GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2013, Gällöfsta, Upplands-Bro

Tävlingen genomfördes 4-5 maj 2013 vid Gällöfsta herrgård, Upplands-Bro kommun.

Klass: 10MILA (120 km)

Budkavlar bärs genom becksvarta natten, budskap förs fram över stock och sten. I Fjärran förnimmer man kluckande vatten, kämparna kämpar i pannlampornas sken. ""Alla som äger den svenska naturen, besinna er, värna den, den kräver vård. Vi mänskor behöver den, likaså djuren"", vårt budskap vid målgång på Gällöfsta Gård.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (40 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

En hälsning från decenniers ärrade 10MILA-kämpar till dagens alla härliga orienteringsungdomar. Ni är sportens framtida fortsätt jobba på. Spännande utmaningar väntar runt hörnet.
Fred Strömsten

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 8 10MILA 2013

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Halden SK 1 Magne Dæhli 8:31:52 0:00 0 0:00
2 Kalevan Rasti 1 Philippe Adamski 8:35:04 3:12 0 0:16
3 IFK Göteborg 1 Marius Thrane Ødum 8:41:39 9:47 0 0:57
4 Södertälje-Nykvarn OF 1 Pavlo Ushkvarok 8:44:33 12:41 0 0:37
5 OK Denseln 1 Lucas Basset 8:45:54 14:02 0 0:43
6 IFK Moras OK 1 Vojtech Kral 8:48:58 17:06 3 -2:02
7 Järla Orientering 1 Mattias Millinger 8:49:20 17:28 -1 3:21
8 Hiidenkiertäjät 1 Leonid Novikov 8:49:36 17:44 0 -0:45
9 NTNUI 1 Jon Aukrust Osmoen 8:54:11 22:19 -2 6:41
10 Turun Metsänkävijät 1 Jussi Suna 8:59:57 28:05 2 0:42
11 Vaajakosken Terä 1 Jani Lakanen 9:00:01 28:09 2 0:45
12 Rajamäen Rykmentti 1 Tomas Dlabaja 9:01:01 29:09 5 0:06
13 IFK Lidingö SOK 1 Filip Dahlgren 9:01:02 29:10 2 0:18
14 Angelniemen Ankkuri 1 Aleksei Bortnik 9:01:22 29:30 -3 3:25
15 OK Orion 1 Erik Folkesson Blom 9:04:53 33:01 -5 8:05
16 MS Parma 1 Stepan Kodeda 9:06:25 34:33 2 4:56
17 Koovee 1 Jani Myllärinen 9:07:24 35:32 -1 6:35
18 Malungs OK Skogsmårdarna 1 Johan Nordlund 9:10:08 38:16 -4 10:51
19 OK Linné 1 Albin Ridefelt 9:11:00 39:08 0 8:15
20 OK Tisaren 1 Jonas Mathys 9:11:50 39:58 4 3:49
21 Göteborg-Majorna OK 1 Ola Martner 9:11:56 40:04 2 4:11
22 Vehkalahden Veikot 1 Petteri Muukkonen 9:12:28 40:36 -1 5:28
23 Lillomarka OL 1 Robert Merl 9:13:37 41:45 5 3:33
24 IK Hakarpspojkarna 1 Aleksei Alekseyonok 9:17:09 45:17 3 8:55
25 OK Pan-Kristianstad 1 Johan Modig 9:19:07 47:15 -5 12:22
26 Leksands OK 1 Christian Ott 9:19:18 47:26 -1 11:08
27 Stora Tuna OK 1 Sven Aschwanden 9:23:55 52:03 -5 16:16
28 Rehns BK 1 Arturs Paulins 9:24:31 52:39 -2 16:20
29 Vaajakosken Terä 2 Antti Turpeinen 9:26:58 55:06 1 9:53
30 OK Ravinen 1 Per-Åke Olsson 9:27:19 55:27 -1 12:10
