GLIMÅKRA Väder


Välj år: eller

Tiomila 2016, Lugnet, Falun-Borlänge

Tävlingen genomfördes 13-15 maj 2016 på riksskidstadion Lugnet, Falun.

Klass: 10MILA (111 km)

Med karta genom dag och natt. Lugnets skogar en härlig skatt. Här kämpade Mogren, Olsson och Wassberg en gång 10 sträckor och natten är lång. Damer och herrar i kamp för laget. Håll huvet kallt, tappa inte taget. Under morgontimman avgörs det hela. Budkavle, känslor, allt får vi dela.
Annichen Kringstad

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Damer (39 km)

I Dalkullans rike, här möter vi våren ta eget vägval i stället för spåren. Ett VM med Kalla har skänkt oss ära. Nu är det ni som får ansvaret bära.
Annichen Kringstad

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Klass: Ungdom (16 km)

I terrängen för mästerskap kan även skogstrollen platsa. Ge järnet för hela ditt superlag. Nu är det dags att satsa. Hitta vägen i skog prova på Mördarbacken. Kontakt med karta,det vet du nog. Trots ganska få år på nacken.
Annichen Kringstad

Efter sträcka

 

Sträckresultat

 

Ställning efter sträcka 5 10MILA 2016

Pl Lag Löpare Tid Efter +/- +/-
1 Södertälje-Nykvarn OF 1 Erik Liljequist 5:54:14 0:00 0 0:00
2 Halden SK 1 Håkon Raadal Bjørlo 5:57:24 3:10 5 -0:38
3 IFK Göteborg 1 Andreas Sølberg 5:57:26 3:12 13 -0:56
4 Ikaalisten Nouseva-Voima 1 Vesa Taanila 5:57:29 3:15 7 -0:46
5 Lillomarka OL 1 Steinar Kollerud 5:57:36 3:22 1 0:20
6 Koovee 1 Jani Myllärinen 5:57:37 3:23 6 -0:39
6 IFK Lidingö SOK 1 Julian Dent 5:57:37 3:23 7 -0:40
8 Järla Orientering 1 Peter Hemmyr 5:57:40 3:26 -5 3:16
8 Stora Tuna OK 1 Rikard Claesson 5:57:40 3:26 -4 1:24
10 Malungs OK Skogsmårdarna 1 Ludvig Åhlund 5:58:58 4:44 8 0:20
11 MS Parma 1 Akseli Ruohola 5:59:04 4:50 13 -0:29
12 NTNUI 1 Dag Lofthus 5:59:10 4:56 10 -0:15
13 Halden SK 2 Peter Nordbrøden 5:59:13 4:59 2 0:53
14 Kalevan Rasti 1 Santeri Silvennoinen 5:59:15 5:01 0 0:57
15 Paimion Rasti 1 Mats Dahlén 5:59:32 5:18 -7 1:28
16 OK Denseln 1 Emil Kalered 5:59:33 5:19 9 -0:02
17 Tampereen Pyrintö 1 Jarkko Laine 5:59:40 5:26 -15 5:21
18 OK Pan-Kristianstad 1 Simon Svensson 5:59:41 5:27 1 0:21
19 Hiidenkiertäjät 1 Eemeli Suominen 5:59:50 5:36 4 0:21
20 Fossum IF 1 Sindre Rønning 5:59:57 5:43 1 0:35
21 Ärla IF 1 Anton Tynong 6:00:01 5:47 -16 3:37
22 IK Hakarpspojkarna 1 Filip Ossiansson 6:01:49 7:35 -5 3:26
23 OK Pan Århus 1 Christian Christensen 6:01:51 7:37 -4 2:31
24 Rajamäen Rykmentti 1 Kimmo Vilska 6:01:54 7:40 -15 3:45
25 Helsingin Suunnistajat 1 Kalle Rantala 6:03:42 9:28 -15 5:30
26 Pellon Ponsi 1 Markku Isokoski 6:04:59 10:45 0 5:23
27 Vaajakosken Terä 1 Tuukka Jurvakainen 6:08:29 14:15 0 4:32
28 IL Tyrving 1 Jim Øystein Nybråten 6:08:32 14:18 0 3:24
