GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2014, Ränneslätt, Eksjö

Tävlingen genomfördes 2-4 maj 2014 på Ränneslätts övningsfält, Eksjö.

Klass: 10MILA (116 km)

I mörkaste Småland mot gryningsbrand ska ljuskäglor spela i spår av husarer vår längtade uppgift i höglänt land här skapas det skrönor, här föds legendarer. Med äventyrslusta och framgångstörst går vi till historien med hjärtat först.
Magnus Ihreskog

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (38 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Damer 2014

Pl Lag Tid Efter
1 OK Pan Århus 1 3:58:24 0:00
2 Göteborg-Majorna OK 1 4:02:30 4:06
3 OK Tisaren 1 4:02:41 4:17
4 Järla Orientering 1 4:02:56 4:32
5 SK Pohjantähti 1 4:03:12 4:48
6 OK Linné 1 4:04:30 6:06
7 IFK Lidingö SOK 1 4:05:19 6:55
8 Halden SK 1 4:05:33 7:09
9 Hiidenkiertäjät 1 4:05:49 7:25
10 MS Parma 1 4:05:53 7:29
11 Paimion Rasti 1 4:06:46 8:22
12 Leksands OK 1 4:07:13 8:49
13 Hellas Orientering 1 4:11:29 13:05
14 Tampereen Pyrintö 1 4:11:34 13:10
15 Domnarvets GOIF 1 4:11:38 13:14
16 Stora Tuna OK 1 4:12:14 13:50
17 IFK Lidingö SOK 2 4:12:17 13:53
18 Kalevan Rasti 1 4:12:19 13:55
19 Linköpings OK 1 4:12:57 14:33
20 IFK Moras OK 1 4:16:36 18:12
21 OK Orion 1 4:16:42 18:18
22 Nydalens SK 1 4:16:47 18:23
23 Hiisirasti 1 4:17:08 18:44
24 IFK Göteborg 1 4:17:17 18:53
25 OK Linné 2 4:18:37 20:13
26 OK Tyr 1 4:18:44 20:20
27 Fredrikstad SK 1 4:18:46 20:22
28 IL Tyrving 1 4:18:53 20:29
29 OK Hällen 1 4:20:52 22:28
30 Angelniemen Ankkuri 1 4:21:30 23:06
31 OK Denseln 1 4:21:32 23:08
32 NTNUI 1 4:21:40 23:16
33 Kangasala SK 1 4:21:42 23:18
34 Tullinge SK 1 4:22:28 24:04
35 Sävedalens AIK 1 4:24:06 25:42
36 OK Kolmården 1 4:24:15 25:51
37 Bredaryds SOK 1 4:24:24 26:00
38 Halden SK 2 4:24:36 26:12
39 Södertälje-Nykvarn OF 1 4:24:50 26:26
40 OK Skogsfalken 1 4:24:56 26:32
41 Halden SK 3 4:27:54 29:30
42 IK Hakarpspojkarna 1 4:29:08 30:44
43 CopenhagenO 1 4:29:23 30:59
44 IFK Lidingö SOK 3 4:30:45 32:21
45 OK Kåre 1 4:30:59 32:35
46 OK Pan-Kristianstad 1 4:31:03 32:39
47 OK Pan Århus 2 4:31:49 33:25
48 OK Tisaren 2 4:31:54 33:30
49 OK Rodhen 1 4:31:57 33:33
50 Frol IL 1 4:32:06 33:42
51 Umeå OK 1 4:33:38 35:14
52 Lynx 1 4:35:30 37:06
53 Varegg Fleridrett 1 4:35:49 37:25
54 Lillomarka OL 1 4:36:16 37:52
55 Falköpings AIK OK 1 4:37:43 39:19
56 IFK Moras OK 2 4:38:04 39:40
57 Tampereen Pyrintö 2 4:38:09 39:45
58 IF Sibbo-Vargarna 1 4:38:50 40:26
59 MS Parma 2 4:39:23 40:59
60 Anttolan Urheilijat 1 4:39:37 41:13
61 Bækkelagets SK 1 4:39:38 41:14
62 Täby OK 1 4:39:51 41:27