31 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Dmitrij Tsvetkov 9:28:24 56:32 6 4:05
32 Kristiansand OK 1 Hans Gunnar Omdal 9:30:51 58:59 7 2:47
33 IL Tyrving 1 Wojciech Kowalski 9:31:50 59:58 5 3:53
34 OK Kåre 1 Tomáš Kubelka 9:33:08 1:01:16 1 8:59
35 Tampereen Pyrintö 1 Simon Brändli 9:33:14 1:01:22 -3 16:05
36 Tullinge SK 1 Beat Zimmermann 9:33:21 1:01:29 -3 11:52
37 OK Hällen 1 Peter Öberg 9:36:21 1:04:29 6 2:26
38 Halden SK 2 Jon Pedersen 9:43:41 1:11:49 -2 19:27
39 Frol IL 1 Paul Sirum 9:43:46 1:11:54 -8 26:39
40 Göteborg-Majorna OK 2 Wolfgang Siegert 9:45:02 1:13:10 0 14:11
41 Helsingin Suunnistajat 1 Arttu Syrjäläinen 9:45:51 1:13:59 0 12:08
42 Järla Orientering 2 Christoph Meier 9:46:23 1:14:31 2 11:32
43 Paimion Rasti 1 Teemu Väre 9:47:03 1:15:11 -1 13:19
44 Södertälje-Nykvarn OF 2 Andreu Blanes Reig 9:49:12 1:17:20 5 4:57
45 IFK Göteborg 2 Christian Bobach 9:49:19 1:17:27 6 5:02
46 Kalevan Rasti 2 Kalle Rantala 9:50:52 1:19:00 -12 29:12
47 Nydalens SK 1 Erik Olsvik Dengerud 9:56:39 1:24:47 -2 21:46
48 IFK Umeå 1 Simon Waller 9:58:13 1:26:21 5 13:47
49 Ärla IF 1 Rudolfs Zernis 10:00:52 1:29:00 8 10:06
50 Fredrikstad SK 1 Kristian Dalby 10:00:53 1:29:01 2 16:28
51 Ulricehamns OK 1 Anders Konring Olesen 10:00:56 1:29:04 5 10:14
52 Raumar Orientering 1 Rafal Podzinski 10:01:00 1:29:08 9 6:53
53 Kangasala SK 1 Mikko Sipilä 10:01:03 1:29:11 7 7:19
54 Linköpings OK 1 Mikael Andersson 10:01:08 1:29:16 0 16:10
55 NTNUI 2 Vegard Blomseth Johnsen 10:01:50 1:29:58 -7 17:37
56 OK Orient 1 Emil Lönnström 10:08:02 1:36:10 -10 33:08
57 Hestra IF 1 Martin Ahlberger 10:09:43 1:37:51 -2 19:03
58 Pellon Ponsi 1 Sami-Petteri Juopperi 10:10:02 1:38:10 10 13:10
59 JWOC 2013 1 Aleš Balcar 10:10:27 1:38:35 3 16:16
60 Varegg Fleridrett 1 Jonatan Rosengren Drake 10:11:50 1:39:58 -10 27:34
61 Gävle OK 1 Erik Sisell 10:12:33 1:40:41 2 18:11
62 Skåneslättens OL 1 Patrik Lindeberg 10:15:01 1:43:09 4 18:12
63 Anttolan Urheilijat 1 Vili Valjakka 10:15:16 1:43:24 -16 33:47
64 Bækkelagets SK 1 Sebastian Torgersen 10:17:21 1:45:29 3 20:30
65 Lahden Suunnistajat-37 1 Mate Baumholczer 10:21:38 1:49:46 9 14:27
66 Nyköpings OK 1 Samuel Keller 10:23:17 1:51:25 3 24:43
67 OK Linné 2 Ross Smith 10:23:19 1:51:27 -9 32:25
68 Eksjö SOK 1 Viktor Antonsson 10:24:54 1:53:02 11 13:33
69 Västerås SOK 1 Carl Näslund 10:25:19 1:53:27 -10 31:40
70 OK Tisaren 2 Leif Svensson 10:25:48 1:53:56 16 11:51
71 Rasti-Kurikka 1 Juha Fränti 10:26:39 1:54:47 1 19:54
72 O-RUN Turnov 1 Ondrej Holas 10:27:03 1:55:11 3 19:21
73 Kristiansand OK 2 Milos Nykodým 10:28:15 1:56:23 18 6:52
