GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2014, Ränneslätt, Eksjö

Tävlingen genomfördes 2-4 maj 2014 på Ränneslätts övningsfält, Eksjö.

Klass: 10MILA (116 km)

I mörkaste Småland mot gryningsbrand ska ljuskäglor spela i spår av husarer vår längtade uppgift i höglänt land här skapas det skrönor, här föds legendarer. Med äventyrslusta och framgångstörst går vi till historien med hjärtat först.
Magnus Ihreskog

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (38 km)

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Slutresultat Ungdom 2014

Pl Lag Tid Efter
1 MS Parma 1 1:58:15 0:00
2 Stora Tuna OK 1 1:58:22 0:07
3 Heming Orientering 1 1:58:31 0:16
4 Fossum IF 1 1:58:49 0:34
5 OK Kåre 1 1:59:33 1:18
6 Tampereen Pyrintö 1 2:01:09 2:54
7 Junior O-sport 1 2:01:11 2:56
8 Asker SK 1 2:01:12 2:57
9 IK Hakarpspojkarna 1 2:02:07 3:52
10 Tullinge SK 1 2:02:41 4:26
11 Skåneslättens OL 1 2:03:49 5:34
12 Södertälje-Nykvarn OF 1 2:03:59 5:44
13 Helsingin Suunnistajat 1 2:04:02 5:47
14 OK Ravinen 1 2:04:05 5:50
15 Kils OK 1 2:04:38 6:23
16 Konnerud IL 1 2:06:22 8:07
17 Freidig 1 2:06:25 8:10
18 OK Roxen 1 2:06:44 8:29
19 Trollhättans SOK 1 2:07:15 9:00
20 OK Södertörn 1 2:07:18 9:03
21 Täby OK 1 2:07:25 9:10
22 OK Lokomotiva Pardubice 1 2:07:31 9:16
23 Stora Tuna OK / Grycksbo IF OK 2 2:07:33 9:18
24 OK Kolmården 1 2:07:45 9:30
25 Halden SK 1 2:07:51 9:36
26 Kangasala SK 1 2:07:55 9:40
27 Sundsvalls OK 1 2:08:46 10:31
28 Espoon Suunta 1 2:10:14 11:59
29 Junior O-sport 2 2:10:28 12:13
30 Jönköpings OK 1 2:10:37 12:22
31 OK Linné 1 2:10:41 12:26
32 Fossum IF 3 2:10:43 12:28
33 Bredaryds SOK 1 2:10:45 12:30
34 OK Denseln 1 2:10:48 12:33
35 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 2:10:53 12:38
36 Varegg Fleridrett 1 2:10:58 12:43
37 Nydalens SK 2 2:11:01 12:46
38 OK Dacke 1 2:11:06 12:51
39 Suunta Jyväskylä 1 2:11:08 12:53
40 Turun Suunnistajat 1 2:11:12 12:57
41 OK Tranan 1 2:11:25 13:10
42 Fossum IF 2 2:11:30 13:15
43 Kongsberg OL 1 2:11:34 13:19
44 Växjö OK / Emmaboda Verda OK 1 2:11:37 13:22
45 Lynx 1 2:11:40 13:25
46 Helsingin Suunnistajat 2 2:11:46 13:31
47 Asker SK 2 2:13:36 15:21
48 Tampereen Pyrintö 2 2:13:55 15:40
49 OK77 1 2:14:02 15:47
50 Tumba-Mälarhöjden OK 1 2:14:09 15:54
51 Rastivarsat 1 2:14:11 15:56
52 Göteborg-Majorna OK 1 2:14:18 16:03
53 IFK Lidingö SOK 1 2:14:21 16:06
54 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 2:14:26 16:11
55 Hestra IF 1 2:14:29 16:14
56 IL Tyrving 1 2:14:36 16:21
57 Asker SK 3 2:14:38 16:23
58 Angelniemen Ankkuri 1 2:14:47 16:32
59 Hiisirasti 1 2:15:55 17:40
60 Hyvinkään Rasti 1 2:16:18 18:03
61 Halden SK 2 2:16:24 18:09
62 Vittjärvs IK 1 2:16:27 18:12
63 IK Hakarpspojkarna 4 2:16:31 18:16
64 Ronneby OK 1 2:16:33 18:18