63 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 4:39:52 41:28
64 Nord West 1 4:39:55 41:31
65 Hamar OK / Løten o-lag 1 4:40:07 41:43
66 Koovee 1 4:40:22 41:58
67 Långhundra IF 1 4:40:25 42:01
68 Helsingin Suunnistajat 1 4:40:32 42:08
69 OK Linné 3 4:40:39 42:15
70 Rasti-Kurikka 1 4:40:41 42:17
71 Tullinge SK 2 4:40:44 42:20
72 Sundsvalls OK 1 4:40:46 42:22
73 OK Landehof 1 4:40:49 42:25
74 Eksjö SOK 1 4:40:54 42:30
75 Sävedalens AIK 2 4:40:57 42:33
76 CopenhagenO 2 4:42:22 43:58
77 OK Renen 1 4:42:29 44:05
78 IK Hakarpspojkarna 2 4:43:39 45:15
79 Freidig 1 4:44:47 46:23
80 OK Södertörn 1 4:44:52 46:28
81 Göteborg-Majorna OK 2 4:44:55 46:31
82 Leksands OK 2 4:45:05 46:41
83 Rajamäen Rykmentti 1 4:45:06 46:42
84 OK Ravinen 1 4:45:09 46:45
85 Nydalens SK 2 4:45:13 46:49
86 FK Friskus-Varberg 1 4:45:35 47:11
87 Finspångs SOK 1 4:46:44 48:20
88 NTNUI 2 4:46:55 48:31
89 IF Femman 1 4:46:56 48:32
90 KFUM Örebro OK 1 4:47:01 48:37
91 Trollhättans SOK 1 4:48:44 50:20
92 Fossum IF 1 4:49:06 50:42
93 OK Tranan 1 4:49:15 50:51
94 Hiidenkiertäjät 2 4:49:17 50:53
95 Lunds OK 1 4:49:20 50:56
96 Kalevan Rasti 2 4:49:22 50:58
97 OK Pan Århus 3 4:49:26 51:02
98 OK Skogshjortarna 1 4:49:31 51:07
99 IK Hakarpspojkarna 3 4:49:33 51:09
100 Järla Orientering 2 4:49:36 51:12
101 OK Vilse 87 / FK Göingarna / OK Eken 1 4:49:38 51:14
102 OK Roslagen 1 4:53:37 55:13
103 Stora Tuna OK 2 4:53:44 55:20
104 OK Linné 4 4:53:53 55:29
105 Ärla IF 1 4:54:09 55:45
106 Paimion Rasti 2 4:54:14 55:50
107 Hellas Orientering 2 4:54:57 56:33
108 Söders-Tyresö 1 4:57:14 58:50
109 Larvik OK / Sandefjord OK 1 4:57:19 58:55
110 OK Roxen 1 4:57:21 58:57
111 Vänersborgs SK 1 4:57:23 58:59
112 Södertälje-Nykvarn OF 2 4:57:27 59:03
113 Göteborg-Majorna OK 3 4:58:04 59:40
114 Hestra IF 1 4:59:15 1:00:51
115 Halden SK 5 4:59:19 1:00:55
116 Växjö OK 1 5:00:05 1:01:41
117 Tullinge SK 3 5:00:15 1:01:51
118 Hjärnarps GH OL 1 5:00:21 1:01:57
119 Kangasala SK 2 5:00:28 1:02:04
120 OK77 1 5:01:17 1:02:53
121 Halden SK 4 5:01:19 1:02:55
122 Haninge SOK 1 5:01:32 1:03:08
123 Turun Suunnistajat 1 5:01:34 1:03:10
124 Ulricehamns OK 1 5:01:41 1:03:17
125 IFK Göteborg 2 5:02:07 1:03:43
126 NTNUI 3 5:02:17 1:03:53
127 Jönköpings OK 1 5:02:19 1:03:55
128 Fredrikstad SK 2 5:02:31 1:04:07
129 OK Orion 2 5:02:53 1:04:29
130 OK Tyr 2 5:02:59 1:04:35
131 OK Skogsfalken 2 5:03:33 1:05:09
132 NTNUI 4 5:04:02 1:05:38
133 Nydalens SK 3 5:04:11 1:05:47
134 OK Klyftamo 1 5:04:25 1:06:01
135 Markbygdens OK 1 5:04:33 1:06:09
136 Örkelljunga FK 1 5:04:40 1:06:16
137 Gävle OK 1 5:04:45 1:06:21