74 OK Denseln 2 Krzysztof Wolowczyk 10:28:24 1:56:32 15 9:02
75 Hagaby GOIF 1 Simon Sanderi 10:29:09 1:57:17 -11 34:43
76 IF Femman 1 Peter Sundelin 10:29:22 1:57:30 -3 22:30
77 Turun Suunnistajat 1 Lauri Lappalainen 10:29:40 1:57:48 -1 21:45
78 Hiidenkiertäjät 2 Tuomas Tala 10:30:10 1:58:18 0 20:25
79 OK Pan Århus 1 Niklas Hjort Ingwersen 10:30:18 1:58:26 -9 30:55
80 Halden SK 3 Slava Zhuravlev 10:31:12 1:59:20 -15 34:26
81 OK Tyr 1 Per-Anders Bergman 10:32:27 2:00:35 -1 20:58
82 IFK Lidingö SOK 2 Johan Näsman 10:32:43 2:00:51 8 11:57
83 Hellas Orientering 1 Egor Popov 10:32:48 2:00:56 -6 23:23
84 Attunda OK 1 Henrik Hammas 10:32:52 2:01:00 -13 31:07
85 OK Orion 2 Johan Norberg 10:33:43 2:01:51 -3 21:54
86 OK Skogsfalken 1 Anton Wiberg 10:33:50 2:01:58 2 15:06
87 IF Sibbo-Vargarna 1 Matti Janlöv 10:36:02 2:04:10 -4 24:12
88 Espoon Suunta 1 Aleksander Neliubin 10:36:53 2:05:01 -7 25:11
89 Hyvinkään Rasti 1 Jussi Partanen 10:37:44 2:05:52 -4 25:41
90 Nord West 1 Ilya Gusev 10:38:28 2:06:36 6 15:22
91 Täby OK 1 Robert Johansson 10:40:34 2:08:42 6 16:26
92 IK Hakarpspojkarna 2 Albin Axelsson 10:42:41 2:10:49 0 20:36
93 Sävedalens AIK 1 Thibaut Poupard 10:45:57 2:14:05 1 23:44
94 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 Eric Roller 10:48:07 2:16:15 5 18:11
95 Ylistaron Kilpa-Veljet 1 Arto Fränti 10:48:20 2:16:28 5 18:19
96 Lillomarka OL 2 Brynjar Fredheim 10:49:09 2:17:17 -3 26:57
97 Haninge SOK 1 Peter Haglund 10:54:52 2:23:00 -13 42:59
98 Stora Tuna OK 2 Erik Sundberg 10:56:33 2:24:41 4 22:29
99 OK Pan-Kristianstad 2 Robert Wetterlöf 10:57:38 2:25:46 5 23:19
100 OK Skogshjortarna 1 Kristjan Laas 10:57:39 2:25:47 10 16:33
101 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Atte Mäkelä 10:58:03 2:26:11 -6 35:22
102 IF Brahe 1 Tommy Åbacka 11:00:44 2:28:52 4 22:33
103 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Johan Eklöv 11:02:40 2:30:48 22 9:44
104 MS Parma 2 Eero Heinonen 11:05:30 2:33:38 -3 34:07
105 Ås-UMB Orientering 1 Thomas Ruud 11:05:48 2:33:56 13 17:58
106 Turun Metsänkävijät 2 Jari Ikäheimonen 11:05:59 2:34:07 -19 51:29
107 OK Roslagen 1 Joel Lännevall 11:06:31 2:34:39 15 17:06
108 Långhundra IF 1 Ferri Gassner 11:07:01 2:35:09 -5 32:47
109 Helsingborgs SOK 1 Patrik Johansson 11:08:41 2:36:49 3 25:48
110 Finspångs SOK 1 Erik Ernstsson 11:08:58 2:37:06 5 23:20
111 Vänersborgs SK 1 Tomas Johansson 11:09:14 2:37:22 -6 31:34
112 Lynx 2 Tom Asklöf 11:09:35 2:37:43 2 26:23
113 KFUM Örebro OK 1 Erik Lindgren 11:10:47 2:38:55 11 17:54
114 Sundsvalls OK 1 Anders Vedin 11:12:23 2:40:31 3 24:37
115 Linköpings OK 2 Henrik Tosteberg 11:12:26 2:40:34 -2 29:31