65 Lunds OK 1 2:16:38 18:23
66 Sandefjord OK 1 2:16:47 18:32
67 Sol Tranås 1 2:16:55 18:40
68 IF Thor 1 2:16:57 18:42
69 OK Ravinen 3 2:17:04 18:49
70 Junior O-sport 3 2:17:07 18:52
71 CopenhagenO 1 2:17:24 19:09
72 Sundbybergs IK 1 2:17:48 19:33
73 Pargas IF 1 2:18:01 19:46
74 Korsnäs IF OK 1 2:18:08 19:53
75 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 2:18:13 19:58
76 Raumar Orientering 1 2:18:24 20:09
77 OK Tyr 1 2:18:31 20:16
78 OK Bävern 1 2:19:21 21:06
79 Team Vejle Orientering / Trollhättans SOK 3 2:19:26 21:11
80 Sigtuna OK 1 2:19:32 21:17
81 MS Parma 2 2:19:36 21:21
82 Rasti-Lukko 1 2:19:40 21:25
83 Vehkalahden Veikot 2 2:19:45 21:30
84 Kangasala SK 2 2:19:48 21:33
85 Tullinge SK 2 2:20:01 21:46
86 Hässleholms OK 1 2:20:14 21:59
87 Fredrikstad SK 1 2:20:16 22:01
88 Koovee 1 2:20:25 22:10
89 Kils OK 2 2:20:32 22:17
90 Asker SK 4 2:20:39 22:24
91 Freidig 2 2:20:45 22:30
92 Vehkalahden Veikot 1 2:20:57 22:42
93 Gävle OK 1 2:20:58 22:43
94 FK Boken / Härlövs IF / Örkelljunga FK 1 2:21:04 22:49
95 SOK Viljan 1 2:21:37 23:22
96 Oppsal Orientering 1 2:22:07 23:52
97 Sävedalens AIK 1 2:22:13 23:58
98 Vimmerby OK 1 2:22:20 24:05
99 IF Sturla 1 2:22:22 24:07
100 Lerums SOK 1 2:22:36 24:21
101 Kalevan Rasti 1 2:22:41 24:26
102 OK Linné 2 2:22:44 24:29
103 Hamar OK 1 2:22:55 24:40
104 Fet OL 1 2:23:12 24:57
105 Linköpings OK 1 2:23:23 25:08
106 Snättringe SK 1 2:24:40 26:25
107 FK Göingarna / OK Gynge 2 2:24:46 26:31
108 Vänersborgs SK 1 2:24:50 26:35
109 Ås-NMBU Orientering / Kolbotn & Skimt OL / Måren OK 1 2:24:56 26:41
110 OK Moss 1 2:25:07 26:52
111 Falköpings AIK OK / Mullsjö SOK 2 2:25:19 27:04
112 Modum O-lag 1 2:25:21 27:06
113 Bohuslän-Dals OF 1 2:25:39 27:24
114 Västerviks OK 1 2:25:44 27:29
115 Falköpings AIK OK 1 2:25:48 27:33
116 Tampereen Pyrintö 3 2:26:00 27:45
117 FK Friskus-Varberg 1 2:26:12 27:57
118 Nydalens SK / Kongsberg OL 7 2:26:21 28:06
119 Rajamäen Rykmentti 1 2:26:32 28:17
120 Haninge SOK 1 2:26:33 28:18
121 IFK Moras OK / Västerbergslagens OL 2 2:26:35 28:20
122 Freidig 4 2:26:38 28:23
123 Freidig 3 2:27:01 28:46
124 Helsingin Suunnistajat 3 2:27:06 28:51
125 OL Tønsberg og Omegn 1 2:27:43 29:28
126 IK Hakarpspojkarna 3 2:27:47 29:32
127 Täby OK 2 2:28:19 30:04
128 Attunda OK 1 2:28:23 30:08
129 Indre Østfold OK 1 2:28:41 30:26
130 Nydalens SK 5 2:28:52 30:37
131 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 3 2:29:00 30:45
132 Aalborg OK 1 2:29:05 30:50
133 Hjärnarps GH OL / OK Pan-Kristianstad 1 2:29:09 30:54
134 Skogspojkarnas OK / GOIF Tjalve 1 2:29:16 31:01
135 Leksands OK 1 2:29:20 31:05
136 Fossum IF 4 2:29:28 31:13
137 Göteborg-Majorna OK 2 2:29:38 31:23
138 Freidig 5 2:29:47 31:32
139 Pargas IF 2 2:30:50 32:35
140 OK Hammaren 2 2:30:54 32:39
