GLIMÅKRA Väder


Välj år: eller

Tiomila 2016, Lugnet, Falun-Borlänge

Tävlingen genomfördes 13-15 maj 2016 på riksskidstadion Lugnet, Falun.

Klass: 10MILA (111 km)

Med karta genom dag och natt. Lugnets skogar en härlig skatt. Här kämpade Mogren, Olsson och Wassberg en gång 10 sträckor och natten är lång. Damer och herrar i kamp för laget. Håll huvet kallt, tappa inte taget. Under morgontimman avgörs det hela. Budkavle, känslor, allt får vi dela.
Annichen Kringstad

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (39 km)

I Dalkullans rike, här möter vi våren ta eget vägval i stället för spåren. Ett VM med Kalla har skänkt oss ära. Nu är det ni som får ansvaret bära.
Annichen Kringstad

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom (16 km)

I terrängen för mästerskap kan även skogstrollen platsa. Ge järnet för hela ditt superlag. Nu är det dags att satsa. Hitta vägen i skog prova på Mördarbacken. Kontakt med karta,det vet du nog. Trots ganska få år på nacken.
Annichen Kringstad

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Resultat sträcka 3 10MILA 2016

Pl Lag Löpare Tid Efter
1 Göteborg-Majorna OK 1 Ola Martner 1:05:32 0:00
2 Tampereen Pyrintö 1 Florian Howald 1:06:16 0:44
3 Lillomarka OL 1 Gaute Hallan Steiwer 1:06:22 0:50
4 OK Hällen 1 Peter Öberg 1:06:59 1:27
5 Kristiansand OK 1 Milos Nykodým 1:07:28 1:56
6 Ärla IF 1 Emil Andersson 1:08:26 2:54
7 OK Pan Århus 1 Tue Lassen 1:08:32 3:00
8 Linköpings OK 1 Erik Martinsson 1:08:42 3:10
9 Fossum IF 1 Sven Hellmüller 1:08:44 3:12
10 MS Parma 1 Arto Talvinen 1:08:57 3:25
11 Turun Metsänkävijät 1 Doug Tullie 1:09:03 3:31
12 Malungs OK Skogsmårdarna 2 Anton Östlin 1:09:31 3:59
13 Kalevan Rasti 1 Simo-Pekka Fincke 1:09:35 4:03
14 Rajamäen Rykmentti 1 Sami Vähänen 1:09:36 4:04
15 Angelniemen Ankkuri 1 Mikko Siren 1:09:42 4:10
16 IFK Lidingö SOK 1 Anders Carlsson 1:09:46 4:14
17 OK Denseln 1 Mathias Hallmén 1:10:07 4:35
18 IGTISA 1 Jonas Vytautas Gvildys 1:10:10 4:38
19 IL Tyrving 1 Anders Tiltnes 1:10:24 4:52
20 Södertälje-Nykvarn OF 1 Ivar Lundanes 1:10:38 5:06
21 Rehns BK 1 Fredrik Ingelsson 1:10:42 5:10
22 Järla Orientering 1 David Bejbom 1:10:47 5:15
23 Vaajakosken Terä 1 Petri Saari 1:10:54 5:22
24 Stora Tuna OK 1 William Pommer 1:10:58 5:26
25 IK Hakarpspojkarna 1 Andreas Jansson 1:11:20 5:48
26 OK Södertörn 1 Fredrik Larsson 1:11:23 5:51
27 Halden SK 1 Eirik Kamstrup Hovind 1:11:24 5:52
28 Attunda OK 1 Daniel Roos 1:11:29 5:57
29 IFK Mora OK 1 Zsolt Lenkei 1:11:39 6:07
30 Hiidenkiertäjät 1 Oskari Liukkonen 1:11:51 6:19
31 Malungs OK Skogsmårdarna 1 Jakob Lööf 1:12:04 6:32
31 NTNUI 1 Rasmus Rørholt Theisen 1:12:04 6:32
33 Koovee 1 Jarno Parkkinen 1:12:08 6:36