116 Rajamäen Rykmentti 2 Akseli Leino 11:13:06 2:41:14 4 25:15
117 Markbygdens OK 1 Erik Persson 11:13:10 2:41:18 -19 47:07
117 Løten o-lag / Gjø-Vard OL / Hamar OK 1 Elling Fossheim Asplin 11:13:10 2:41:18 -9 32:12
119 Lapuan Virkiä 1 Jaagup Truusalu 11:16:14 2:44:22 8 21:59
120 Gotlands OF 1 Alexander Nilsson 11:16:18 2:44:26 1 28:24
121 OK Rodhen 1 Per Norlin 11:16:36 2:44:44 -14 37:16
122 IFK Göteborg 3 Matthieu Puech 11:16:52 2:45:00 9 14:57
123 Söders-Tyresö 1 Johan Hedman 11:18:31 2:46:39 -12 37:21
124 Norbergs OK 1 Fredrik Larsson 11:20:42 2:48:50 9 15:12
125 Lappeen Riento / SK Vuoksi 1 Miko Saarilaakso 11:21:43 2:49:51 -9 34:19
126 OK Nolaskogsarna 1 Jörgen Nylén 11:22:10 2:50:18 -3 31:34
127 Suunta Jyväskylä 1 Juho Partanen 11:22:44 2:50:52 -9 34:54
128 Kouvolan Suunnistajat 1 Joona Tynys 11:22:46 2:50:54 2 23:27
129 IFK Lidingö SOK 3 Giacomo Seidenari 11:27:01 2:55:09 3 23:51
130 Växjö OK 1 Johan Andreasson 11:28:32 2:56:40 -1 29:17
131 Navi 1 Remi Baudot 11:29:03 2:57:11 7 18:41
132 Helsingin Suunnistajat 2 Lauri Roininen 11:29:25 2:57:33 8 16:55
132 OK Ravinen 2 Vitek Pospisil 11:29:25 2:57:33 9 15:20
134 Bohuslän-Dals OF 1 Ulrik Olsson 11:29:31 2:57:39 5 18:46
135 Tullinge SK 3 Sune Södergrann 11:29:34 2:57:42 -7 30:23
136 Jämsän Retki-Veikot 1 Matti Kärkkäinen 11:33:53 3:02:01 14 17:30
137 OK Södertörn 1 Henrik Erlandsson 11:35:52 3:04:00 0 28:00
138 Jönköpings OK 1 Mikael Trofast 11:38:49 3:06:57 -12 45:51
139 OK Tranan 1 Mats Kindlund 11:39:55 3:08:03 9 23:40
140 OK Kolmården 1 Henrik Håkansson 11:40:10 3:08:18 2 26:00
141 Paimion Rasti 2 Toni Närvä 11:42:44 3:10:52 14 23:09
142 OK Löftan 1 Stefan Ring 11:45:22 3:13:30 20 23:23
143 CopenhagenO 1 Andreas Mikkelsen 11:46:40 3:14:48 -8 40:34
144 OK Ozons 1 Andris Gailis 11:46:56 3:15:04 0 32:28
145 Ronneby OK 1 / Orion Magnus Thurén 11:46:59 3:15:07 19 23:30
146 Lunds OK 1 Mikael Pihl 11:47:04 3:15:12 13 25:41
147 Sundbybergs IK 1 Assar Lindström 11:48:19 3:16:27 2 32:01
148 Asker SK 1 Bjørn Gulbrandsen 11:48:28 3:16:36 -3 33:02
149 IFK Moras OK 2 Andreas Allerhed 11:52:12 3:20:20 -13 44:32
150 Halmstad OK 1 Emil Alexandersson 11:52:18 3:20:26 -16 46:40
151 Kongsberg OL 1 Per Øivind Eger 11:54:03 3:22:11 5 33:37
152 OK Klemmingen 1 Andis Laveikis 11:54:58 3:23:06 -5 38:53
153 OK Tor 1 Roger Haapaniemi 11:55:10 3:23:18 13 31:17
154 Tullinge SK 2 Fredrik Forsberg 11:57:55 3:26:03 3 36:46
155 Vehkalahden Veikot 2 Ville Töyrylä 11:58:30 3:26:38 3 37:08
156 Joutsenon Kullervo 1 Jari Kansonen 11:59:12 3:27:20 -2 39:40
157 Hagaby GOIF 2 Jonathan Andersson 11:59:15 3:27:23 6 37:09