138 OK Kåre 2 5:07:03 1:08:39
139 Helsingin Suunnistajat 2 5:08:55 1:10:31
140 OK Kolmården 2 5:09:31 1:11:07
141 Korsnäs IF OK 1 5:09:41 1:11:17
142 Nybro OK 1 5:09:43 1:11:19
143 IL Tyrving 2 5:09:44 1:11:20
144 Hagaby GOIF 2 5:10:16 1:11:52
145 Kungälvs OK 1 5:10:34 1:12:10
146 IF Thor 1 5:10:38 1:12:14
147 Eiker OL 1 5:10:46 1:12:22
148 Turun Suunnistajat 2 5:10:49 1:12:25
149 Linköpings OK 2 5:11:10 1:12:46
150 OK Rodhen 2 5:11:14 1:12:50
151 Espoon Suunta 1 5:11:18 1:12:54
152 Navi / SK Vuoksi 1 5:11:41 1:13:17
153 Asker SK 1 5:13:31 1:15:07
154 Falkenbergs OK 1 5:14:12 1:15:48
155 Gotlands OF 1 5:14:39 1:16:15
156 Sävedalens AIK 3 5:14:55 1:16:31
157 IL Tyrving 3 5:15:00 1:16:36
158 Gudhems IF / Istrums SK / Mullsjö SOK 1 5:15:02 1:16:38
159 Vittjärvs IK 1 5:16:16 1:17:52
160 Rastivarsat 1 5:16:30 1:18:06
161 Tumba-Mälarhöjden OK 1 5:16:36 1:18:12
162 Köping-Kolsva OK 1 5:16:59 1:18:35
163 Tampereen Pyrintö 3 5:17:07 1:18:43
164 Skogspojkarnas OK / GOIF Tjalve 1 5:17:54 1:19:30
165 Mölndal Outdoor IF 1 5:18:44 1:20:20
166 Nyköpings OK 1 5:18:48 1:20:24
167 USV TU Dresden 1 5:18:53 1:20:29
168 IFK Moras OK 3 5:19:04 1:20:40
169 Lynx 2 5:19:47 1:21:23
170 IK Ymer / Bredareds IF 1 5:19:52 1:21:28
171 OK Raseborg 1 5:20:08 1:21:44
172 Attunda OK 1 5:20:37 1:22:13
173 Lerums SOK 1 5:20:55 1:22:31
174 OK Hällen 2 5:21:24 1:23:00
175 Lillomarka OL 2 5:22:41 1:24:17
176 Tullinge SK 4 5:22:59 1:24:35
177 OK Nolaskogsarna 1 5:23:07 1:24:43
178 Tjällmo-Godegårds OK / Motala AIF OL 739 5:25:08 1:26:44
179 Porsgrunn OL 1 5:26:12 1:27:48
180 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 5:27:19 1:28:55
181 OK Klemmingen 1 5:27:39 1:29:15
182 Kils OK 1 5:29:35 1:31:11
183 OK Alehof 1 5:29:59 1:31:35
184 OK Ravinen 2 5:31:38 1:33:14
185 Rajamäen Rykmentti 2 5:32:05 1:33:41
186 Jönköpings OK 2 5:34:44 1:36:20
187 Alfta-Ösa OK 2 5:34:58 1:36:34
188 OK Orion 3 5:35:35 1:37:11
189 Tormestorps IF 1 5:35:47 1:37:23
190 Helsingborgs SOK 1 5:36:41 1:38:17
191 OK Gynge / Andrarums IF / OK Torfinn 1 5:39:12 1:40:48
192 Halmstad OK 1 5:39:31 1:41:07
193 OK Kåre 3 5:39:35 1:41:11
194 Nydalens SK 4 5:39:48 1:41:24
195 OK Tisaren 3 5:40:25 1:42:01
196 Skarpnäcks OL 1 5:49:10 1:50:46
197 Sundbybergs IK 1 5:52:46 1:54:22
198 Tibro OK 1 5:55:31 1:57:07
199 Umeå OK / Årsunda IF 2 5:27:24 1:29:00 Omstart 5
200 Skåneslättens OL 1 5:28:41 1:30:17 Omstart 5
201 Ronneby OK 1 5:29:30 1:31:06 Omstart 5
202 Linköpings OK 3 5:29:45 1:31:21 Omstart 5
203 Skattkärrs IF 1 5:32:28 1:34:04 Omstart 5
204 OK Pan Århus 4 5:33:37 1:35:13 Omstart 5
