 14:53
58 Nydalens SK 1 2:13:49 14:58
59 OK Roxen 2 2:14:02 15:11
60 Junior O-sport 2 2:14:33 15:42
61 OK Djerf / Degerfors OK 1 2:14:50 15:59
62 Lounais-Hämeen Rasti / Hämeenlinnan Suunnistajat 1 2:14:54 16:03
63 Vehkalahden Veikot 1 2:14:56 16:05
64 OK Hällen 1 2:16:21 17:30
65 OK Bävern 1 2:17:35 18:44
66 Bohuslän-Dals OF 1 2:17:41 18:50
67 Södertälje-Nykvarn OF 1 2:17:45 18:54
68 Nydalens SK 2 2:17:47 18:56
69 OK Landehof 1 2:17:51 19:00
70 Sol Tranås 1 2:17:52 19:01
71 IFK Lidingös SOK 1 2:17:58 19:07
72 Rastikarhut 1 2:18:11 19:20
73 MS Parma 2 2:18:13 19:22
74 Helsingin Suunnistajat 3 2:18:28 19:37
75 Raumar Orientering 1 2:18:33 19:42
76 Angelniemen Ankkuri 1 2:18:38 19:47
77 Freidig 2 2:18:40 19:49
78 OK Pan Århus 1 2:18:42 19:51
79 GOIF Tjalve 1 2:18:50 19:59
80 Vänersborgs SK 1 2:18:58 20:07
81 IL Tyrving 2 2:18:59 20:08
82 Turun Suunnistajat 1 2:19:40 20:49
83 CopenhagenO 1 2:19:57 21:06
84 OK Linné 2 2:20:46 21:55
85 Sundbybergs IK 1 2:21:07 22:16
86 Stora Tuna OK / Malungs OK Skogsmårdarna 2 2:22:06 23:15
87 OK Kåre 2 2:22:11 23:20
88 Kuopion Suunnistajat 1 2:22:18 23:27
89 Asker SK 3 2:22:52 24:01
90 Kongsberg OL 1 2:24:26 25:35
91 Modum O-lag 1 2:25:07 26:16
92 Täby OK 2 2:25:15 26:24
93 Falkenbergs OK / Halmstad OK 1 2:25:21 26:30
94 OK Tyr 1 2:25:22 26:31
95 Strängnäs-Malmby OL 1 2:25:26 26:35
96 OK Ravinen 2 2:25:33 26:42
97 OK Tisaren 1 2:25:50 26:59
98 Finspångs SOK 1 2:25:52 27:01
99 Linköpings OK 1 2:26:31 27:40
100 Nyköpings OK 1 2:26:33 27:42
101 Kuzmolovo 110% 1 2:27:07 28:16
102 IF Sibbo-Vargarna 1 2:27:32 28:41
103 Junior O-sport 3 2:27:43 28:52
104 Jönköpings OK 1 2:28:04 29:13
105 Tullinge SK 2 2:28:14 29:23
106 Hyvinkään Rasti 1 2:28:16 29:25
107 Tullinge SK 3 2:29:37 30:46
108 OL Trollelg 1 2:29:39 30:48
109 OK Tranan 2 2:29:41 30:50
110 Västerviks OK 1 2:30:18 31:27
111 OK Ravinen 3 2:30:27 31:36
112 Freidig 1 2:30:47 31:56
113 Helsingin Suunnistajat 4 2:30:48 31:57
114 Kristiansand OK 1 2:31:15 32:24
115 Trollhättans SOK 2 2:31:20 32:29
116 Turun Suunnistajat 3 2:31:24 32:33
117 Pargas IF 1 2:31:28 32:37
118 Västerås SOK / Vandrarringen 3 2:31:43 32:52
119 Göteborg-Majorna OK 2 2:31:47 32:56
120 Halden SK 2 2:31:48 32:57
121 Turun Suunnistajat 2 2:33:40 34:49
122 OK Tyr 3 2:34:03 35:12
123 Fossum IF 2 2:34:05 35:14
124 Linköpings OK 2 2:34:41 35:50
124 Stora Tuna OK / Hagaby GOIF / Älvdalens IF OK 3 2:34:41 35:50
126 OK Skogshjortarna 1 2:35:23 36:32
127 Oppsal Orientering 1 2:35:29 36:38
128 OK Kolmården 2 2:35:35 36:44
129 Rastivarsat 2 2:35:41 36:50
130 Ulricehamns OK 1 2:35:45 36:54
131 Løten o-lag / Ringsaker OK / Vang OL 1 2:36:00 37:09
132 Lounais-Hämeen Rasti / Hämeenlinnan Suunnistajat 2 2:36:02 37:11
133 Ås-UMB Orientering 1 2:36:08 37:17
134 OK Linné 3 2:36:23 37:32
135 Lerums SOK 2 2:36:44 37:53
136 Kalevan Rasti 1 2:37:14 38:23
137 Sjövalla FK 1 2:37:18 38:27
138 OK Södertörn 1 2:38:01 39:10
139 Kungälvs OK 1 2:39:17 40:26
