GLIMÅKRA Väder

  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners
  • Samarbetspartners

Välj år: eller

Tiomila 2015, Skepptuna, Uppland

Tävlingen genomfördes 9-10 maj 2015 på Ekbackens motorstadion, Skepptuna, nordost om Arlanda flygplats.

Klass: 10MILA (116 km)

"Se hur hela Uppland står i lågor", så skrev Taube en inspirerande stund. Snarast rör sig nu passionens vågor inom oss - den ger oss ingen blund. Lusten att få ge sig ut med karta, lösa klurig kurvbilds knep och knåp, känna benen spritta, vilja starta, se en skogs kalejdoskop...!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (40 km)

"Fly me to the moon" är årets Tiomila-ton… Högt når ambitionerna i denna flygets region. Men kvar på jord sker vår färd, i orienterarens ljuva värld. ""Fly my heart with song"" så löd Sinatras melodi, och levnadslustig är vår helg när vi ser kartans poesi... "In other words", andas, njut! När skottet hörts, storma ut!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom

Med en grym vår bakom Er, med ett sjukt toppat lag… Nu är Skepptuna platsen för en fett lyckad dag! Med ettlag-tänk så maxat, med en träning så hård… Det har nu blivit dags att krossa klubbens rekord!
Bengt Skött