29 Kristiansand OK 1 Sebastian Daland 6:15:28 21:14 0 3:45
30 Angelniemen Ankkuri 1 Heikki Toivio 6:15:36 21:22 0 3:30
31 Rehns BK 1 Göran Winblad 6:16:08 21:54 0 1:07
32 IFK Mora OK 1 Andreas Holmberg 6:16:19 22:05 2 0:41
33 Sävedalens AIK 1 Jonas Palm 6:17:41 23:27 -1 2:38
34 Frol IL 1 Johan Asphjell Bjørnaas 6:18:32 24:18 1 2:45
35 OK Ravinen 1 Axel Granqvist 6:19:59 25:45 1 0:29
36 Nydalens SK 1 Elias Jonsson 6:21:07 26:53 5 1:14
37 Eksjö SOK 1 Viktor Antonsson 6:21:19 27:05 -4 6:06
38 Nyköpings OK 1 Ludvig Ek 6:22:08 27:54 -2 2:38
39 Hiisirasti 1 Joona Huila 6:23:10 28:56 0 3:30
40 IGTISA 1 Giedrius Sabaliauskas 6:24:26 30:12 0 4:45
41 OK Rodhen 1 Jonas Eklund 6:26:48 32:34 -3 7:12
42 Göteborg-Majorna OK 1 Anders Hedberg 6:27:43 33:29 2 1:45
43 OK Hällen 1 Per Öberg 6:27:44 33:30 3 1:42
44 OK Orion 1 Olof Sandgren 6:27:52 33:38 -1 1:58
45 IFK Göteborg 2 Vetle Ruud Bråten 6:29:25 35:11 12 0:25
46 Järla Orientering 2 Erik Wiberg 6:29:42 35:28 -4 6:32
47 Tullinge SK 1 Markus Fredlund 6:30:47 36:33 7 3:29
48 OK Tisaren 1 Ivan Forsgren 6:31:03 36:49 5 3:58
49 Malungs OK Skogsmårdarna 2 Oskar Sandberg 6:31:31 37:17 1 4:36
50 OK Trian 1 Topi Hasu 6:31:40 37:26 5 4:19
51 Hiidenkiertäjät 2 Tuomo Laine 6:32:12 37:58 -2 5:26
52 Linköpings OK 1 Jonas Lundgren 6:32:55 38:41 6 1:07
53 Kangasala SK 1 Petri Ikävalko 6:32:56 38:42 -8 6:55
54 Varegg Fleridrett 1 Petter Marki Erichsen 6:33:20 39:06 -6 6:40
55 OK Hammaren 1 Fredrik Ahnlén 6:33:43 39:29 1 6:03
56 Lynx 1 Oskari Heiskanen 6:34:40 40:26 -4 7:42
57 Koovee 2 Miika Arvola 6:34:49 40:35 -6 7:52
58 Södertälje-Nykvarn OF 2 Pål Skogtjärn 6:35:39 41:25 4 2:52
59 Fredrikstad SK 1 Torben Wendler 6:35:50 41:36 -13 9:48
60 Göteborg-Majorna OK 2 Tobias Ahnoff 6:36:21 42:07 10 3:08
61 Hestra IF 1 Rickard Holmqvist 6:36:23 42:09 6 3:20
62 Turun Metsänkävijät 2 Tapani Mäkinen 6:36:25 42:11 10 2:22
63 Vaajakosken Terä 2 Teemu Karjalainen 6:37:48 43:34 3 4:52
64 Långhundra IF 1 Fredrik Wigertz 6:37:51 43:37 0 5:01
65 Lahden Suunnistajat-37 1 Timo Ahvenainen 6:38:05 43:51 6 4:50
66 IFK Lidingö SOK 2 Christian Hjalmarsson 6:38:23 44:09 3 5:17
67 Freidig 1 Lars Owren 6:38:31 44:17 -8 6:41
68 IFK Mora OK 2 Kristian Dahlström 6:39:03 44:49 -9 7:13
69 NTNUI 2 Sverre Turter Sandvold 6:39:06 44:52 -6 6:18
70 KFUM Örebro OK 1 Marcus Andersson 6:40:01 45:47 -5 7:08
71 Konnerud IL 1 Anette Juveli 6:40:40 46:26 -10 8:43
72 OK Lokomotiva Pardubice / OK Kåre 1 Radek Nožka 6:44:03 49:49 5 2:31
73 Espoon Suunta 1 Anssi Vesanto 6:44:20 50:06 6 2:38
74 Halden SK 3 Øyvind Helgerud 6:46:05 51:51 2 4:35
75 OK Södertörn 1 Johan Sisell 6:47:26 53:12 5 5:34
76 IFK Umeå 1 Joel Sjölander 6:47:31 53:17 -1 6:31