140 IF Hagen 1 2:39:18 40:27
141 IFK Moras OK 1 2:39:20 40:29
142 Tullinge SK 4 2:39:45 40:54
143 OK Ravinen 4 2:40:03 41:12
144 Vehkalahden Veikot 2 2:40:51 42:00
145 IK Hakarpspojkarna 2 2:40:54 42:03
146 Kangasala SK 2 2:41:21 42:30
147 Hjärnarps GH OL 1 2:41:22 42:31
148 Västerås SOK 1 2:41:42 42:51
149 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 2:41:43 42:52
150 Köping-Kolsva OK / Arboga OK / Hallstahammars OK 1 2:41:45 42:54
151 Angelniemen Ankkuri 2 2:42:04 43:13
152 IFK Lidingös SOK 2 2:42:21 43:30
153 Gävle OK 1 2:42:23 43:32
154 Lerums SOK 1 2:42:24 43:33
155 Hamar OK 3 2:42:44 43:53
156 Bredaryds SOK 2 2:42:59 44:08
157 Södertälje-Nykvarn OF / Trosabygdens OK 2 2:43:01 44:10
157 Skattkärrs IF / OK Djerf 2 2:43:01 44:10
159 Västerbergslagens OL / Grycksbo IF OK 2 2:43:08 44:17
160 OK Österåker 1 2:43:26 44:35
161 Sävedalens AIK 1 2:43:32 44:41
162 OK Kolmården 4 2:43:44 44:53
163 Kangasala SK 3 2:44:29 45:38
164 Domnarvets GOIF 1 2:44:34 45:43
165 OK Tyr 2 2:45:55 47:04
166 Västerås SOK / Vandrarringen 2 2:46:36 47:45
167 Asker SK 2 2:46:44 47:53
168 OK Österåker 2 2:46:49 47:58
169 Koovee 2 2:48:00 49:09
170 Nydalens SK / OK Ozons 4 2:49:15 50:24
171 Espoon Suunta 3 2:52:21 53:30
172 Halden SK 3 2:52:42 53:51
173 Østmarka OK 2 2:52:43 53:52
174 Hamar OK 4 2:53:14 54:23
175 Eskilstuna OL / OK Grip 1 2:53:16 54:25
176 OL Vallset/Stange 1 2:55:48 56:57
177 Nittedal OL 1 2:55:50 56:59
178 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 4 2:55:53 57:02
179 Fossum IF 5 2:55:55 57:04
180 OK Roslagen 1 2:57:01 58:10
181 Eiker OL 1 2:57:02 58:11
182 OK Södertörn 3 2:59:15 1:00:24
183 Snättringe SK 2 2:59:18 1:00:27
184 Junior O-sport 4 2:59:39 1:00:48
185 OK Hammaren 1 2:59:49 1:00:58
186 OK Nolaskogsarna 1 3:00:50 1:01:59
187 OK Moss 1 3:00:53 1:02:02
188 Fredrikstad SK 2 3:01:27 1:02:36
189 IF Thor 1 3:02:22 1:03:31
190 Gudhems IF / Mullsjö SOK 1 3:02:56 1:04:05
191 Hyvinkään Rasti 2 3:03:05 1:04:14
192 Ringerike OL 1 3:03:10 1:04:19
193 Espoon Suunta 2 3:03:11 1:04:20
194 Kongsberg OL 4 3:03:29 1:04:38
195 Larvik OK 1 3:04:40 1:05:49
196 Sarpsborg OL / Trøsken IL / Varteig OL 2 3:07:07 1:08:16
197 Lunds OK 2 3:07:12 1:08:21
198 Lynx 2 3:07:27 1:08:36
199 Sigtuna OK 1 3:07:31 1:08:40
200 OK Linné / Vännäs OK 5 3:07:44 1:08:53
201 OK Pan Århus 2 3:08:56 1:10:05
202 Kongsberg OL 3 3:10:31 1:11:40
203 Fossum IF 4 3:11:18 1:12:27
204 Kuzmolovo 110% 2 3:13:29 1:14:38
205 Konnerud IL 2 3:14:10 1:15:19
206 Täby OK 3 3:14:11 1:15:20
207 Porsgrunn OL 1 3:14:13 1:15:22
208 Sandefjord OK 2 3:14:16 1:15:25
209 Asker SK 4 3:14:28 1:15:37
210 IF Sibbo-Vargarna 2 3:14:30 1:15:39
211 Kongsberg OL 5 3:15:30 1:16:39
212 Lillomarka OL 1 3:16:57 1:18:06
213 Sala OK 1 3:17:12 1:18:21
214 Katrineholms OK 1 3:17:22 1:18:31
215 Østmarka OK 1 3:17:28 1:18:37
216 Kankaanpään Suunnistajat 1 3:17:43 1:18:52
217 Nydalens SK / OK Ozons 6 3:17:45 1:18:54
218 Västerås SOK / Vandrarringen 4 3:18:03 1:19:12