34 IFK Göteborg 1 Jonas Pilblad 1:12:18 6:46
35 Hiisirasti 1 Johannes Pohjala 1:12:21 6:49
36 OK Trian 1 Jörgen Wickholm 1:12:23 6:51
37 Frol IL 1 Stian Sundsvik 1:12:24 6:52
38 Eksjö SOK 1 Sebastian Inderst 1:12:32 7:00
39 Sävedalens AIK 1 Heino Ollin 1:12:37 7:05
40 Långhundra IF 1 Anton Forsberg 1:12:41 7:09
41 OK Tisaren 1 Oskar Andrén 1:13:03 7:31
42 Halden SK 2 Erik Axelsson 1:13:12 7:40
43 Paimion Rasti 1 Sami Valkama 1:13:16 7:44
44 Helsingin Suunnistajat 1 Luukas Valtonen 1:13:45 8:13
45 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Ville Parkkinen 1:13:48 8:16
46 Nydalens SK 1 Øystein Sørensen 1:13:50 8:18
47 OK Orion 1 Erik Andersson 1:13:57 8:25
48 Kangasala SK 1 Jarkko Liuha 1:14:18 8:46
49 OK Pan-Kristianstad 1 Johan Modig 1:14:19 8:47
50 OK Rodhen 1 Martin Jansson 1:14:37 9:05
51 Tullinge SK 1 Markus Adolfsson 1:14:51 9:19
52 Pellon Ponsi 1 Lauri Oikarinen 1:14:57 9:25
53 Halden SK 3 Espen Fiskum 1:15:23 9:51
54 Finspångs SOK 1 Oskar Svensson 1:15:35 10:03
55 OK Ravinen 1 Emil Granqvist 1:15:49 10:17
56 Koovee 2 Pekka Itävuo 1:15:59 10:27
57 Varegg Fleridrett 1 Vyacheslav Mukhidinov 1:16:06 10:34
58 Vehkalahden Veikot 1 Janne Weckman 1:16:07 10:35
59 IFK Mora OK 2 Jegor Kostylev 1:16:27 10:55
60 Lynx 1 Aleksi Leskinen 1:16:32 11:00
61 Fredrikstad SK 1 Christian Riddervold Kahrs 1:16:41 11:09
62 IFK Lidingö SOK 2 Anders Skarholt 1:16:44 11:12
63 OK Lokomotiva Pardubice / OK Kåre 1 Tomas Udrzal 1:16:45 11:13
64 NTNUI 2 Simen Eid Nielsen 1:16:59 11:27
65 Nyköpings OK 1 Marcus Berggren 1:17:02 11:30
66 Göteborg-Majorna OK 2 Philipp Sauter 1:17:12 11:40
67 OK Hammaren 1 Joakim Ingelsson 1:17:28 11:56
68 Hagaby GoIF Örebro 1 Jakob Wallenhammar 1:17:42 12:10
69 Konnerud IL 1 Jonas Sommerstad Juveli 1:17:44 12:12
70 IFK Göteborg 2 Erik Engstrand 1:17:51 12:19
71 Nord West 1 Nikita Stepanov 1:17:52 12:20
72 Freidig 1 Johan Ivarsson 1:19:15 13:43
73 KFUM Örebro OK 1 Magnus Palm 1:19:29 13:57
74 Vaajakosken Terä 2 Miikka Hernelahti 1:19:54 14:22
75 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Ville Laakso 1:19:55 14:23
76 OK Pan Århus 3 Eskil Schøning 1:19:56 14:24
77 Hiidenkiertäjät 2 Olle Kärner 1:19:58 14:26
78 IK Hakarpspojkarna 2 Adam Granstedt 1:20:08 14:36
79 Järla Orientering 2 Dan Wester 1:20:14 14:42
80 OK Denseln 2 Krzysztof Wolowczyk 1:21:07 15:35
81 Gävle OK 1 Lasse Jansson 1:21:30 15:58
81 IFK Umeå 1 Martin Hederskog 1:21:30 15:58
83 OK Trian 2 Emil Sevelius 1:21:32 16:00
84 OK Pan Århus 2 Henrik Markvardsen 1:21:54 16:22
85 OK Alehof 1 Fredrik Sturesson 1:22:00 16:28
86 Espoon Suunta 1 Lari Pernu 1:22:01 16:29
87 NTNUI 3 Morten Severin Saue 1:22:02 16:30