141 IF Rigor / Fjärås AIK 1 2:30:58 32:43
142 OK Roxen 3 2:31:00 32:45
143 OK Kolmården 3 2:31:17 33:02
144 Västerås SOK 1 2:31:34 33:19
145 OK Ravinen 2 2:31:41 33:26
146 Nydalens SK / Kongsberg OL 6 2:31:57 33:42
147 OK Landehof 1 2:31:59 33:44
148 IK Hakarpspojkarna 2 2:32:02 33:47
149 OK Kolmården 2 2:32:10 33:55
150 Kristiansand OK 1 2:32:24 34:09
151 Koovee 2 2:32:27 34:12
152 Jönköpings OK 2 2:32:29 34:14
153 Tullinge SK 3 2:33:18 35:03
154 OK77 2 2:33:34 35:19
155 FIF Hillerød 1 2:34:06 35:51
156 OK Nolaskogsarna 1 2:34:08 35:53
157 Eiker OL / Bodø & Omegn IF Orientering 1 2:34:18 36:03
158 Linköpings OK 2 2:34:20 36:05
159 Nittedal OL 1 2:34:23 36:08
160 OK Djerf 1 2:34:29 36:14
161 Mäntsälän Urheilijat 1 2:34:50 36:35
162 OK Roxen 2 2:35:35 37:20
163 OK Tyr / Skattkärrs IF 2 2:35:59 37:44
164 Söders-Tyresö 1 2:36:01 37:46
165 Gotlands OF 1 2:36:05 37:50
166 Heming Orientering 2 2:36:07 37:52
167 Team Vejle Orientering 1 2:36:20 38:05
168 OK Österåker 1 2:36:26 38:11
169 Espoon Suunta 2 2:37:02 38:47
170 IK Uven 1 2:37:37 39:22
171 Tormestorps IF 1 2:38:34 40:19
172 IFK Lidingö SOK 2 2:38:47 40:32
173 IL Tyrving 2 2:38:51 40:36
174 Asker SK 5 2:38:54 40:39
175 OK Hällen 1 2:40:04 41:49
176 Täby OK 3 2:40:08 41:53
177 OK Linné 3 2:40:17 42:02
178 Bohuslän-Dals OF 2 2:40:30 42:15
179 OK Hammaren 1 2:40:32 42:17
180 Skogspojkarnas OK / GOIF Tjalve 2 2:40:51 42:36
181 Nydalens SK 4 2:40:58 42:43
182 Bredaryds SOK 2 2:41:06 42:51
183 Fossum IF 6 2:41:10 42:55
184 Helsingborgs SOK 1 2:41:12 42:57
185 Vallentuna-Össeby OL 1 2:41:20 43:05
186 Trollhättans SOK 2 2:41:42 43:27
187 OK Södertörn 3 2:41:52 43:37
188 IFK Moras OK 1 2:41:58 43:43
189 OK Södertörn 2 2:42:04 43:49
190 Konnerud IL 2 2:42:06 43:51
191 Ärla IF 1 2:42:12 43:57
192 Kongsberg OL 2 2:42:42 44:27
193 OK Landehof 2 2:42:51 44:36
194 Porsgrunn OL 1 2:43:31 45:16
195 OK Ravinen 5 2:43:34 45:19
196 Sala OK 1 2:44:18 46:03
197 Sävedalens AIK 2 2:44:29 46:14
198 Sarpsborg OL 1 2:44:45 46:30
199 IF Sturla 2 2:44:49 46:34
200 Finspångs SOK 1 2:45:35 47:20
201 Halden SK 3 2:45:54 47:39
202 Hestra IF 2 2:46:41 48:26
203 Lerums SOK 2 2:46:51 48:36
204 Fredrikstad SK 2 2:47:05 48:50
205 Tampereen Pyrintö 4 2:47:31 49:16
206 Lillomarka OL 1 2:47:57 49:42
207 Katrineholms OK 1 2:48:12 49:57
208 Espoon Suunta 3 2:48:57 50:42
209 OK Grip / Strängnäs-Malmby OL 1 2:49:03 50:48
210 OK Enen 1 2:49:49 51:34
211 Varegg Fleridrett 2 2:50:11 51:56
212 Sundbybergs IK 3 2:51:42 53:27
213 Mölndal Outdoor IF / Frölunda OL 2 2:52:00 53:45
214 Kungälvs OK 1 2:52:03 53:48
215 Kalevan Rasti 2 2:53:45 55:30
216 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 4 2:54:27 56:12
217 Hyvinkään Rasti 2 2:54:36 56:21
218 OK Linné 5 2:54:51 56:36
219 Lerums SOK 3 2:55:29 57:14