77 Bergnäsets AIK 1 Fredrik Ögren 6:50:42 56:28 -4 11:29
78 Kuopion Suunnistajat 1 Janne Kukkonen 6:51:33 57:19 -10 18:28
79 Heming Orientering 1 Petter Astrup Arnesen 6:53:14 59:00 -5 13:59
80 Finspångs SOK 1 Noak Sanderberg 6:55:25 1:01:11 1 9:24
81 Nord West 1 Roman Kuznetsov 6:56:08 1:01:54 -3 14:35
82 Hagaby GoIF Örebro 1 Johan Eriksson 6:57:10 1:02:56 0 7:51
83 Hämeenlinnan Suunnistajat 1 Ari Meriläinen 7:00:54 1:06:40 1 6:38
84 Gävle OK 1 Ulf Bergqvist 7:02:50 1:08:36 2 6:07
85 Kangasala SK / Ikaalisten Nouseva-Voima 2 Kristian Kannus 7:05:03 1:10:49 21 2:31
86 Vehkalahden Veikot 1 Janne Niskanen 7:05:16 1:11:02 -3 15:53
87 Linköpings OK 2 Erik Sköld 7:05:22 1:11:08 10 3:07
88 Tisvilde Hegn OK 1 Jakob Landsperg 7:06:02 1:11:48 -3 10:35
89 Oppsal Orientering 1 Bent Erik Skaug 7:07:03 1:12:49 20 4:29
90 OK Kolmården 1 Arvid Westerberg 7:07:13 1:12:59 0 5:06
91 SK Uusi 1 Benjamin Lamberg 7:07:15 1:13:01 16 4:42
92 OK Denseln 2 Albert Mollén 7:07:49 1:13:35 -5 7:15
93 Sävedalens AIK 2 Albin Claesson 7:07:51 1:13:37 24 4:47
93 OK Pan Århus 2 Ebbe Møller Nielsen 7:07:51 1:13:37 12 5:20
95 Tullinge SK 2 Johan Kärrström 7:07:57 1:13:43 9 5:27
96 Ulricehamns OK 1 Björn Arnesson 7:08:07 1:13:53 14 5:31
97 OK Trian 2 Pasi Liitiäinen 7:08:09 1:13:55 17 5:24
98 Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 1 Jarkko Kaplas 7:08:15 1:14:01 0 5:58
99 OK Skogshjortarna 1 Kristjan Laas 7:08:24 1:14:10 19 5:08
100 INTEAM 1 Jens Didrik Berg 7:08:31 1:14:17 -7 6:21
101 Ärla IF 2 Kalle Larsson 7:08:40 1:14:26 0 6:15
102 OK Pan-Kristianstad 2 Anton Persson 7:09:05 1:14:51 -12 6:58
103 Tumba-Mälarhöjden OK 1 Daniel Lind 7:09:24 1:15:10 -5 7:07
104 Kouvolan Suunnistajat 1 Vesa Tuviala 7:09:27 1:15:13 9 6:44
105 OK Alehof 1 Oscar Svalin 7:09:40 1:15:26 -13 7:31
106 IF Hagen 1 Hampus Nyström 7:09:44 1:15:30 -10 7:32
107 Söders-Tyresö 1 Niklas Wrane 7:09:50 1:15:36 -7 7:27
108 Fredrikstad SK 2 Dyre Martin Gulbrandsen 7:10:05 1:15:51 -1 7:32
109 Växjö OK 1 Gustav Runefors 7:10:06 1:15:52 14 3:05
110 Ski Team Forest 1 Johan Kask 7:10:11 1:15:57 -22 9:25
111 Suunta Jyväskylä 1 Anton Sulkula 7:10:15 1:16:01 5 7:24
112 Skåneslättens OL 1 Johan Sander 7:10:16 1:16:02 -23 9:26
113 Trollhättans SOK 1 Martin Schagerlind 7:10:18 1:16:04 -2 7:41
114 Turun Suunnistajat 1 Jani Tamminen 7:10:33 1:16:19 -11 8:05
115 Halmstad OK 1 Mikael Lundqvist 7:11:04 1:16:50 -13 8:37
116 OK Skogsfalken / OK Vilse 87 1 Fredrik Smedberg 7:11:54 1:17:40 -4 9:16
117 OK Roxen 1 Henrik Marmelid 7:12:53 1:18:39 2 9:26
118 NTNUI 3 Harald Kalager 7:14:17 1:20:03 6 7:10
119 Täby OK 1 Göran Anlind 7:15:33 1:21:19 10 4:16
120 OK Tranan 1 Kenneth Johansson 7:16:01 1:21:47 5 8:04