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 1 10MILA 2015

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Rehns BK 1 Jesper Lysell 1:08:40 0:00
2 Angelniemen Ankkuri 1 Miika Kirmula 1:08:45 0:05
3 Halden SK 1 Vincent Coupat 1:08:47 0:07
4 Tullinge SK 1 Andreas Kyburz 1:08:48 0:08
5 IFK Mora OK 1 Roman Ryapolov 1:08:49 0:09
6 Lillomarka OL 1 Kristian Jones 1:08:51 0:11
7 Kristiansand OK 1 Milos Nykodým 1:08:52 0:12
8 Nydalens SK 1 Bojan Blumenstein 1:08:53 0:13
8 GOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 1 Kristian Algers 1:08:53 0:13
10 Kalevan Rasti 1 Jere Pajunen 1:08:54 0:14
11 OK Pan Århus 1 Jonas Munthe 1:08:59 0:19
12 Täby OK 1 Jens Rönnols 1:09:01 0:21
13 Vehkalahden Veikot 1 Samu Heiska 1:09:03 0:23
14 OK Tisaren 1 Matthias Merz 1:09:04 0:24
15 OK Denseln 1 Mathias Hallmén 1:09:05 0:25
15 Turun Suunnistajat 1 Ivan Potylitsyn 1:09:05 0:25
17 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Vesa Taanila 1:09:07 0:27
17 Halden SK 2 Jonas Nordström 1:09:07 0:27
19 Hestra IF 1 Samuel Plumppu 1:09:08 0:28
20 Linköpings OK 1 Rasmus Elmelid 1:09:10 0:30
21 Paimion Rasti 1 Jesse Laukkarinen 1:09:12 0:32
21 NTNUI 1 Simen Aamodt 1:09:12 0:32
23 Leksands OK 1 Andreas Rüedlinger 1:09:13 0:33
23 Frol IL 1 Carl Petter Lyngen 1:09:13 0:33
25 Fossum IF 1 Emil Ahlbäck 1:09:14 0:34
26 IFK Lidingö SOK 1 Nicolas Simonin 1:09:15 0:35
27 Vaajakosken Terä 1 Petri Saari 1:09:19 0:39
28 Malungs OK Skogsmårdarna 1 Erik Rost 1:09:21 0:41
29 NTNUI 2 Sindre Østgulen Deisz 1:09:22 0:42
30 OK Kolmården 1 Oskar Leinonen 1:09:23 0:43
31 Ärla IF 1 Anatolijs Tarasovs 1:09:24 0:44
31 Södertälje-Nykvarn OF 1 Bartosz Pawlak 1:09:24 0:44
33 Snättringe SK 1 Simon Hector 1:09:25 0:45
33 IL Tyrving 1 Wojciech Dwojak 1:09:25 0:45
35 IGTISA 1 Vytautas Beliunas 1:09:26 0:46
36 Nyköpings OK 1 Samuel Keller 1:09:33 0:53
37 Bækkelagets SK 1 Carl Godager Kaas 1:09:53 1:13
38 Hiisirasti 1 Andrei Hramov 1:09:55 1:15
39 OK Nolaskogsarna 1 Hugo Eriksson 1:10:03 1:23
40 IK Hakarpspojkarna 1 Oskar Ljungqvist 1:10:06 1:26
41 Göteborg-Majorna OK 2 Erik Johansson 1:10:08 1:28
42 Lynx 1 Niklas Saramäki 1:10:09 1:29
43 Stora Tuna OK 1 Jesper Svensk 1:10:16 1:36
44 OK Linné 2 Erik Lind 1:11:55 3:15
45 Järla Orientering 3 Stefan Lombriser 1:12:09 3:29
46 Gävle OK 1 Erik Boman 1:12:10 3:30
47 Trollhättans SOK 1 Elias Ekvall 1:12:12 3:32
48 OK Rodhen 1 Henrik Jonsson 1:12:14 3:34
48 OK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 1 Filip Jakobsson 1:12:14 3:34
50 Stora Tuna OK 2 Staffan Eriksson 1:12:15 3:35
50 Hellas Orientering 1 Roman Nazarov 1:12:15 3:35
52 Järla Orientering 1 Ivan Kuchmenko 1:12:16 3:36
52 Göteborg-Majorna OK 1 Andreas Höye 1:12:16 3:36
52 Söders-Tyresö 1 Markus Martinelle 1:12:16 3:36
55 MS Parma 1 Matti Koivisto 1:12:17 3:37