88 Bergnäsets AIK 1 Joar Svartholm 1:22:29 16:57
88 Södertälje-Nykvarn OF 2 Erik Wigle 1:22:29 16:57
90 Lahden Suunnistajat-37 1 Matias Sankari 1:22:41 17:09
91 SK100 1 Jonatan Karjus 1:22:42 17:10
92 Kuopion Suunnistajat 1 Aleksi Tuovinen 1:22:45 17:13
93 Ulricehamns OK 1 Gustav Eklöf 1:23:25 17:53
93 Tullinge SK 2 Henrik Persson 1:23:25 17:53
95 MS Parma 2 Eero Lapila 1:23:47 18:15
96 Trollhättans SOK 1 Björn Kristiansson 1:24:01 18:29
97 Tisvilde Hegn OK 1 Carl Emil Schøier Kovsted 1:24:22 18:50
98 Oppsal Orientering 1 Ola Marius Pedersen 1:24:24 18:52
99 OK Roxen 1 Sören Nilsson Påledal 1:24:26 18:54
100 Linköpings OK 2 Johan Otterström 1:24:34 19:02
101 INTEAM 1 Sindre Holt 1:24:38 19:06
102 Sundbybergs IK 1 Niklas Carlsson 1:24:48 19:16
103 TSM Praha 1 Pavel Prochazka 1:25:03 19:31
104 Hestra IF 1 Jesper Sjögren 1:25:05 19:33
105 OK Pan-Kristianstad 2 Johan Lenning 1:25:16 19:44
106 Ski Team Forest 1 Rikard Tynell 1:25:57 20:25
107 OK Lokomotiva Pardubice 2 Jan Hovorka 1:26:22 20:50
108 Sävedalens AIK 2 Joakim Berglund 1:26:36 21:04
109 Turun Metsänkävijät 2 Erik Thorsson 1:26:47 21:15
110 Fredrikstad SK 2 Frank Løwengreen 1:26:50 21:18
111 Kristiansand OK 2 Vít Bravený 1:27:16 21:44
112 Växjö OK 1 Rasmus Leo 1:27:29 21:57
113 OK Orinto / Ryda SK 1 Magnus Homann 1:27:40 22:08
114 OK Kullingshof / OK Skogshjortarna 2 Johan Ivarsson 1:28:01 22:29
115 Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 1 Antti Saikko 1:28:10 22:38
116 OK Skogshjortarna 1 Andréas Thern 1:28:26 22:54
117 Suunta Jyväskylä 1 Eeli Viholainen 1:28:30 22:58
118 Kouvolan Suunnistajat 1 Juho Matikainen 1:28:38 23:06
119 Kamrat och IF KIF 1 Mårten Frendelius 1:28:46 23:14
120 Rasti-Kurikka 1 Jussi Uitto 1:28:49 23:17
121 Ärla IF 2 Jan Panchartek 1:28:59 23:27
122 OK Skogsfalken / OK Vilse 87 1 Jonas Hammarskiöld 1:29:06 23:34
123 Turun Suunnistajat 1 Juho Rajaniemi 1:29:08 23:36
124 FK Friskus-Varberg 1 Johan Gull 1:29:18 23:46
125 Asker SK 1 Sander Arntzen 1:29:34 24:02
125 Jönköpings OK 1 Niklas Alvaeus 1:29:34 24:02
127 Söders-Tyresö 1 Göran Thimberg 1:29:35 24:03
128 Jämtland United Daniel Sjölund 1:29:52 24:20
129 OK Linné 3 Mats Fröberg 1:29:53 24:21
130 IF Femman 1 Robin Bäckström 1:30:00 24:28
131 Centrum OK 1 Jerk Rönnols 1:30:02 24:30
132 Leksands OK 1 Beat Roth 1:30:20 24:48
133 OK Milan 1 Klas Larsson 1:30:41 25:09
133 Ringsaker OK / Hamar OK / Løten o-lag / Raufoss I.L. Orientering 2 Marius Øie 1:30:41 25:09
135 SBS Vikke 1 Olli Suonpää 1:31:15 25:43
136 Lapuan Virkiä 1 Ville Siven 1:31:17 25:45
137 Sundsvalls OK 1 Thomas Rex 1:31:50 26:18
138 Skogslöparna 1 Jonas Byström 1:32:12 26:40
139 Nydalens SK 2 Jørgen Wulfsberg 1:32:23 26:51