158 Vallentuna-Össeby OL 1 Mattias Sandqvist 11:59:29 3:27:37 14 26:11
159 FK Göingarna 1 Linus Larsson 11:59:33 3:27:41 11 26:51
160 OK Hammaren 1 Anders Johansson 12:02:05 3:30:13 13 28:45
160 OK Vilse 87 1 Henrik Eng 12:02:05 3:30:13 7 37:33
162 OK Hällen 2 Loic Capbern 12:02:23 3:30:31 22 20:27
163 Rehns BK 2 Pär L. Olofsson 12:02:28 3:30:36 -2 40:42
164 IL Tyrving 2 Bjørn Henning Grandal 12:02:37 3:30:45 -18 46:59
165 Oppsal Orientering 1 Erik Persson 12:03:24 3:31:32 11 28:40
166 Tjällmo-Godegårds OK 1 Håkan Samor 12:03:26 3:31:34 16 27:51
167 Hauhon Sisu 1 Arttu Koskinen 12:07:39 3:35:47 11 32:48
168 Nydalens SK 2 Einar Tommelstad 12:07:44 3:35:52 21 19:13
169 Snättringe SK 1 Jörgen Hector 12:08:12 3:36:20 12 32:45
170 OK Landehof 1 Otto Stuhlhofer 12:08:40 3:36:48 10 33:29
171 Varegg Fleridrett / Fana IL 2 Stian Solheim (Fana) 12:08:41 3:36:49 -20 51:56
172 OK Denseln 3 Erik Nyberg 12:08:55 3:37:03 7 33:58
173 Østmarka OK 1 Aleksander Skarnes 12:09:01 3:37:09 -21 52:00
174 Trollhättans SOK 1 Bengt Norrman 12:09:02 3:37:10 1 35:20
175 Skogslöparna 1 Daniel Persson 12:12:02 3:40:10 -32 57:40
176 Siilin Rasti 1 Henri Jääskeläinen 12:14:47 3:42:55 9 32:23
177 OK Roxen 1 Emil Thellsén 12:14:53 3:43:01 19 24:03
178 Freidig 1 Mattis Holt 12:15:00 3:43:08 -69 1:33:58
179 OK Kullingshof 1 Anton Karlsson 12:15:09 3:43:17 4 38:43
180 Leksands OK 2 Per Spik 12:15:13 3:43:21 12 26:13
181 Skåneslättens OL 2 Bengt-Åke Berndtsson 12:15:15 3:43:23 -12 44:00
182 Centrum OK 1 Jonas Halai 12:15:18 3:43:26 9 26:38
183 Boxholm-Mjölby OL / OK Motala 1 Mattias Holmberg 12:15:38 3:43:46 -9 42:11
184 UKS Orientus Lodz 1 Natalia Scieszko 12:15:54 3:44:02 -31 58:45
185 Espoon Suunta 2 Henkikki Hakala 12:17:16 3:45:24 -25 55:32
186 Lerums SOK / IK Uven 1/Göteborg-Majorna Jonas Axelsson 12:21:36 3:49:44 7 32:11
187 OK77 1 Fabian af Hällström 12:21:39 3:49:47 -19 56:05
188 JWOC 2013 / O-RUN Turnov 2 Petr Horá?ek 12:22:07 3:50:15 1 33:36
189 T&P Balkan OK 1 Gottardo Enrico 12:22:22 3:50:30 -18 49:22
190 Motala AIF OL 1 Per Johansson 12:29:37 3:57:45 -4 44:08
191 OK Raseborg 1 Peter Söderström 12:29:55 3:58:03 -4 44:13
192 OK Österåker 1 Tobias Andersson 12:30:03 3:58:11 2 40:19
193 Modum O-lag 1 Jörgen Mårtensson 12:30:32 3:58:40 4 32:13
194 Rastivarsat 1 Olli-Petteri Hirvonen 12:32:36 4:00:44 -17 57:47
195 Sävedalens AIK 2 Albin Sunesson 12:37:09 4:05:17 -7 49:31
196 NTNUI 6 Kromprinsen 12:38:05 4:06:13 2 39:04
197 Täby OK 3 Robin Westerlund 12:38:25 4:06:33 -2 48:38
198 Falköpings AIK OK 1 Gustav Hagström 12:49:39 4:17:47 3 43:23
199 IKP Prato - Alta Badia Orienteering 1 Simone Grassi 12:51:31 4:19:39 3 45:13