56 Köping-Kolsva OK 1 Samuel Hedlund 1:12:18 3:38
57 Helsingin Suunnistajat 2 Aapo Summanen 1:12:19 3:39
58 Koovee 1 Ari-Pekka Lassila 1:12:20 3:40
59 Ulricehamns OK 1 Nils Spetz 1:12:22 3:42
59 IFK Göteborg 1 Andreas Sølberg 1:12:22 3:42
61 Larvik OK / OL Tønsberg og Omegn / Sandefjord OK 1 Håkon Fruseth Christiansen 1:12:23 3:43
62 Kangasala SK 1 Jere Ahonen 1:12:24 3:44
62 Hiidenkiertäjät 1 Perttu Sorsa 1:12:24 3:44
64 IF Brahe 1 Bart Delobel 1:12:25 3:45
64 Turun Metsänkävijät 1 Gleb Tikhonov 1:12:25 3:45
66 Koovee 2 Pavel Shestakov 1:12:26 3:46
66 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Nikita Somov 1:12:26 3:46
68 OK Skogshjortarna 1 Thomas Van der Kleij 1:12:28 3:48
69 Nord West / RUS-Veteran 1 Evgeny Paladiev 1:12:29 3:49
70 Turun Metsänkävijät 2 Janis Kums 1:12:31 3:51
70 Suunta-Sepot 1 Ville Mäkelä 1:12:31 3:51
72 Västerbergslagens OL 1 André Andersson 1:12:32 3:52
73 Hagaby GOIF 1 Samuel Andersson 1:12:33 3:53
74 IFK Mora OK 2 Marek Minar 1:12:34 3:54
75 Rajamäen Rykmentti 2 Matti Liukkonen 1:12:35 3:55
75 OK Kåre 1 Mat?j Kamenický 1:12:35 3:55
75 Tibro OK 1 Rickard Djerf 1:12:35 3:55
78 OK Orion 1 Erik Andersson 1:12:39 3:59
79 Halmstad OK 1 Kalle Johansson 1:12:41 4:01
80 Rajamäen Rykmentti 1 Hannu-Pekka Pukema 1:12:42 4:02
81 OK Älvsjö-Örby 1 Janis Tamuzs 1:12:44 4:04
82 Freidig 1 Tomas Eidsmo 1:12:46 4:06
83 Joutsenon Kullervo 1 Evgeniy Artemov 1:12:48 4:08
84 Lahden Suunnistajat-37 1 Philipp von Arx 1:12:51 4:11
85 OK Pan-Kristianstad 1 Marek Schuster 1:12:52 4:12
86 IFK Lidingö SOK 2 Niklas Serrander 1:12:53 4:13
87 CusBologna Agorosso 1 Marco Seppi 1:12:55 4:15
88 OK Trian 1 Jani Virta 1:12:56 4:16
89 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 1 Rasmus Palmqvist Aslaksen 1:12:57 4:17
89 Fredrikstad SK 1 Christian Riddervold Kahrs 1:12:57 4:17
91 OK Vilse 87 / Ronneby OK 1 Henrik Johannesson 1:12:58 4:18
92 OK Milan 1 Per Eklöf 1:12:59 4:19
93 Tampereen Pyrintö 1 Simon Brändli 1:13:01 4:21
94 Vänersborgs SK 1 Mattias Nilsson 1:13:04 4:24
94 Ikaalisten Nouseva-Voima 2 Juho-Veikko Hytönen 1:13:04 4:24
94 IL Tyrving 2 Duncan Coombs 1:13:04 4:24
97 Hiidenkiertäjät 2 Tuomo Laine 1:13:05 4:25
98 OK Tranan 1 Anton Nilsson 1:13:06 4:26
98 Eksjö SOK 1 Lucas Sundblad 1:13:06 4:26
98 KFUM Örebro OK 1 Erik Jansson 1:13:06 4:26
101 Skogslöparna 1 Börje Pauler 1:13:07 4:27
102 Hauhon Sisu 1 Aki Ylitalo 1:13:08 4:28
103 OK Hällen 1 Oskar Carlborg 1:13:09 4:29
104 Ärla IF 2 Margers Kietis 1:13:13 4:33
105 MS Parma 2 Aaro Ruohola 1:13:15 4:35
106 OK Ravinen 1 Martin Lindskog 1:13:17 4:37
107 Långhundra IF 1 Simon Jakobsson 1:13:19 4:39
108 Suunta Jyväskylä 1 Lauri Pohjola 1:13:23 4:43
109 Pellon Ponsi 1 Sami-Petteri Juopperi 1:13:24 4:44
110 IF Femman 1 Otto Sund 1:13:25 4:45