220 Østmarka OK 2 2:55:32 57:17
221 OK Alehof 1 2:55:42 57:27
222 Tolered-Utby Ol-klubb 2 2:59:22 1:01:07
223 Larvik OK 1 3:00:24 1:02:09
224 OK Linné 4 3:01:35 1:03:20
225 OK Dacke 2 3:02:41 1:04:26
226 Lunds OK 2 3:05:24 1:07:09
227 Anderstorps OK 1 3:06:21 1:08:06
228 Bækkelagets SK 1 3:06:26 1:08:11
229 Lillomarka OL 2 3:06:49 1:08:34
230 Konnerud IL / Berger og Svelvik o-lag / Røyken O-lag 3 3:07:09 1:08:54
231 Järla Orientering 1 3:07:18 1:09:03
232 Snättringe SK 2 3:07:28 1:09:13
233 OK Moss 2 3:09:24 1:11:09
234 Forsa OK 1 3:10:53 1:12:38
235 Tolered-Utby Ol-klubb 1 3:13:12 1:14:57
236 Vänersborgs SK / OK Skogsvargarna 2 3:16:45 1:18:30
237 Sundbybergs IK 2 3:16:50 1:18:35
238 OK Klemmingen 1 3:17:32 1:19:17
239 Gjø-Vard OL / Raufoss I.L. Orientering / Toten-Troll 1 3:18:25 1:20:10
240 Lillehammer OK 1 3:18:38 1:20:23
241 Halden SK 4 3:19:10 1:20:55
242 Fossum IF 5 3:19:47 1:21:32
243 NAIS Orienteringsklubb 1 3:20:41 1:22:26
244 SOK Aneby 1 3:20:50 1:22:35
245 NAIS Orienteringsklubb 2 3:21:05 1:22:50
246 Fredrikstad SK 3 3:21:29 1:23:14
247 Porsgrunn OL 2 3:21:38 1:23:23
248 Nydalens SK / Eiker OL 8 3:25:46 1:27:31
249 Mölndal Outdoor IF 1 3:27:36 1:29:21
250 Rastivarsat 2 3:33:19 1:35:04
251 Eiker OL 2 3:48:44 1:50:29
252 OK Vilse 87 1 3:48:50 1:50:35
253 Nybro OK / Kalmar OK 1 3:49:51 1:51:36
254 Skarpnäcks OL 2 3:56:38 1:58:23
255 Söders-Tyresö 2 3:58:16 2:00:01
256 Ringerike OL 2 4:17:20 2:19:05
257 Porsgrunn OL 3 4:33:39 2:35:24
258 Skarpnäcks OL 1 4:07:23 2:09:08 Omstart 4
OK Österåker 2 Utgått
Gotlands OF 2 Utgått
Tumba-Mälarhöjden OK 2 Utgått
Södertälje-Nykvarn OF 2 Utgått
Nyköpings OK 2 Utgått
Nyköpings OK 1 Utgått
Slavia Hradec Kralove 1 Utgått
OK Ravinen 4 Utgått
OK Pan Århus 1 Utgått
Markbygdens OK 1 Utgått
Tibro OK / OK Skogsstjärnan / SOK Träff 1 Utgått
OK Roslagen 1 Utgått
Turun Suunnistajat 2 Utgått
Østmarka OK 1 Utgått
Ringerike OL 1 Utgått
Nydalens SK 3 Utgått
Nydalens SK 1 Utgått
Lardal OL 1 Utgått
IL Tyrving 3 Utgått
IF Thor 2 Utgått
Fossum IF 7 Utgått
Sundsvalls OK 2 Utgått
CopenhagenO 2 Diskvalificerad
Vang OL / Gjø-Vard OL / OL Vallset/Stange 3 Diskvalificerad
OL Vallset/Stange / Elverum OK / Hamar OK 2 Diskvalificerad
Ringsaker OK 1 Diskvalificerad
Skogsluffarnas OK 1 Ej startat
FK Göingarna 1 Ej startat
Modum O-lag 2 Ej startat
Raumar Orientering 2 Ej startat
OK Tisaren 1 Ej startat
Ulricehamns OK 1 Ej startat
Gjø-Vard OL 2 Ej startat
OK Älvsjö-Örby 1 Ej startat
Kongsberg OL 3 Ej startat
Kongsberg OL 4 Ej startat
vacant Ej startat
vacant Ej startat
vacant Ej startat
vacant Ej startat
vacant Ej startat
Heming Orientering 3 Ej startat
Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 5 Ej startat
vacant Ej startat

Entries 2019

All Entries

In association with