200 Hammarby IF OF 1 Anders Carlsson 12:53:44 4:21:52 6 44:46
200 Pihkaniskat 1 Tomi Mäkelä 12:53:44 4:21:52 -1 48:48
202 Södertälje-Nykvarn OF 3 Lennart Borg 12:56:38 4:24:46 11 35:48
203 Bredaryds SOK 1 Henric Johnsson 12:57:27 4:25:35 -3 51:18
204 Skarpnäcks OL 1 Joel Ahlqvist 12:57:39 4:25:47 1 49:16
205 Rastikarhut 1 Hermanni Willman 12:59:47 4:27:55 12 30:29
206 IFK Lidingö SOK 4 Pär Lilja 13:00:04 4:28:12 10 32:15
207 IF Thor 1 Magnus Wallenborg 13:00:23 4:28:31 4 45:42
208 OK Linné 3 Carl-Johan Högberg 13:01:17 4:29:25 -4 54:13
209 SBS Vikke 1 Sampo Vikkelä 13:01:40 4:29:48 -2 52:15
210 Kils OK 1 Sofia Holmgård 13:01:43 4:29:51 4 36:51
211 OK Linné 4 Björn Söderbäck 13:01:48 4:29:56 -1 51:59
212 Järla Orientering 3 Roman Brogli 13:02:27 4:30:35 13 18:58
213 Forsa OK 1 Jon Åkesson 13:02:31 4:30:39 6 32:52
214 Ärla IF 2 Magnus Fransson 13:05:26 4:33:34 -11 58:32
215 Suunta-Sepot 1 Ville Jokela 13:13:27 4:41:35 -7 1:03:50
216 OK Pan Århus 2 Bjarne Hoffmann 13:13:41 4:41:49 10 30:01
217 Falkenbergs OK 1 Daniel Johansson 13:13:45 4:41:53 -5 52:57
218 Västerås SOK 2 Hans Näslund 13:14:36 4:42:44 11 28:21
219 Väsby OK 1 Kristofer Thorslund 13:16:46 4:44:54 1 39:42
220 Köping-Kolsva OK 1 Erik Waldemarsson 13:22:36 4:50:44 6 38:56
221 Byåsen IL / OL Trollelg 1 Harald Storrønning 13:23:50 4:51:58 -6 56:09
222 OK Tyr 2 Linda Take 13:25:54 4:54:02 2 42:50
223 NTNUI 3 Ståle Gjelsten 13:27:38 4:55:46 11 34:14
224 OK Ravinen 3 Richard Nordberg 13:28:10 4:56:18 15 23:31
225 Team Slovenia 1 Andrej Borštnik 13:28:18 4:56:26 -3 50:36
226 OK Södertörn 2 Erik Andersson 13:28:58 4:57:06 9 34:36
227 Indre Østfold OK 1 Hans Sigmund Vister 13:32:22 5:00:30 4 45:44
228 Hestra IF 2 Erik Fors 13:32:43 5:00:51 -10 1:03:06
229 Kungälvs OK 1 Daniel Hägerstrand 13:39:21 5:07:29 9 42:34
230 Tio Rättens Män 1 Timo Korpi 13:43:43 5:11:51 13 31:47
231 KFUM Örebro OK 2 Christoffer Stockman 13:44:17 5:12:25 5 49:12
232 Tuusulan Voima-Veikot / Keravan Urheilijat / Pihkaniskat 2 Jannina Gustafsson 13:45:38 5:13:46 -2 59:04
233 Tolered-Utby Ol-klubb 1 Kristian Narbro Porath 13:48:03 5:16:11 -10 1:06:59
234 Bækkelagets SK 2 Robert Banfi 13:48:53 5:17:01 -13 1:11:42
235 Korsnäs IF OK / Karlsbyhedens IK / Kvarnsvedens GOIF OK 1 Svante Lindgren 13:53:54 5:22:02 -7 1:07:45
236 Linköpings OK 3 Hampus Möller 13:54:35 5:22:43 11 34:04
237 Mäntsälän Urheilijat / Lahden Suunnistajat-37 2 Teemu Niskanen 13:59:59 5:28:07 0 1:04:47
238 Aaterbaaten 1 Anders Järvelä 14:00:29 5:28:37 6 48:18
239 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 Andreas Winander-Schönning 14:06:26 5:34:34 -6 1:16:59