219 Helsingborgs SOK 1 3:21:36 1:22:45
220 Ärla IF 1 3:21:37 1:22:46
221 Sundbybergs IK 2 3:21:38 1:22:47
222 Tolered-Utby Ol-klubb 1 3:21:43 1:22:52
223 Länna IF 1 3:21:44 1:22:53
224 Järla Orientering 2 3:23:09 1:24:18
225 Nydalens SK 5 3:25:29 1:26:38
226 Rånäs OK / OK Roslagen 3 3:25:37 1:26:46
227 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 3:25:54 1:27:03
228 Gustavsbergs OK 1 3:28:36 1:29:45
229 Leksands OK 1 3:29:00 1:30:09
230 Hellas Orientering 1 3:39:35 1:40:44
231 Tumba-Mälarhöjden OK 1 3:41:11 1:42:20
232 Heming Orientering 3 3:43:33 1:44:42
233 Attunda OK 1 3:53:45 1:54:54
234 Attunda OK 2 3:53:47 1:54:56
235 Söders-Tyresö 1 3:53:48 1:54:57
236 Sundbybergs IK 3 3:54:45 1:55:54
237 OK Moss / Gimle IF 2 3:57:37 1:58:46
238 Raumar Orientering 2 4:04:10 2:05:19
239 Porsgrunn OL 2 4:07:56 2:09:05
240 IL Tyrving 3 4:09:31 2:10:40
241 Nydalens SK 7 4:09:37 2:10:46
242 Nydalens SK / Eiker OL 8 4:09:40 2:10:49
243 Modum O-lag 2 4:11:22 2:12:31
244 Saarijärven Pullistus 1 4:19:20 2:20:29
245 Fredrikstad SK 3 4:23:39 2:24:48
246 Skarpnäcks OL 1 4:11:52 2:13:01 Omstart 4
247 Skogslöparna / Hägglunds IoFK 1 4:17:31 2:18:40 Omstart 4
248 OK Hällen 2 4:19:19 2:20:28 Omstart 4
249 Avesta OK 1 4:35:26 2:36:35 Omstart 4
250 Skogsluffarnas OK 1 4:46:00 2:47:09 Omstart 4
251 Gotlands OF 2 6:11:07 4:12:16 Omstart 3,3,4
Rasti 88 2 Utgått
Rasti 88 1 Utgått
Järla Orientering 1 Utgått
Forsa OK 1 Utgått
Lunds OK 3 Utgått
OK Tranan 1 Utgått
Vallentuna-Össeby OL 1 Utgått
Hamar OK 2 Utgått
Tumba-Mälarhöjden OK 2 Utgått
Asker SK 5 Utgått
Gotlands OF 1 Utgått
Byåsen IL 2 Utgått
OK Ravinen 5 Utgått
Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 3 Utgått
Fossum IF 3 Utgått
IF Sturla 1 Utgått
Varegg Fleridrett 1 Utgått
Turun Suunnistajat 4 Utgått
OK77 3 Utgått
Sarpsborg OL / Trøsken IL / Varteig OL 1 Utgått
OK Österåker 3 Utgått
OK Linné / Orientation Caennaise / Vännäs OK 6 Utgått
Modum O-lag 3 Utgått
OK Klemmingen / OK Grip 2 Utgått
OK Södertörn 2 Diskvalificerad
Haninge SOK 1 Diskvalificerad
OK Linné 4 Diskvalificerad
OK Älvsjö-Örby 1 Diskvalificerad
CopenhagenO 2 Diskvalificerad
Oppsal Orientering 2 Diskvalificerad
Attunda OK 3 Diskvalificerad
Attunda OK 4 Diskvalificerad
Haninge SOK 2 Diskvalificerad
OL Tønsberg og Omegn 1 Diskvalificerad
OL Tønsberg og Omegn 2 Diskvalificerad
Rehns BK / Söderhamns OK 1 Ej startat
Nyköpings OK 2 Ej startat
Lillomarka OL 2 Ej startat
Indre Østfold OK 1 Ej startat
Bækkelagets SK 1 Ej startat
Konnerud IL 3 Ej startat
OK77 2 Ej startat
Skarpnäcks OL 2 Ej startat
Järla Orientering 3 Ej startat
Trollhättans SOK 3 Ej startat
IF Thor 2 Ej startat
OK Roslagen 2 Ej startat
Umeå OK 1 Ej startat
Løten o-lag 3 Ej startat
OL Vallset/Stange / Løten o-lag / Ringsaker OK 2 Ej startat
Fredrikstad SK 4 Ej startat
Vacant 1 Ej startat
Vacant 4 Ej startat
Vacant 2 Ej startat
Vacant 3 Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with