121 Nydalens SK 2 Håkon Heggedal 7:16:35 1:22:21 -1 9:43
122 IF Femman 1 Jari Hautala 7:17:13 1:22:59 6 6:11
123 IK Hakarpspojkarna 2 Albin Axelsson 7:17:54 1:23:40 3 6:54
124 Snättringe SK 1 Patrik Nilsson 7:18:05 1:23:51 -31 15:55
125 FK Friskus-Varberg 1 Peter Aronsson 7:18:07 1:23:53 -4 11:14
126 SK100 1 Piibe Tammemäe 7:18:16 1:24:02 -31 16:05
127 OK Orion 2 Andreas Jonsson 7:19:24 1:25:10 4 4:56
128 SBS Vikke 1 Aaro Ruohola 7:19:31 1:25:17 5 3:12
129 OK Milan 1 Anders Larsson 7:20:00 1:25:46 -7 13:04
130 Grycksbo IF OK 1 Daniel Tynell 7:20:26 1:26:12 0 7:08
131 Kamrat och IF KIF 1 Rickard Olsson 7:22:39 1:28:25 -17 19:54
132 MS Parma 2 Rasmus Ekström 7:23:38 1:29:24 -5 12:37
133 Sundbybergs IK 1 Fredrik Bjernulf 7:27:47 1:33:33 1 11:13
134 Fossum IF 2 Øyvind Hjermstad 7:28:11 1:33:57 7 5:54
135 Kristiansand OK 2 Håvar Birkeland Stormoen 7:28:57 1:34:43 8 4:51
136 Rasti-Kurikka 1 Niku Rintala 7:29:08 1:34:54 2 7:53
137 Skogslöparna 1 Oskar Forsberg 7:30:19 1:36:05 -5 14:03
138 IFK Lidingö SOK 3 Robert Larsson 7:30:46 1:36:32 9 5:59
139 Ringsaker OK / Hamar OK / Løten o-lag / Raufoss I.L. Orientering 2 Henrik Bordal 7:31:21 1:37:07 0 9:58
140 Espoon Suunta 2 Joni Kemppi 7:31:37 1:37:23 14 5:35
141 Nord-Østerdal OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 3 Anders Rønning 7:32:06 1:37:52 -6 15:15
142 OK Nolaskogsarna 1 Jan Näslund 7:32:10 1:37:56 8 7:05
143 Järfälla OK 1 Johan Langerak 7:33:28 1:39:14 2 8:44
144 Centrum OK 1 Samuel Svensson 7:33:46 1:39:32 8 8:22
145 Helsingin Suunnistajat 2 Miika Tala 7:33:52 1:39:38 10 7:48
146 Jönköpings OK 1 Tomas Johansson 7:33:57 1:39:43 -2 9:21
147 Rehns BK 2 Jonatan Lysell 7:34:01 1:39:47 9 7:54
148 GOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 1 Sven-Johan Prytz 7:34:16 1:40:02 -11 13:05
149 Asker SK 1 Tommy Jauhojärvi 7:34:20 1:40:06 0 9:31
150 BEGUN 1 Boyko Rachev 7:35:57 1:41:43 -10 14:17
151 Pannon Supersonics 1 Daniel Pelyhe 7:36:08 1:41:54 -5 11:23
152 Kils OK / Lustens OK 1 Magnus Nordström 7:36:32 1:42:18 -1 11:23
153 OK77 1 Tomas Ray 7:36:46 1:42:32 -11 13:42
154 Freidig / Frol IL 2 Vegard Kittilsen 7:38:51 1:44:37 14 3:25
155 Motala AIF OL 1 Gustav Åhrén 7:39:58 1:45:44 4 6:25
156 Leksands OK 1 Anders Dalin 7:40:09 1:45:55 9 5:22
157 Bredaryds SOK 1 Henric Johnsson 7:40:15 1:46:01 -10 15:28
158 OK Tisaren 2 Jonatan Aronsson 7:41:00 1:46:46 11 5:30
159 TSM Praha 1 Tomáš Janovský 7:42:05 1:47:51 -1 8:39
160 Lapuan Virkiä 1 Mikko Lähdesmäki 7:44:33 1:50:19 3 9:52
161 UMA Idrottsförening 1 Henrik Boström 7:45:11 1:50:57 -9 19:47
162 IFK Mora OK 3 Martin Granberg 7:46:15 1:52:01 5 11:13
163 Kalmar OK / Nybro OK 1 Mats Söderberg 7:46:31 1:52:17 3 11:31