140 IF Hagen 1 Marcus Carlsson 1:32:32 27:00
141 Tampereen Pyrintö 2 Vili Mustonen 1:32:34 27:02
142 Rasti-Lukko 1 Mikael Kauppi 1:32:35 27:03
143 BEGUN 1 Andrey Abadzhiev 1:32:37 27:05
143 OK Roslagen 1 Ola Hultin 1:32:37 27:05
145 Søllerød OK 1 Troels Christiansen 1:32:47 27:15
146 Grycksbo IF OK 1 Lars Åkerman 1:32:57 27:25
147 OK Hällen 2 Arvid Linder 1:33:03 27:31
148 Helsingin Suunnistajat 2 Tuomas Tala 1:33:34 28:02
149 OK Renen 1 Melker Pettersson 1:33:52 28:20
150 Halden SK 4 Niels Christian Hellerud 1:33:54 28:22
151 OK Ravinen 2 Jason Bransome 1:33:55 28:23
152 Lerums SOK / Mölndal Outdoor IF 1 Fredrik Bartholdsson 1:34:03 28:31
153 Heming Orientering 1 Johan Svedberg 1:34:08 28:36
154 Forsa OK 1 Anders Trolin 1:34:18 28:46
154 Lahden Suunnistajat-37 2 Kristian Leppänen 1:34:18 28:46
156 IFK Mora OK 3 Pär Höök 1:34:19 28:47
157 Fossum IF 2 Simen Bordal 1:34:33 29:01
158 SK Uusi 1 Tommi Hakuli 1:34:38 29:06
159 OK Tranan 1 Mats Kindlund 1:34:52 29:20
160 Falkenbergs OK 1 Lennart Bengtsson 1:35:34 30:02
161 Halmstad OK 1 Nils Wallentin Tärk 1:35:51 30:19
162 Hellas Orientering 1 Carl Bohman 1:36:06 30:34
162 OK Tisaren 2 Dan Larsson 1:36:06 30:34
164 Motala AIF OL 1 Erik Melén 1:36:07 30:35
165 Tio Rättens Män 1 Janne Nurminen 1:36:08 30:36
166 Skåneslättens OL 1 Erik Lenning 1:36:25 30:53
167 Suunta-Sepot 1 Markus Vainiomäki 1:36:26 30:54
168 Ärla IF DAM Susen Lösch 1:36:29 30:57
169 Jämsän Retki-Veikot 1 Tommi Kuronen 1:36:41 31:09
170 Täby OK 2 Mats Ekman 1:36:46 31:14
171 Bredaryds SOK 1 Peter Thelin 1:36:51 31:19
172 UMA Idrottsförening 1 Mats Åberg 1:37:10 31:38
172 Hauhon Sisu 1 Mikko Lepistö 1:37:10 31:38
174 KFUM Örebro OK 2 Erik Harlén 1:37:22 31:50
175 Espoon Suunta 2 Pekka Larmala 1:37:24 31:52
176 Gamleby OK / Västerviks OK 1 Simon Eckerlid 1:37:29 31:57
177 Köping-Kolsva OK 1 Cristian Larsson 1:37:32 32:00
177 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Anders Boström 1:37:32 32:00
179 Pannon Supersonics 1 Zsolt Magyar 1:37:38 32:06
180 Kils OK / Lustens OK 1 David Risberg 1:37:42 32:10
181 Kangasala SK / Ikaalisten Nouseva-Voima 2 Teemu Oksanen 1:37:43 32:11
181 Valbo AIF Lars Karlsson 1:37:43 32:11
183 OK Tor / Tullinge SK 5 Magnus Öhling 1:37:50 32:18
184 Västerås SOK 1 Robert Palm 1:37:56 32:24
185 OK Kolmården 1 Marcin Biederman 1:37:57 32:25
186 Nord-Østerdal OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 3 Martin Öhman 1:38:01 32:29
187 Kalmar OK / Nybro OK 1 David Runemalm 1:38:15 32:43
188 Vallentuna-Össeby OL 1 Johan Hofstedt 1:38:28 32:56
189 IFK Lidingö SOK 3 Tero Junttila 1:38:29 32:57
190 Linköpings OK 3 Marcus Hansson 1:38:51 33:19
191 Skellefteå OK 1 Ulf Hägglund 1:39:28 33:56