240 Västerås SOK 3 Anders Edquist 14:10:44 5:38:52 5 54:14
241 OK Hällen 3 Stefan Eriksson 14:14:31 5:42:39 12 33:52
242 Ulricehamns OK / IK Hakarpspojkarna 3 Jörgen Larsson 14:17:26 5:45:34 -1 1:09:30
243 IFK Enskede 1 Mats Eriksson 14:17:49 5:45:57 8 43:24
244 OK Orinto 1 Brett Weihart 14:17:50 5:45:58 2 59:55
245 ASS Raisu Lumous 1 Henri Annila 14:18:26 5:46:34 7 42:34
246 Saarijärven Pullistus 1 Jorma Hirvensalo 14:18:27 5:46:35 8 34:07
247 OK Moss / Gimle IF 1 Henning Bratland Carlsen 14:20:24 5:48:32 1 54:30
248 Avesta OK 1 Magnus Lundin 14:28:33 5:56:41 -8 1:21:29
249 Katrineholms OK 1 Klas Bringert 14:38:48 6:06:56 7 51:04
250 Kalevan Rasti 1983 1 Risto Vairinen 14:45:19 6:13:27 8 54:56
251 Istrums SK 1 Bo Spångberg 14:49:16 6:17:24 -1 1:16:42
252 Haninge SOK 2 Joakim Persson 14:51:55 6:20:03 3 1:06:59
253 Kymin Suunnistajat 1 Pauli Kainiemi 15:20:28 6:48:36 4 1:30:30
254 Rånäs OK 1 Mattias Pousette 15:36:44 7:04:52 -5 2:07:53
255 NTNUI 5 Eirik Aal 14:33:31 6:01:39 6 29:25 Omstart 8
256 Kemiön Kiilat 1 Matias Vanhanen 14:34:53 6:03:01 6 30:40 Omstart 8
257 Fossum IF / Asker SK 2 Vidar Strand 14:42:00 6:10:08 6 37:45 Omstart 8
258 Korven Honka 1 Sami Korhonen 14:42:25 6:10:33 8 33:53 Omstart 8
259 Stigmännen Karlshamns OK 1 Peter Andersson 14:44:39 6:12:47 8 34:59 Omstart 8
260 Vesaisen pojat 1 Mikko Kesälä 14:48:04 6:16:12 4 43:30 Omstart 8
261 OK Skogshjortarna 2 Magnus Bertilsson 14:50:13 6:18:21 -2 51:57 Omstart 8
262 Sigtuna OK 1 Matti Nylund 14:50:43 6:18:51 6 37:00 Omstart 8
263 NAIS Orienteringsklubb / Hammarkinds OK 1 Jonas Petersson 15:14:23 6:42:31 6 50:11 Omstart 8
264 Halden SK 4 Jan Granstedt 15:16:41 6:44:49 10 27:49 Omstart 8
265 OK Roslagen 3 Mikael Nilsson 15:26:53 6:55:01 11 29:57 Omstart 8
266 OK Milan / Lindebygdens OK 1 Martin Vidfelt 15:28:12 6:56:20 5 48:30 Omstart 8
267 Ballerup OK 1 Alex Ottesen 15:30:44 6:58:52 8 34:50 Omstart 8
268 OK Raseborg 2 Robert von Frenckell 15:33:26 7:01:34 5 49:13 Omstart 8
269 OK Älvsjö-Örby / Stigfinnarna 2 Christer Wilhelmsson 15:49:39 7:17:47 -9 1:49:10 Omstart 8
270 OK Klemmingen 2 Lars-Ola Lundin 15:50:02 7:18:10 0 1:12:10 Omstart 8
271 Østmarka OK 2 Kori Toth 16:11:50 7:39:58 1 1:30:15 Omstart 8
272 NTNUI 9 Pål Gunnar Ellingsen 16:54:42 8:22:50 5 33:28 Omstart 8
273 OK Alehof 1 Jonas Nyberg 15:42:53 7:11:01 7 34:20 Omstart 7,8
274 Sundbybergs IK 2 Johan Westring 15:45:10 7:13:18 5 40:58 Omstart 7,8
275 Bohuslän-Dals OF 2 Anders Johansson 15:53:19 7:21:27 3 57:39 Omstart 7,8
276 Sävedalens AIK 3 Maria Magnusson 15:54:16 7:22:24 7 25:49 Omstart 7,8
277 Falköpings AIK OK / Tibro OK 2 Stefan Hornebrandt 16:02:28 7:30:36 4 48:52 Omstart 7,8