164 Jämsän Retki-Veikot 1 Tommi Peltonen 7:46:34 1:52:20 -2 12:26
165 OK Roslagen 1 Torbjörn Lännevall 7:46:36 1:52:22 6 10:57
166 OK Renen 1 Lena Turesson 7:47:26 1:53:12 4 11:54
167 Jämtland United Lars-Åke Larsson 7:48:02 1:53:48 -7 14:18
168 Vänersborgs SK 1 Anders Carlsson 7:48:08 1:53:54 -4 13:23
169 Hellas Orientering 1 Rolf Skoglund 7:48:11 1:53:57 -33 27:34
170 Rasti-Lukko 1 Jyri Kyllästinen 7:51:01 1:56:47 2 7:54
171 Gotlands OF 1 Mattias Westfält 7:51:18 1:57:04 12 3:32
172 Forsa OK 1 Jonatan Bylars 7:51:36 1:57:22 -11 17:38
173 Lillomarka OL 2 Mathias Benjaminsen 7:51:41 1:57:27 4 7:01
174 OK Linné 3 Simon Eklöv 7:52:01 1:57:47 14 3:40
175 IK Uven 1 Leif Hagman 7:53:29 1:59:15 -18 21:21
176 Hestra IF 2 Anders Johansson 7:54:35 2:00:21 0 9:58
177 OK Södertörn 2 Marian Basset 7:56:48 2:02:34 23 1:21
178 IL Tyrving 2 Emil Jönsson 7:57:04 2:02:50 20 2:37
179 Falkenbergs OK 1 Marcus Åhlén 7:57:10 2:02:56 2 9:28
180 OK Ravinen 2 Lukas Hellgren 7:57:12 2:02:58 9 5:09
181 OK Raseborg 1 Andreas Sjöholm 7:57:21 2:03:07 -7 12:45
182 Sundsvalls OK 1 Jan Nordin 7:57:35 2:03:21 -8 12:59
183 Fossum IF 3 Stein H. Hagen 7:57:49 2:03:35 -4 12:03
184 Köping-Kolsva OK 1 Johanna Larsson 7:58:12 2:03:58 -4 12:24
185 OK Pan Århus 3 Kent Lodberg 7:58:26 2:04:12 -7 13:38
186 Västerås SOK 1 August Mikaelsson 7:59:12 2:04:58 11 4:54
187 Vallentuna-Össeby OL 1 Mattias Sandqvist 8:00:26 2:06:12 3 7:48
188 Suunta-Sepot 1 Tatu Saari 8:00:30 2:06:16 -5 12:44
189 Bul-Tromsø IL 1 Mathilde Skaare 8:01:06 2:06:52 -3 12:51
190 Markbygdens OK 1 Olle Sörqvist 8:01:27 2:07:13 13 5:49
191 OK Klemmingen 1 Edvard Davidsson 8:01:47 2:07:33 0 7:56
192 Hauhon Sisu 1 Arttu Koskinen 8:02:12 2:07:58 2 8:05
193 Byåsen IL 1 Geir Arne Lodgaard 8:04:34 2:10:20 -20 21:23
194 OK Hällen 2 Johanna Engström 8:05:01 2:10:47 7 9:27
195 Lahden Suunnistajat-37 2 Eemeli Kiljunen 8:06:30 2:12:16 13 6:04
196 Surahammars SOK 1 Ulf Johansson 8:06:32 2:12:18 9 10:28
197 Domnarvets GOIF 1 Anders Prästings 8:06:54 2:12:40 -4 12:51
198 OK Kullingshof / OK Skogshjortarna 2 Tommy Bäck 8:07:51 2:13:37 -13 19:37
198 Tampereen Pyrintö 2 Lasse Viilo 8:07:51 2:13:37 11 4:02
200 Växjö OK / Kexholms SK / OK Norrvirdarna 3 Jan Karlsson 8:08:03 2:13:49 -14 19:48
201 OK Älvsjö-Örby 1 Anders Mattsson 8:09:06 2:14:52 -9 15:05
202 Linköpings OK 3 Magnus Herberthson 8:09:33 2:15:19 -7 15:19
203 Attunda OK 2 Oskar Enges 8:09:56 2:15:42 -4 15:27
204 OK Tor / Tullinge SK 5 Johan Karlsson 8:10:09 2:15:55 -9 15:55
205 Täby OK 2 Göran Hansson 8:11:28 2:17:14 -24 23:46
206 Skellefteå OK 1 Pär Norén 8:12:02 2:17:48 1 11:43
207 Lerums SOK / Mölndal Outdoor IF 1 Pär Moqvist 8:12:27 2:18:13 -1 12:55