191 Rehns BK 2 Walter Lagerhäll 1:39:28 33:56
193 OK Orion 2 Johan Engström 1:39:31 33:59
194 Haninge SOK 1 Carolin Svensson 1:39:33 34:01
195 OK Tyr 1 Mathias Axelson 1:40:02 34:30
196 Rælingen ok 1 Are Kristiansen 1:40:03 34:31
196 Järfälla OK 1 Robert Pedersen 1:40:03 34:31
198 OK Moss 1 Tore Bjørnerød 1:40:10 34:38
199 Freidig / Frol IL 2 Ole Wanvik Haugen 1:40:15 34:43
200 Täby OK 1 Johan Lindqvist 1:40:29 34:57
200 Korsnäs IF OK 1 Johannes Ögren 1:40:29 34:57
202 Avesta OK 1 Stefan Nyberg 1:40:45 35:13
203 Snättringe SK 2 Ignacio Sánchez Muñoz 1:40:50 35:18
204 Hestra IF 2 Lars Helgesson 1:40:55 35:23
205 Surahammars SOK 1 Stefan Eriksson 1:41:05 35:33
206 Gotlands OF 1 Ronny Liljegren 1:41:14 35:42
206 Karlskrona SOK 1 Adam Georgsson 1:41:14 35:42
208 Fossum IF 3 Øystein Holo 1:41:40 36:08
209 Saarijärven Pullistus 1 Jaakko Kulmala 1:41:41 36:09
210 NTNUI DAM Marta Ulvensøen 1:42:03 36:31
211 Långhundra IF 2 Joakim Wigertz 1:42:23 36:51
212 OK Tylöskog 1 Johan Alfredsson 1:42:40 37:08
213 Härnösands OK 1 Erik Borglund 1:42:58 37:26
214 Suunta Jyväskylä 2 Vesa Klemettinen 1:43:15 37:43
215 Vetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kaustisen Pohjan-Veikot / Perhon Kiri 1 Mikko Pajukangas 1:43:45 38:13
216 Lillomarka OL 2 Vidar Benjaminsen 1:43:49 38:17
217 CopenhagenO 1 Dzintars Salavs 1:44:09 38:37
218 Arboga OK 1 Robert Håkman Grann 1:44:20 38:48
219 OK77 1 Matias Kankkunen 1:44:21 38:49
220 IL Tyrving 2 Henning Spjelkavik 1:44:24 38:52
221 Vänersborgs SK 1 Johnny Hålsjö 1:44:38 39:06
222 Kungälvs OK 1 Johan Forssten 1:44:49 39:17
223 Byåsen IL 1 Otto Richard Eide 1:44:55 39:23
224 Falköpings AIK OK 1 Jonas Niklasson 1:44:56 39:24
225 Attunda OK 2 Christian Redtzer 1:45:00 39:28
226 GOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 1 Jesper Karlsson 1:45:09 39:37
227 Rastivarsat 1 Lauri Leirimaa 1:45:26 39:54
228 Ringerike OL 1 Kristian Kihle 1:45:39 40:07
229 OK Nolaskogsarna 1 Erik Magnusson 1:45:42 40:10
230 Tisvilde Hegn OK 2 Rolf Valery 1:46:00 40:28
231 NTNUI 7 Gjermund Olsen 1:46:17 40:45
232 LiTHe Vilse DAM Kajsa Hammarström 1:46:19 40:47
233 Lynx 2 Ville Sundberg 1:46:24 40:52
234 OK Raseborg 1 Jörgen Nyman 1:46:36 41:04
235 Snättringe SK 1 Anders Wisén 1:46:40 41:08
236 Domnarvets GOIF 1 Magnus Hjorth 1:46:41 41:09
237 OK Hammaren 2 Henrik Björk 1:47:30 41:58
238 Södertälje-Nykvarn OF 3 Sven Undeland 1:47:34 42:02
239 IK Uven 1 Anton Hemlin 1:47:41 42:09
240 Indre Østfold OK 1 Rune Blågestad 1:48:07 42:35
241 Växjö OK 2 Sven Lundgren 1:48:26 42:54
242 Hyvinkään Rasti 2 Oskari Jumppanen 1:48:29 42:57
242 OK Södertörn 2 Måns Hellgren 1:48:29 42:57
244 Bul-Tromsø IL 1 Jonny I Hansen 1:48:53 43:21