110 SK Uusi 1 Evert Leeuws 1:13:25 4:45
112 Løten o-lag / Gjø-Vard OL / Hamar OK / Ringsaker OK 1 Ivar Jevne Arnesen 1:13:26 4:46
113 IK Hakarpspojkarna 2 Anton Hansson 1:13:28 4:48
114 Lillomarka OL 2 Simon Arbter 1:13:29 4:49
115 OK Tyr 1 Henric Brohede 1:13:33 4:53
116 Arboga OK 1 Per Janzon 1:13:43 5:03
117 Skåneslättens OL 1 Niklas Olsson 1:13:48 5:08
117 Asker SK 1 Vegard Gulbrandsen 1:13:48 5:08
119 Malungs OK Skogsmårdarna 2 Peter Arnesson 1:16:28 7:48
120 Tullinge SK 2 Lukas Diener 1:16:29 7:49
121 Helsingin Suunnistajat 1 Luukas Valtonen 1:16:30 7:50
122 Finspångs SOK 1 Oskar Svensson 1:16:31 7:51
122 CusBologna Agorosso 2 Giacomo Barbone 1:16:31 7:51
124 Varegg Fleridrett 1 Vegard Jarvis Westergård 1:16:33 7:53
124 Södertälje-Nykvarn OF 2 Joakim Andén 1:16:33 7:53
126 Sundsvalls OK 1 Thomas Rex 1:16:34 7:54
127 OK Orinto / Lerums SOK 1 Erik Classon 1:16:35 7:55
127 Sävedalens AIK 1 Jonas Palm 1:16:35 7:55
129 Bergnäsets AIK 1 Gunnar Holmgren 1:16:36 7:56
130 Attunda OK 1 Karl Enges 1:16:37 7:57
131 OK Roxen 1 Albin Lillieström 1:16:38 7:58
131 Rehns BK 2 Fryderyk Pryjma 1:16:38 7:58
131 Hjärnarps GH OL 1 Linus Bohman 1:16:38 7:58
134 Espoon Suunta 1 Antti Honkimaa 1:16:39 7:59
134 Linköpings OK 2 Adrien Delenne 1:16:39 7:59
136 OK Linné 1 Csaba Gösswein 1:16:41 8:01
136 Heming Orientering 1 Ulrik Astrup Arnesen 1:16:41 8:01
138 OK Alehof 1 Albin Thunberg 1:16:44 8:04
139 Vallentuna-Össeby OL 1 Fredrik Åkerlind 1:16:48 8:08
140 IFK Umeå 1 Lukas Peterson 1:16:57 8:17
141 Kouvolan Suunnistajat 1 Mika Jokiranta 1:16:58 8:18
142 Växjö OK 1 Henrik Eklund 1:17:00 8:20
143 CopenhagenO 1 Tiago Leal 1:17:03 8:23
143 OK Klemmingen 1 Lars Soldagg 1:17:03 8:23
145 Jönköpings OK / IF Hallby SOK 1 Lars Lundström 1:17:08 8:28
146 OK Orion 2 Daniel Gunnarsson 1:17:24 8:44
147 OK Landehof 1 Filip Wadsten 1:18:00 9:20
148 Järla Orientering 2 Erik Berzell 1:18:01 9:21
149 NTNUI 3 Niklas Profors 1:18:02 9:22
150 Lapuan Virkiä 1 Harri Pajula 1:18:03 9:23
151 Nightfoxes International 1 Emma Klingenberg 1:18:05 9:25
152 Motala AIF OL 1 Anders Lindberg 1:18:06 9:26
153 Tampereen Pyrintö 2 Teemu Eerola 1:18:08 9:28
154 Kamrat och IF KIF 1 Mårten Frendelius 1:18:11 9:31
155 Helsingborgs SOK 1 Henrik Olofsson 1:18:12 9:32
156 OK Pan Århus 2 Simon Thrane Hansen 1:18:14 9:34
157 OK Raseborg 1 Daniel Forsell 1:18:15 9:35
158 Göteborg-Majorna OK 3 Egil Edvardsen 1:18:17 9:37
159 Kristiansand OK 3 Dovydas Freimontas 1:18:18 9:38
160 OK Roslagen 1 Joel Lännevall 1:18:20 9:40
161 Centrum OK 1 Oskar Gustafsson 1:18:23 9:43
162 OK Tisaren 2 Magnus Persson 1:18:24 9:44
163 OK Kullingshof 1 Jesper Sjögren 1:18:30 9:50
164 Kristiansand OK 2 Karolis Lazdauskas 1:18:45 10:05
165 Frol IL / Freidig 2 Andreas Magerøy 1:18:47 10:07
166 OK77 1 Fabian af Hällström 1:18:48 10:08