208 Gamleby OK / Västerviks OK 1 Emil Sjöö 8:13:03 2:18:49 -4 17:22
209 KFUM Örebro OK 2 Michael Reinhart 8:13:20 2:19:06 5 7:08
210 IF Thor 1 Daniel Olm 8:14:26 2:20:12 2 8:37
211 Falköpings AIK OK 1 Jonas Hagström 8:15:09 2:20:55 -1 10:09
212 Härnösands OK 1 Willy Galin 8:19:29 2:25:15 1 13:32
213 OK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 1 Johan Lövgren 8:19:57 2:25:43 5 10:14
214 Avesta OK 1 Peter Viréhn 8:20:21 2:26:07 6 10:14
215 Snättringe SK 2 Per Wolgast 8:21:23 2:27:09 -14 25:49
216 Lynx 2 Sami Isoherranen 8:21:32 2:27:18 -1 14:32
217 Vang OL 1 Eskil Fröisland 8:22:40 2:28:26 9 7:56
218 Strängnäs-Malmby OL 1 Thomas Pettersson 8:23:45 2:29:31 5 9:53
219 Järla Orientering 3 Oscar Wiberg 8:24:53 2:30:39 12 9:05
220 OK Tylöskog 1 Bo Gustafsson 8:26:11 2:31:57 -1 16:17
221 Arboga OK 1 Fredrik Grann 8:26:16 2:32:02 -10 20:31
222 Tio Rättens Män 1 Urpo Väänänen 8:26:47 2:32:33 0 15:38
223 OK Orinto / Ryda SK 1 Carl-Henry Andersson 8:26:55 2:32:41 -7 18:01
224 Hyvinkään Rasti 2 Wertti Autio 8:27:15 2:33:01 12 5:35
225 IFK Enskede 1 Ulf Bylund 8:27:56 2:33:42 5 12:15
226 Kemiön Kiilat 1 Olli Laakkio 8:28:42 2:34:28 -1 14:02
226 Halden SK 4 Pål Backstrøm 8:28:42 2:34:28 11 5:48
228 Gustavsbergs OK 1 Jan Lavén 8:30:33 2:36:19 -1 15:25
229 Rælingen ok 1 Per Arne Karlsen 8:32:11 2:37:57 -8 21:52
230 IF Sturla 1 Jan Sølvberg 8:32:14 2:38:00 -6 17:58
231 NTNUI DAM Gunhild Rogne Halland 8:34:45 2:40:31 4 15:22
232 IK Jarl Rättvik 1 Ragnar Oskarsson 8:35:50 2:41:36 -3 20:27
232 Ås-NMBU Orientering 1 Kjell Blomseth 8:35:50 2:41:36 1 19:34
234 Kongsberg OL 1 Phil Conway 8:37:03 2:42:49 -2 21:11
235 Tisvilde Hegn OK 2 Tim Falck Weber 8:37:24 2:43:10 6 8:15
236 OK Linné 4 Mattias Lundblad 8:39:00 2:44:46 3 11:07
237 NTNUI 7 Kajsa Stina Sandstad 8:39:03 2:44:49 1 16:02
238 Søllerød OK 1 Johan Aagaard 8:39:14 2:45:00 2 10:57
239 500Mila Finnish Team 1 Visa Koponen 8:40:03 2:45:49 -11 24:48
240 Nydalens SK 3 Per Ola Ulseth 8:42:21 2:48:07 4 9:52
241 Tumba-Mälarhöjden OK 2 Magnus Kjellstrand 8:44:42 2:50:28 2 15:06
242 Växjö OK 2 Erik Åkesson 8:45:23 2:51:09 7 6:45
243 Kristiansand OK 3 Henrik Svaland Aas 8:46:08 2:51:54 2 13:37
244 Porsgrunn OL / Larvik OK / Skien OK 1 Kjell Westin 8:46:56 2:52:42 3 10:54
245 Vetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kaustisen Pohjan-Veikot / Perhon Kiri 1 Jani Leppäniemi 8:47:55 2:53:41 -11 28:44
246 LiTHe Vilse DAM Hanna Modig Tjärnström 8:49:59 2:55:45 4 10:26
247 Modum O-lag 1 Maren Kopland 8:50:45 2:56:31 -1 16:04
248 Alfta-Ösa OK 1 Stefan Hedlund 8:50:51 2:56:37 0 12:33
249 Koovee 3 Vertti Laitinen 8:51:01 2:56:47 5 10:49
250 Saarijärven Pullistus 1 Markku Helle 8:53:24 2:59:10 3 13:18