245 IF Thor 1 Mats Jonsell 1:49:21 43:49
245 Växjö OK / Kexholms SK / OK Norrvirdarna 3 Carl Ekbring 1:49:21 43:49
247 OK Klemmingen 1 Johan Hagströmer 1:49:30 43:58
248 OK Nolaskogsarna 2 Per Magnusson 1:49:45 44:13
249 Vang OL 1 Even Lindaas 1:49:52 44:20
250 Länna IF 1 Per Edenhamn 1:49:58 44:26
251 Tibro OK / Sigtuna OK 1 Johan Nilsson 1:50:28 44:56
252 Kemiön Kiilat 1 Olli Vesalainen 1:50:39 45:07
253 Järla Orientering 3 Mikael Andersson 1:50:42 45:10
254 500Mila Finnish Team 1 Mikko Yli-Kauppila 1:50:57 45:25
255 Järfälla OK 2 Ola Bovallius 1:50:58 45:26
256 Knoppen Elit DAM Lisa Larsen 1:51:20 45:48
257 Alfta-Ösa OK 1 Stefan Carlsson 1:51:39 46:07
258 Kristiansand OK 3 Oluf Bøckman 1:51:43 46:11
259 Ås-NMBU Orientering 1 Ivar Maalen 1:51:44 46:12
260 Pälkäneen Luja-Lukko 1 Markku Nieminen 1:53:24 47:52
261 IFK Mora OK - Ladies night DAM Sara Hodler 1:53:56 48:24
262 Teekkarisuunnistajat 1 Eero-Matti Vainio 1:54:31 48:59
263 OK Linné 4 Stefan Lund 1:54:33 49:01
264 Sala OK / Vandrarringen 1 Mårten Källström 1:55:43 50:11
265 Strängnäs-Malmby OL 1 Mats Sundbüe 1:56:05 50:33
266 OK Denseln 3 Stig Karlsson 1:56:13 50:41
267 NAIS Orienteringsklubb 1 Stefan Träff 1:56:26 50:54
268 Gustavsbergs OK 1 Magnus Lindblom 1:56:32 51:00
269 Markbygdens OK 1 Niklas Frisk 1:56:47 51:15
270 Nyköpings OK / Sigtuna OK 3 Ingemar Neuhauser 1:57:00 51:28
271 OK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 1 Mårten Martinsson 1:57:21 51:49
271 OK Tisaren / Tullinge SK 3 Nils Aronsson 1:57:21 51:49
273 OK Tyr DAM My Westlund 1:57:27 51:55
274 Skogsluffarnas OK 1 Petter Lind 1:57:44 52:12
275 Centrum OK 2 Joel Berring 1:57:53 52:21
276 Nydalens SK 3 Bjørn Hauge 1:58:05 52:33
277 Skarpnäcks OL 1 Lars Segerman 1:58:16 52:44
278 OK Österåker 1 Kalle Persson 1:58:19 52:47
279 IK Jarl Rättvik 1 Peter Jansson 1:59:50 54:18
279 Järfälla OK 3 Andreas Grunder 1:59:50 54:18
281 Västerbergslagens OL 1 Per Eriksson 1:59:59 54:27
282 IFK Enskede 1 Ove Hedlund 2:00:19 54:47
283 Aalborg OK 1 Allan Reiche Andersen 2:00:25 54:53
284 Väsby OK 1 Joakim Olsson 2:00:49 55:17
285 Bohuslän-Dals OF 1 Tim Olsson 2:01:20 55:48
286 Porsgrunn OL / Larvik OK / Skien OK 1 Per Olav Gulbrandsen 2:01:27 55:55
287 OLG Cordoba 1 Martin Oppliger 2:01:47 56:15
288 Gudhems IF / Mullsjö SOK 1 Mattias Hedfjärd 2:02:11 56:39
289 OK Klemmingen / Attunda OK 3 Esbjörn Långström 2:02:24 56:52
290 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Anders Käll 2:02:39 57:07
291 FK Herkules / Frölunda OL / OK Älgen 1 Stefan Eriksson 2:02:56 57:24
292 Heming Orientering 2 vacant 2:03:17 57:45
293 Västerås SOK 2 Magnus Larsson 2:04:47 59:15