166 OK Hammaren 1 Matthias Groell 1:18:48 10:08
168 Anttolan Urheilijat 1 Mikko Väisänen 1:18:52 10:12
169 OK Ravinen 2 Stephen Craig 1:18:55 10:15
170 Nydalens SK 2 Ragnar Tonjer 1:18:57 10:17
171 Vetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kaustisen Pohjan-Veikot / Perhon Kiri 1 Joonatan Kivelä 1:19:02 10:22
172 NTNUI 8 Olav Vestøl 1:19:05 10:25
173 Angelniemen Ankkuri / Paimion Rasti 2 Tommi Reponen 1:19:06 10:26
174 IFK Lidingö SOK 4 Hans Olof Amblie 1:19:21 10:41
175 Kungälvs OK 1 Albin Pålsson 1:19:22 10:42
176 Sävedalens AIK 2 Ilya Belianka 1:19:23 10:43
177 IFK Göteborg 3 Fredrik Persson 1:19:31 10:51
178 Haninge SOK 1 Hugo Dahlberg 1:19:33 10:53
179 IFK Göteborg 2 John Persson 1:20:55 12:15
180 OK Trian 2 Mikhail Chegarovskiy 1:21:03 12:23
181 Kongsberg OL 1 Einar Lund 1:21:06 12:26
182 Sundbybergs IK 1 Ronny Falk 1:21:07 12:27
183 Rasti-Kurikka 1 Juha Fränti 1:21:08 12:28
183 Frölunda OL 1 Johan Lamm 1:21:08 12:28
185 Umeå OK 1 Dag Stridh 1:21:10 12:30
186 Kalmar OK 1 Maciej Grabowski 1:21:13 12:33
187 IF Thor 1 Robert Pettersson 1:21:19 12:39
187 Ås-NMBU Orientering / Nydalens SK 4 Henrik Eijsink 1:21:19 12:39
189 Lynx 2 Juuso Kujanpää 1:21:28 12:48
190 Bredaryds SOK 1 Björn Andersson 1:21:30 12:50
191 Falköpings AIK OK 1 Tobias Johansson 1:21:32 12:52
192 Konnerud IL / IF Sturla 1 Audun Heimdal 1:21:37 12:57
193 IK Uven 1 Mattis Hallberg 1:21:41 13:01
194 Korsnäs IF OK / Ryda SK 1 Emil Åberg 1:21:43 13:03
195 Gotlands OF 1 Andreas Nikolausson 1:21:59 13:19
196 Helsingin Suunnistajat 3 Lauri Roininen 1:22:02 13:22
197 Jämsän Retki-Veikot 1 Aleksi Ilmonen 1:23:06 14:26
198 Lahden Suunnistajat-37 2 Kristian Leppänen 1:23:22 14:42
199 Forsa OK 1 Simon Andersson 1:23:59 15:19
200 Indre Østfold OK 1 Bjørn Erik Glomsrud 1:24:05 15:25
201 Nydalens SK 3 Eirik Jansson Haverstad 1:24:23 15:43
202 OK Södertörn 1 Josh Beech 1:24:24 15:44
203 Gustavsbergs OK 1 Gunnar Lindberg 1:24:28 15:48
204 Täby OK 2 Martin Olsson 1:24:30 15:50
205 Fossum IF 2 Leif Størmer 1:24:31 15:51
205 OK Pan-Kristianstad 2 Gustaf Wennerberg 1:24:31 15:51
207 Modum O-lag 1 David Løver 1:24:32 15:52
207 Rånäs OK 1 Simon Bohman 1:24:32 15:52
209 OK Linné 3 Mattias Nilsson 1:24:33 15:53
210 Fredrikstad SK 2 Håvard Berget 1:24:34 15:54
211 Bohuslän-Dals OF 1 Mattias Johansson 1:24:35 15:55
212 OK Skogsfalken 1 Edvin Smedberg 1:24:36 15:56
213 OK Dacke / FK Vittus 1 Nils Nedfors 1:24:37 15:57
213 Surahammars SOK 1 John Gunnarsson 1:24:37 15:57
215 Tullinge SK 3 Andreas Aasa 1:24:38 15:58
216 COM / AS IGN / avon ok / Noyon CO / Orient'alp / Toutes Orientations Meaux 1 Pierre Schamberger 1:24:39 15:59
217 Lappeen Riento 1 Evgenyj Ivanenko 1:24:40 16:00
218 NTNUI 4 Kristian Opsahl Bredesen 1:24:42 16:02