251 OK Hammaren 2 Jonas Holmgren 8:53:36 2:59:22 1 13:32
252 Aalborg OK 1 Martin Christensen 8:59:01 3:04:47 3 16:30
253 NTNUI 6 Sven-Erik Markhus Kaiser 8:59:23 3:05:09 -36 49:45
254 Bohuslän-Dals OF 1 Håkan Lindén 8:59:25 3:05:11 2 14:08
255 IFK Mora OK - Ladies night DAM Hanna Eriksson 8:59:31 3:05:17 4 9:13
256 CopenhagenO 1 Jørgen Skaarup 9:02:47 3:08:33 10 6:09
257 Långhundra IF 2 Mats Warvelin 9:04:05 3:09:51 1 13:50
258 Kungälvs OK 1 Mats Hermansson 9:06:16 3:12:02 -7 26:34
259 FK Herkules / Frölunda OL / OK Älgen 1 Erik Eriksson 9:07:02 3:12:48 9 10:06
260 IFK Hedemora OK 1 Henrik Ehrin 9:07:13 3:12:59 0 13:22
261 Heming Orientering 2 Henrik Reusch 9:07:14 3:13:00 4 11:39
262 Rånäs OK 1 Magnus Ohlin 9:08:05 3:13:51 -5 18:54
263 Järfälla OK 2 Lars Palmqvist 9:09:01 3:14:47 10 8:41
264 Ärla IF DAM Emma Kantarp 9:09:48 3:15:34 -2 15:20
265 Indre Østfold OK 1 Eirik Blågestad 9:11:42 3:17:28 10 9:22
266 Suunta 2000 1 Miko Vapa 9:13:00 3:18:46 -3 18:20
267 OK Österåker 1 Niclas Nilsson 9:13:07 3:18:53 0 16:26
268 OK Enen 1 Fredrik Olofsson 9:14:38 3:20:24 4 14:22
269 Gudhems IF / Mullsjö SOK 1 Niklas Fallgren 9:15:58 3:21:44 2 16:46
270 OK Moss 1 Jan Bjerketvedt 9:19:40 3:25:26 -1 22:43
271 Skogsluffarnas OK 1 Johan Tirén 9:19:54 3:25:40 3 18:44
272 Västerbergslagens OL 1 Dan Eriksson 9:20:34 3:26:20 -2 23:33
273 Storviks IF 1 Ola Karlsson 9:20:47 3:26:33 -9 25:13
274 Södertälje-Nykvarn OF 3 Gustav Hedin 9:21:36 3:27:22 4 15:14
275 Sundsvalls OK 2 Hedwig Haas 9:23:36 3:29:22 6 9:24
276 NAIS Orienteringsklubb 1 Viktor Waernqvist 9:25:13 3:30:59 8 5:47
277 Sala OK / Vandrarringen 1 Tomas Jonsson 9:27:03 3:32:49 -16 32:55
278 OLG Cordoba 1 Magdalena Suter 9:27:53 3:33:39 -1 21:36
279 OK Roslagen 2 Jens Andersson 9:28:05 3:33:51 -3 21:54
280 Valbo AIF Thomas Karlsson 9:29:47 3:35:33 -1 19:00
281 OK Denseln 3 Christopher Mollén 9:30:40 3:36:26 1 12:10
282 Ringerike OL 1 Stig Melling 9:30:56 3:36:42 1 12:15
283 Centrum OK 2 Jonas Lindholm 9:31:05 3:36:51 6 10:03
284 OK Tyr DAM Lovisa Martinsson 9:33:05 3:38:51 3 12:38
285 Korven Honka 1 Jorma Komee 9:34:25 3:40:11 9 7:47
286 Røyken O-lag 1 Øyvind Roger Hansen 9:34:31 3:40:17 5 12:42
287 Länna IF 1 Robert Alm 9:38:13 3:43:59 -7 27:23
288 Gävle OK 2 Lars Spånberg 9:40:02 3:45:48 10 12:54
289 Sundsvalls OK 3 Magnus Jonsson 9:40:17 3:46:03 3 16:52
290 OK Älvsjö-Örby / Tullinge SK 4 Petter Myrenberg 9:41:07 3:46:53 9 11:45
291 Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 2 Matti Lahdenperä 9:41:51 3:47:37 5 14:53
292 NTNUI 5 Magnus Bro Kolstø 9:43:00 3:48:46 -4 21:59
293 Skarpnäcks OL 1 Stefan Myrefelt 9:43:32 3:49:18 -7 23:08
294 Västerås SOK 2 Jan-Olov Bergman 9:44:12 3:49:58 -1 20:39