294 Skattkärrs SOK 1 Jens Beiron 2:05:00 59:28
295 Rånäs OK 1 Gunnar Åhlén 2:05:01 59:29
296 Kongsberg OL 1 Per Øivind Eger 2:06:07 1:00:35
297 Storviks IF 1 Göran Vikblom 2:06:37 1:01:05
298 OK Enen 1 Rasmus Steen 2:06:51 1:01:19
299 NTNUI 6 Gudmund Toverud Høglund 2:07:27 1:01:55
300 Røyken O-lag 1 Jon Erik Kvarme 2:10:26 1:04:54
301 Tolered-Utby Ol-klubb 1 Bjarne Gelotte 2:10:35 1:05:03
302 Koovee 3 Erika Uotila 2:10:40 1:05:08
303 IK Gandvik 1 Andreas Jonsson 2:11:01 1:05:29
304 Gävle OK 2 Anders Enmark 2:12:39 1:07:07
305 Sundsvalls OK 2 Gustav Frænell 2:13:29 1:07:57
306 IFK Hedemora OK 1 Edwin Carlson 2:13:35 1:08:03
307 HJS-Vansbro OK 1 Lars Dahlström 2:13:36 1:08:04
308 IF Sturla 1 Nils Inge Brurberg 2:14:03 1:08:31
309 Østmarka OK 1 Øystein Kildahl 2:15:33 1:10:01
310 Fredrikstad SK 3 Sven Simonsen 2:15:34 1:10:02
311 Suunta 2000 1 Matti Oikarinen 2:15:38 1:10:06
312 Keravan Urheilijat / Pihkaniskat / Sigtuna OK / SK Uusi 2 Antti Korhonen 2:15:57 1:10:25
313 Haninge SOK / Södertälje-Nykvarn 2 Jan Eskilsson 2:16:20 1:10:48
314 Sävedalens AIK DAM Filippa Spånér 2:17:06 1:11:34
315 Modum O-lag 1 Helge Kristian Kopland 2:17:30 1:11:58
316 NTNUI 4 Robert Fredriksen 2:18:06 1:12:34
317 OK Älvsjö-Örby 1 Lars G Berggren 2:20:42 1:15:10
318 Bromma-Vällingby SOK 1 Sven Hunhammar 2:21:11 1:15:39
319 Korven Honka 1 Sami Komee 2:22:18 1:16:46
320 Kvarnsvedens Gubblag Lars Duvander 2:22:35 1:17:03
321 Göteborg-Majorna OK 3 vacant 2:24:07 1:18:35
322 OK Roslagen 2 Anders Söderbärg 2:24:40 1:19:08
323 NTNUI 5 Ingunn Egeberg Vári 2:25:21 1:19:49
324 Sundsvalls OK 3 Lars Lundberg 2:25:58 1:20:26
325 SMHI IF 1 David Gustafsson 2:34:10 1:28:38
326 OK Älvsjö-Örby / Tullinge SK 4 Conny Ekstrand 2:35:41 1:30:09
327 SK Uranus 1 Tommi Sillanpää 2:40:37 1:35:05
328 Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 2 Jussi Eskelinen 2:43:03 1:37:31
329 OK Raseborg 2 Andre Lindroos 2:51:07 1:45:35
330 FK Göingarna / Hästveda OK 1 Håkan Axelsson 2:55:08 1:49:36
331 Raumar Orientering 1 Pål Kogstad Næss 2:55:36 1:50:04
Sundbybergs IK 2 Mats Carlsson OK
Hyvinkään Rasti 1 Mikko Norrbacka Utgått
Paimion Rasti 2 Matti Tahvonen Utgått
OK Linné 1 Jan Troeng Utgått
Umeå OK 1 Clas Fries Utgått
OK Linné 2 Johannes Ridefelt Utgått
Søllerød OK 2 Svend-Erik Jepsen Utgått
Ockelbo OK / Järbo OK / Årsunda IF 1 Eric Hallner Utgått
Rånäs OK 2 Anders Ohlin Ej startat
Ronneby OK 1 Denys Shcherbakov Ej startat
Sol Tranås / Boxholm-Mjölby OL 1 vacant Ej startat
Ringsaker OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Nord-Østerdal OK 1 vacant Ej startat
Vakant1 vacant Ej startat
Vakant2 vacant Ej startat
Bækkelagets SK 1 Johan Brunberg Ej startat

Ett samarbete mellan