205 Ärla IF 2 5:34:07 1:35:43 Omstart 5
206 Järla Orientering 3 5:35:00 1:36:36 Omstart 5
207 Raumar Orientering 1 5:36:30 1:38:06 Omstart 5
208 Koovee 2 5:37:07 1:38:43 Omstart 5
209 CopenhagenO 3 5:38:57 1:40:33 Omstart 5
210 IL Tyrving 4 5:40:05 1:41:41 Omstart 5
211 HAMOK 1 5:40:17 1:41:53 Omstart 5
212 Emmaboda Verda OK / Torsås OK 1 5:41:44 1:43:20 Omstart 5
213 Forsa OK 1 5:42:56 1:44:32 Omstart 5
214 NTNUI 7 5:43:20 1:44:56 Omstart 5
215 Göteborg-Majorna OK 4 5:44:08 1:45:44 Omstart 5
216 Bredaryds SOK 2 5:44:29 1:46:05 Omstart 5
217 Västerås SOK 1 5:45:30 1:47:06 Omstart 5
218 NTNUI 6 5:46:01 1:47:37 Omstart 5
219 OK Kolmården 3 5:46:03 1:47:39 Omstart 5
220 Post SV Dresden 1 5:46:54 1:48:30 Omstart 5
221 Asker SK 2 5:49:32 1:51:08 Omstart 5
222 OK Landehof 2 5:49:58 1:51:34 Omstart 5
222 Snättringe SK 1 5:49:58 1:51:34 Omstart 5
224 Växjö OK 2 5:50:19 1:51:55 Omstart 5
225 OK Denseln 2 5:50:26 1:52:02 Omstart 5
226 NTNUI 5 5:51:18 1:52:54 Omstart 5
227 Hestra IF / IK Ymer 2 5:51:57 1:53:33 Omstart 5
228 OK Dacke 1 5:52:16 1:53:52 Omstart 5
229 Nittedal OL 1 5:52:23 1:53:59 Omstart 5
230 OK Skogsfalken 3 5:52:37 1:54:13 Omstart 5
231 OK Denseln 3 5:52:47 1:54:23 Omstart 5
232 Mäntsälän Urheilijat 1 5:53:24 1:55:00 Omstart 5
233 OK Södertörn 2 5:53:49 1:55:25 Omstart 5
234 OK Orion 4 5:55:14 1:56:50 Omstart 5
235 IFK Enskede 1 5:55:51 1:57:27 Omstart 5
236 OK Enen 1 5:57:02 1:58:38 Omstart 5
237 OK Skogshjortarna / OK Kullingshof 2 6:00:24 2:02:00 Omstart 5
238 Hjobygdens OK 1 6:05:10 2:06:46 Omstart 5
239 Sala OK / Norbergs OK 1 6:05:58 2:07:34 Omstart 5
240 Sävedalens AIK 4 6:06:07 2:07:43 Omstart 5
241 Trollhättans SOK 2 6:06:35 2:08:11 Omstart 5
242 Sundsvalls OK 2 6:06:39 2:08:15 Omstart 5
243 Tullinge SK 5 6:06:46 2:08:22 Omstart 5
244 Långhundra IF / Länna IF 2 6:06:59 2:08:35 Omstart 5
245 OK Milan / Hagaby GOIF 3 6:07:32 2:09:08 Omstart 5
246 IF Hagen 1 6:07:53 2:09:29 Omstart 5
247 Helsingin Suunnistajat 3 6:09:03 2:10:39 Omstart 5
248 Kongsberg OL 1 6:09:07 2:10:43 Omstart 5
249 Anderstorps OK / Bredaryds SOK 3 6:10:03 2:11:39 Omstart 5
250 Lunds OK 2 6:12:30 2:14:06 Omstart 5
251 OK Roslagen 2 6:13:10 2:14:46 Omstart 5
252 FIF Hillerød 1 6:14:08 2:15:44 Omstart 5
253 Sarpsborg OL / Indre Østfold OK 1 6:16:13 2:17:49 Omstart 5
254 Gudhems IF / Istrums SK / Mullsjö SOK 2 6:17:25 2:19:01 Omstart 5
255 Tumba-Mälarhöjden OK 2 6:18:19 2:19:55 Omstart 5
256 Väsby OK 1 6:22:43 2:24:19 Omstart 5
257 Linköpings OK 4 6:26:07 2:27:43 Omstart 5
258 SOK Aneby 1 6:27:30 2:29:06 Omstart 5
259 NAIS Orienteringsklubb 1 6:28:04 2:29:40 Omstart 5