295 Nyköpings OK / Sigtuna OK 3 Philip Carlsson 9:44:56 3:50:42 7 7:48
296 SK Uranus 1 Ossi Lakkala 9:45:20 3:51:06 -6 24:07
297 Keravan Urheilijat / Pihkaniskat / Sigtuna OK / SK Uusi 2 Ulf Meriheinä 9:46:01 3:51:47 0 18:57
298 Knoppen Elit DAM Marie Spångmyr 9:47:52 3:53:38 2 14:24
299 IK Gandvik 1 Filip Södervall 9:47:55 3:53:41 -4 21:01
300 Bromma-Vällingby SOK 1 Ola Carlén 9:50:24 3:56:10 3 11:13
301 Teekkarisuunnistajat 1 Hanna Ruhanen 9:52:47 3:58:33 3 13:24
302 FK Göingarna / Hästveda OK 1 Hilda Axelsson 10:00:23 4:06:09 3 16:52
303 OK Klemmingen / Attunda OK 3 Peter Askeljung 10:10:04 4:15:50 -2 33:05
304 Väsby OK 1 Mårten Anterud 10:12:58 4:18:44 2 15:52
305 Järfälla OK 3 Niklas Svensson 10:20:23 4:26:09 4 16:19
306 Pälkäneen Luja-Lukko 1 Pekka Jokinen 10:20:35 4:26:21 4 16:22
307 NTNUI 4 Henrik Upsal 10:24:16 4:30:02 1 20:28
308 Tolered-Utby Ol-klubb 1 Nadia El-Charif 10:25:48 4:31:34 -1 26:31
309 Haninge SOK / Södertälje-Nykvarn 2 Ulf Lars Conny Andersson 10:26:00 4:31:46 2 17:23
310 Kvarnsvedens Gubblag Per Eriksson 10:30:01 4:35:47 2 19:15
311 Fredrikstad SK 3 Emil Løwengreen 10:32:12 4:37:58 2 21:10
312 HJS-Vansbro OK 1 Rolf Larsson 10:32:51 4:38:37 2 18:15
313 Sävedalens AIK DAM Therese Alfredsson 11:03:23 5:09:09 2 27:32
314 OK Raseborg 2 Peter Sjöholm 11:18:53 5:24:39 2 27:07
315 Skattkärrs SOK 1 Peter Risberg 11:22:17 5:28:03 2 30:26
316 Raumar Orientering 1 Øistein Fagerli Næss 11:47:35 5:53:21 3 21:09
317 SMHI IF 1 Cristoffer Wittskog 11:56:11 6:01:57 1 31:50
Umeå OK 1 Elisabeth Fries Utgått
Korsnäs IF OK 1 Viktor Wallin Utgått
Suunta Jyväskylä 2 Lassi Vaismaa Utgått
Haninge SOK 1 P-O Ivarsson Utgått
Karlskrona SOK 1 Magnus Larsson Utgått
Paimion Rasti 2 Topias Arola Utgått
Turun Metsänkävijät 1 Janis Krumins Utgått
OK Linné 1 Mats Troeng Utgått
OK Linné 2 Ulf Troeng Utgått
Sundbybergs IK 2 Hans Olsén Utgått
OK Tyr 1 Oskar Nyman Utgått
Attunda OK 1 Axel Wrådhe Utgått
OK Lokomotiva Pardubice 2 Ales Jirasek Utgått
OK Nolaskogsarna 2 Fredrik Forsgren Utgått
Østmarka OK 1 Andreas Ramberg Utgått
Bækkelagets SK 1 Neeme Loorits Utgått
Rastivarsat 1 Iiro Kuusela Utgått
Tibro OK / Sigtuna OK 1 Sören Larsson Utgått
Hyvinkään Rasti 1 Joonas Ojanen Utgått
Søllerød OK 2 Bo Konring Utgått
Ockelbo OK / Järbo OK / Årsunda IF 1 Sven Persson Utgått
Rånäs OK 2 vacant Ej startat
Göteborg-Majorna OK 3 vacant Ej startat
Ronneby OK 1 Torgny Lindström Ej startat
OK Tisaren / Tullinge SK 3 Stefan Nordström Ej startat
Sol Tranås / Boxholm-Mjölby OL 1 vacant Ej startat
Ringsaker OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Nord-Østerdal OK 1 vacant Ej startat
Vakant1 vacant Ej startat
Vakant2 vacant Ej startat

Ett samarbete mellan