219 Sol Tranås / Boxholm-Mjölby OL 1 Patrik Bergagård 1:24:44 16:04
219 OK Linné 4 Olle Grywenz 1:24:44 16:04
221 Alatornion Pirkat 1 Arttu Taulavuori 1:24:48 16:08
222 OK Tor 1 Gustav Jonsson 1:25:00 16:20
223 Växjö OK / Kexholms SK / OK Norrvirdarna 2 Erik Lindqvist 1:25:05 16:25
224 OK Linné 5 Olof Borell 1:25:20 16:40
225 OK Älvsjö-Örby / Sigtuna OK / Stigfinnarna 2 Robert Irestig 1:26:04 17:24
226 Skarpnäcks OL 1 Niclas Behrenfeldt 1:26:05 17:25
227 OK Denseln 2 Hans Brolund 1:26:08 17:28
228 Katrineholms OK 1 Albin Larsson 1:26:14 17:34
229 Linköpings OK 3 Albin Detterfelt 1:26:20 17:40
230 IFK Mora OK 3 Peter Fredriksson 1:26:23 17:43
231 Falkenbergs OK 1 Jacob Vikström 1:26:28 17:48
232 Løten o-lag / Gjø-Vard OL / OL Toten-Troll / Raufoss I.L. Orientering / Ringsaker OK 2 Torbjørn Kravdal 1:26:37 17:57
233 Strängnäs-Malmby OL 1 Daniel Alneberg 1:26:44 18:04
234 Hestra IF 2 Jan Hilding 1:26:56 18:16
235 IF Thor 2 Thomas Pettersson 1:28:33 19:53
236 Skogsluffarnas OK 1 Jason Bransome 1:28:50 20:10
237 Avesta OK 1 Ola Jernström 1:28:51 20:11
238 FK Göingarna 1 Fritiof Axelsson 1:28:53 20:13
239 OK Löftan 1 Jonas Kjäll 1:29:06 20:26
240 Göteborg-Majorna OK 4 Moa Enmark 1:29:07 20:27
241 Härnösands OK 1 Benjamin Selling 1:30:27 21:47
242 OK Pan Århus 3 Jens Christoffersen 1:32:31 23:51
243 Halden SK 3 Lacho Iliev 1:32:34 23:54
244 Saarijärven Pullistus 1 Gianluigi Salvoni 1:32:51 24:11
245 Västerviks OK / Gamleby OK 1 Rickard Ingesson 1:32:54 24:14
246 Centrum OK 2 Sverker Lenas 1:33:09 24:29
247 OK Tylöskog 1 Olle Algotsson 1:33:10 24:30
248 Hyvinkään Rasti 1 Oskari Jumppanen 1:34:43 26:03
249 NTNUI 6 Maren Jansson Haverstad 1:37:03 28:23
250 Tio Rättens Män 1 Jussi Leskinen 1:37:05 28:25
251 OK Kåre 2 Peter Kolmskog 1:37:09 28:29
252 Porsgrunn OL / OK Skeidi / Skien OK 1 Helge Gisholt 1:37:11 28:31
253 OK Roslagen 2 Pål Jansson 1:37:16 28:36
254 Gävle OK 2 Anders Enmark 1:37:17 28:37
255 Sundsvalls OK / Örnsköldsviks OK 2 Roger Palmgren 1:37:18 28:38
255 OK Denseln 3 Peter Lindebring 1:37:18 28:38
255 Järfälla OK / Bromma-Vällingby SOK 2 Jan Hollbeck 1:37:18 28:38
258 Sundbybergs IK 2 Joakim Skantze 1:37:19 28:39
258 Attunda OK 2 Fredrik Sone 1:37:19 28:39
260 Pihkaniskat 1 Heikki Väänänen 1:37:20 28:40
261 Espoon Suunta 2 Saku Ylijoki 1:37:21 28:41
262 IFK Hedemora OK 1 Anders Carlsson 1:37:22 28:42
263 Saarijärven Pullistus 2 Jorma Hirvensalo 1:37:24 28:44
264 Hollolan Urheilijat 46 1 Simo Laine 1:37:26 28:46
264 Chalmers OL 1 Lovisa Persson 1:37:26 28:46
266 Attunda OK 3 Niklas Henriksson 1:37:28 28:48
267 SK Vuoksi / Raja-Karjalan Suunnistajat 1 Heikki Husu 1:37:32 28:52
268 Valbo AIF / OK Ödmården 1 Lars Karlsson 1:37:34 28:54
269 OK Södertörn 2 Jesper Lagerberg 1:37:44 29:04
270 OK Roslagen 3 Viktor Lindberg 1:37:45 29:05