278 Centrum OK 2 Joel Berring 16:25:25 7:53:33 6 33:26 Omstart 7,8
279 OK Roslagen 2 Ove Eriksson 16:50:21 8:18:29 6 40:57 Omstart 7,8
280 OL-Universities of Turku 1 Hilla Lamminpää 17:38:22 9:06:30 6 52:52 Omstart 7,8
281 Skogsluffarnas OK 1 Douglas Lundin 17:59:44 9:27:52 6 41:02 Omstart 7,8
282 SMHI IF 1 Erik Kjellström 22:11:52 13:40:00 7 1:59:13 Omstart 6,7,8
CopenhagenO 2 Tore Linde Utgått
Fredrikstad SK 2 Bertil Alexandersen Utgått
Malungs OK Skogsmårdarna 2 Lena Eliasson Utgått
Espoon Akilles 1 Jani Lehmuskoski Utgått
OK Älvsjö-Örby 1 Erik Larsson Utgått
Täby OK 2 Niklas Olsson Utgått
Heming Orientering 1 Eskil Sølvlord Utgått
Alajärven Ankkurit 1 Vesa Koivunen Utgått
OK Tylöskog Åke Algotson Utgått
OMEGA MOSCOW 1 Valentin Silakov Utgått
Koskelankylän Riento 1 Lasse Qvist Utgått
Jönköpings OK / IF Hallby SOK 2 Erik Holmberg Utgått
Lynx 1 Mårten Boström Utgått
Gudhems IF / IF Hagen / Mullsjö SOK 1 Mattias Hedfjärd Utgått
Angelniemen Ankkuri 2 Antti Nurminen Utgått
Tumba-Mälarhöjden OK 2 Patrik Adebrant Utgått
RC Eemeli 1 Henna Strandman Utgått
NTNUI 8 Simen Schill Bjørndal Utgått
NTNUI 7 Harald Kaald Lager Utgått
Väsby OK 2 Benny Pettersson Utgått
Linköpings OK / Västerviks OK 4 Alva Olsson Utgått
SK Uranus 1 Tommi Sillanpää Utgått
IK Ymer / Bredareds IF / Hjobygdens OK 1 Owe Törnroth Utgått
Aalborg OK 1 Allan Reiche Utgått
Hiisirasti 1 Saku Asikainen Utgått
Hiisirasti 2 Kalevi Mäkipää Utgått
OK Enen 1 Patrik Steen Utgått
Kangasala SK 2 Kai Samposalo Utgått
Porsgrunn OL / Larvik OK / OL Tønsberg og Omegn/ OL Trollo 1 Arne Nåtedal Utgått
Nousiaisten Alku 1 Risto Ruohola Utgått
Göteborg-Majorna OK 3 Daniel Martinsson Utgått
Göteborg-Majorna OK 4 vacant Utgått
Fossum IF 1 Erling Katla Utgått
Oppsal Orientering 2 Eirik Brynildsen Utgått
Sala OK / OK Norden / Surahammars SOK 1 Jörgen Dalén Utgått
Gustavsbergs OK 1 Conny Strandberg Utgått
Ringerike OL 1 Morten Dåsnes Utgått
Løten o-lag / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK 2 Sofie Johansson Utgått
Frol IL / Raumar Orientering 3 Ståle Sønsterudbråten Utgått
Försvarsmakten 1 David Spetz Utgått
Kristiansand OK 3 Lars Halvorsen Diskvalificerad
OK Ingen Vinst 1 vacant Ej startat
IK Gandvik 1 Magnus Sundmark Ej startat
OK Skogshjortarna 3 Andres Laas Ej startat
NTNUI 4 Einar Hjortås Ej startat
NTNUI 10 vacant Ej startat
Raumar Orientering 2 vacant Ej startat
OK Tisaren 3 Vacant Ej startat
Gävle OK 2 Karl Lemoine Ej startat
Söders-Tyresö 2 vacant Ej startat
Vacant 1 vacant Ej startat
MHS K Kadettlag vacant Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with