260 Varegg Fleridrett 2 6:32:01 2:33:37 Omstart 5
261 IK Vista 1 6:33:17 2:34:53 Omstart 5
262 Konnerud IL 2 6:33:38 2:35:14 Omstart 5
263 Falköpings AIK OK 2 6:34:13 2:35:49 Omstart 5
264 OK Linné 6 6:34:20 2:35:56 Omstart 5
265 Jönköpings OK 3 6:34:29 2:36:05 Omstart 5
266 OK Österåker 1 6:41:14 2:42:50 Omstart 5
267 Lidköpings VSK 1 6:44:58 2:46:34 Omstart 5
268 OK Linné 5 6:45:29 2:47:05 Omstart 5
269 Kungälvs OK 2 6:47:45 2:49:21 Omstart 5
270 OK Hammaren 1 6:49:31 2:51:07 Omstart 5
271 Stora Tuna OK / Domnarvets GOIF 3 6:50:12 2:51:48 Omstart 5
272 KFUM Örebro OK 2 6:52:45 2:54:21 Omstart 5
273 Saarijärven Pullistus 1 6:58:56 3:00:32 Omstart 5
274 OK Österåker 2 7:06:19 3:07:55 Omstart 5
275 Mölndal Outdoor IF 2 7:09:32 3:11:08 Omstart 5
276 Skåneslättens OL 2 7:10:08 3:11:44 Omstart 5
277 OK Moss 1 7:14:39 3:16:15 Omstart 5
278 Oppsal Orientering 1 7:18:32 3:20:08 Omstart 5
279 Boxholm-Mjölby OL 1 7:26:02 3:27:38 Omstart 5
280 OK Gränsen 1 7:28:10 3:29:46 Omstart 5
281 Järla Orientering 4 7:29:58 3:31:34 Omstart 5
282 Länna IF / Rånäs OK 3 7:36:36 3:38:12 Omstart 5
283 Tolered-Utby Ol-klubb 1 7:09:42 3:11:18 Omstart 4,5
284 OK Klemmingen / Trosabygdens OK 2 7:27:32 3:29:08 Omstart 4,5
285 Vallentuna-Össeby OL 1 7:30:45 3:32:21 Omstart 4,5
286 Forsa OK 2 8:33:06 4:34:42 Omstart 4,5
287 SMHI IF 1 9:10:51 5:12:27 Omstart 4,5
288 Skogsluffarnas OK 1 9:10:55 5:12:31 Omstart 4,5
IF Sturla 1 Utgått
Hagaby GOIF 1 Utgått
Espoon Suunta 2 Utgått
SK Praga 1 Utgått
Alfta-Ösa OK 1 Utgått
Jönköpings OK 4 Utgått
OK Djerf 1 Utgått
Modum O-lag 1 Utgått
Domnarvets GOIF 2 Utgått
Rehns BK 1 Utgått
Kristiansand OK 1 Utgått
Suunta-Sepot 1 Utgått
Konnerud IL 1 Utgått
Lunds OK 3 Utgått
Köping-Kolsva OK 2 Utgått
IFK Hedemora OK 1 Utgått
Vehkalahden Veikot 1 Utgått
Växjö OK 3 Utgått
Angelniemen Ankkuri 2 Utgått
Hyvinkään Rasti 1 Utgått
Ås-NMBU Orientering 1 Utgått
Leksands OK 3 Utgått
Uddevalla OK 1 Utgått
Rånäs OK 1 Utgått
OK Hällen 3 Utgått
OK Älvsjö-Örby 1 Ej startat
Hamar OK / Ringsaker OK 2 Ej startat
Tormestorps IF 2 Ej startat
Raumar Orientering 2 Ej startat
Konnerud IL 3 Ej startat
Sol Tranås 1 Ej startat
Motala AIF OL 1 Ej startat
Bækkelagets SK 2 Ej startat
Tampereen Pyrintö 4 Ej startat
SK Uusi 1 Ej startat
Paimion Rasti 3 Ej startat
Boxholm-Mjölby OL / Björkfors GOIF 2 Ej startat
OK Rodhen 3 Ej startat
Västerbergslagens OL 1 Ej startat
Ringerike OL 1 Ej startat
Halden SK 6 Ej startat
vacant Ej startat
vacant Ej startat
vacant Ej startat
vacant Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with