271 Ballerup OK 1 Carsten Gemmer Hanghøj 1:37:46 29:06
272 OK Moss 1 Tore Bjørnerød 1:37:47 29:07
272 Umeå OK 2 Joel Hallberg 1:37:47 29:07
274 IFK Lidingö SOK 3 Ingemar Stenbeck 1:37:57 29:17
275 KFUM Örebro OK / Hagaby GOIF 3 Johan Åström 1:38:08 29:28
276 Skattkärrs SOK / IK Vikings OK 1 Stefan Wennberg 1:38:23 29:43
277 Sala OK / Vandrarringen 1 Mårten Källström 1:38:35 29:55
278 Kils OK / Lustens OK 1 Andreas Uller 1:40:48 32:08
279 Aalborg OK 1 Kristoffer Sloth 1:41:46 33:06
280 Centrum OK 3 Ove Oksvold 1:42:46 34:06
281 Oppsal Orientering 1 Kristoffer Fiane Pedersen 1:44:50 36:10
282 Rastivarsat 1 Tatu Leirimaa 1:44:58 36:18
283 SK Uranus 1 Mika Seppänen 1:45:13 36:33
284 Väsby OK 1 Henrik Hammas 1:45:18 36:38
285 SOK Viljan 1 Pontus Erlandsson 1:45:30 36:50
286 Västerås SOK 2 Magnus Larsson 1:45:31 36:51
286 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Kjell Ågren 1:45:31 36:51
288 Østmarka OK 1 Helge Bakkehøi 1:45:52 37:12
289 Waxholms OK / Motala AIF OL 2 Nils Gumaelius 1:48:12 39:32
290 NTNUI 9 Fredrikke Nohr Moth 1:48:23 39:43
291 Västerås SOK 1 Johan Sundén 1:48:24 39:44
292 Södertälje-Nykvarn OF 3 Marcus Hansson 1:48:25 39:45
293 CopenhagenO 2 Rasmus Möller Jess 1:48:35 39:55
294 LiTHe Vilse 1 Elin Svensson 1:48:54 40:14
295 Ringerike OL 1 Juha Viena 1:51:46 43:06
296 Korven Honka 1 Mika Korhonen 1:51:48 43:08
297 Söders-Tyresö 2 Hans Vedin 1:51:54 43:14
298 OK Ravinen 3 Per Wollbrand 1:51:57 43:17
299 Korahdus-Haukijahtaajat Aarto Hirvi 1:52:51 44:11
300 IK Gandvik 1 Erik Andersson 1:53:03 44:23
301 IF Hagen 1 Olle Hedman 1:53:33 44:53
302 IFK Enskede 1 Ove Hedlund 1:53:57 45:17
303 Jämtland United Mikael Hallmans 1:54:26 45:46
304 OK Raseborg 2 Ville Forsström 1:56:45 48:05
305 OK Klemmingen 2 Jonas Svensson 2:01:23 52:43
306 Attunda OK 4 Maria Von Schmalensée 2:01:45 53:05
307 NTNUI 7 Øystein Bakken 2:06:48 58:08
308 NTNUI 5 Simen Teigen Søgård 2:07:08 58:28
309 SMHI IF 1 Henrik Spångmyr 2:09:43 1:01:03
310 Keravan Urheilijat / Pihkaniskat / SK Uusi 2 Olli Malinen 2:14:42 1:06:02
311 OK Österåker 1 Elias Johansson 2:15:04 1:06:24
312 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Kamil Arnost 2:15:05 1:06:25
313 TA Douai 1 Nicolas Napierala 2:15:31 1:06:51
314 OK Österåker 2 Joakim Hedlöf 2:34:46 1:26:06
315 OK Enen 1 Torbjörn Norén 2:56:30 1:47:50
OK Hällen 2 Andreas Zeijlon Utgått
OSI Orientering / Oppsal Orientering 2 Magnus Barth Gustavsen Utgått
Varegg Fleridrett 2 Jostein Kvakland Utgått
Hagaby GOIF 2 Simon Sanderi Ej startat
SK100 1 vacant Ej startat

Entries 2019

Total Entries956
Tiomilakavlen315
Damkavlen347
Ungdomskavlen294
Sweden593
Norge174
Finland116
Denmark44
Czech Republic14
Russian Federation4
Storbritannien4
Italy2
Poland2
France1
Switzerland1
Lithuania1

In association with